Jihočeský kraj

Přírodní památka Horní Malše

Přírodní památka Horní Malše zahrnuje oblast řeky Malše a jejích přítoků od hranic s Rakouskem až po město Kaplice. Předmětem ochrany je biotop a populace perlorodky říční a populace vydry obecné. Významné jsou příznivé chemické a fyzikální parametry vody.

Okružní trasa Užij si umění v Písku

Vycházková trasa s názvem Užij si umění v Písku provede zájemce historickým centrem. Kromě známých dominant představí také osobnosti spjaté s Pískem.

Z kamenné střechy Novohradských hor do údolí k levádě a vodopádu

Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.

Greenway Rožmberského dědictví

Greenway Rožmberského dědictví vás provede krajinou rybníků, honosných zámků či hradů, ale i malebných vesniček s rysy venkova. Trasa se odděluje od Greenway Praha–Vídeň kousek za Táborem, v Lomu u Tábora, a zavede vás do měst, která lákají svou kulturou.

Sluneční ostrov v Českých Budějovicích

Nový rekreační areál u řeky Vltavy by měl v Českých Budějovicích vzniknout do léta 2025. Nabídne přírodní prostředí s řadou odpočinkových ploch, mola a zpevněný přístup do řeky.

Vodní elektrárna Hněvkovice

Vodní elektrárna Hněvkovice je součástí vltavské kaskády. Byla postavena v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Krásu šumavských kopců si můžete vychutnat i nedaleko Sušice

Sušice je příjemné a hezké město, jehož okolí poskytuje hodně zážitků pro milovníky přírody a Šumavy. Vydejme se tedy na jednu z mnoha cest.

Zámecký pivovar s mlýnem v Jindřichově Hradci

Komplex budov pivovaru stojí severně od zámku, v jeho bezprostřední blízkosti. Mlýn jižně od pivovaru je v renesančním slohu z 16. století, dnešní pivovar pochází vesměs z 19. století.

Expozice Barokní lékárna ve Zlaté Koruně

V bývalé jídelně kláštera si nyní prohlédnete unikátní expozici Barokní lékárna. Uvidíte barokní vyřezávané regály, stojatky, sklo, staré flakony, lékovky a baňky i laboratorní váhy na táře… Prohlídka se koná, sejde-li se alespoň 5 osob.

Ferrata na Václavských skalách v Písku

V malebném okolí Písku vzniká nový via ferrata. Povede nad řekou Otavou, která je lemována skalami i strmými srázy. Bude se jednat o zajištěnou cestu v místě Václavských skal, na levém břehu Otavy.

Vlakové nádraží České Budějovice

Historizující budova českobudějovického hlavního nádraží byla postavena v letech 1907-1908. Autorem návrhu byl Ing. Gustav Kulhavý, který pracoval na mnoha nádražních budovách na území Rakouska-Uherska a Československa.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Kestřany na Písecku ukrývají unikát

Málokteré město v Čechách se může pyšnit rovnou dvěma plně zachovalými tvrzemi, jež stojí vedle sebe v přímém sousedství. Takovýto unikát najdeme v Kestřanech nedaleko Písku. Kromě dvou pozdně gotických tvrzí, Horní a Dolní, se zde dochoval i raně barokní zámek. Všechny tři stavby jsou součástí jedinečného historického areálu, který prochází díky soukromníkům postupnou revitalizací.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Bohunicích

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje v Brně-Bohunicích má nad vstupními dveřmi letopočet 1871.

Zwickerova vila v Prachaticích

Vila Zwicker z roku 1911 je ukázkou slohového eklekticismu. Od poloviny 90. let je objekt kulturní památkou. Vnitřní dispozice zůstala téměř v původním stavu. Od roku 2007 využívá budovu Prachatické muzeum.