Jihočeský kraj

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.

Bledulový ráj v údolí romantického Pekla

Zažít alespoň jednou za život Peklo s velkým P bych v bledulové době přál všem lidem dobré vůle. Pekel je u nás poměrně dost, známé je třeba Peklo mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, další je u Lipníka nad Bečvou, u Kropáčovy Vrutice, u Raspenavy je také jedno. I na Šumavě, tam je vedle Pekla i Nebe.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.

Šumavou bez lyží aneb Když sníh ne a ne napadnout

Protože na sníh je letošní zima spíše skoupá, není od věci přibalit si na hory turistické boty. Zvlášť na Šumavě, která je místy protkaná sítí širokých cest a nemá tak náročná převýšení jako některá severní pohoří, si lze pohyb v zimní přírodě užít i bez lyží. Jen je třeba počítat s tím, že výkyvy počasí terén poněkud komplikují.

Táborské Muzeum čokolády a marcipánu potěší děti i dospělé

Milujete čokoládu? Klasickou tabulkovou, plněné pralinky, či snad tekutou horkou? Pakliže ano, byl by hřích vynechat návštěvu Muzea čokolády a marcipánu, kde si můžete nejen pořádně zamlsat, ale také se něco zajímavého dozvědět o původu této sladké a tolik oblíbené dobroty. Muzeum věnované této pochutině najdete i v Táboře.

Hrad Buzice

Na Strakonicku se nachází hrad Buzice, o kterém můžete číst i jako o tvrzi. Stojí na menším vrcholku na okraji obce stejnojmenné obce.

Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie

Klokoty jsou bývalou samostatnou obcí, která v současnosti patří k místní části města Tábor. Ve 13.  století bychom zde našli pouze gotický kostelíček, dnes tomuto místu zcela dominuje klokotský klášter spolu s poutním kostelem Panny Marie. A kde vzaly Klokoty svůj název? Přisuzuje se buďto staroslovanskému výrazu pro „klokotání“ řeky, nebo hojně se vyskytujícímu klokočovému keři na klokotské stráni, který tu dnes již nespatříme.

Zámek Česká Olešná

Přibližně tři kilometry od obce Strmilov na Jindřichohradecku se nachází zámek Česká Olešná, který je v soukromém vlastnictví. Zámek byl přestavěn po roce 1810 a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Česká Olešná je nejzápadnějším zámkem Moravy.

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí aneb Po stopách kulturních památek a přírodních zajímavostí Veselí nad Lužnicí je stezka, která byla otevřena v roce 2022.

Hřiště Prachatice Národní

Fyzická hřiště jsou pomocí iHřiště propojeny v jeden celek, který dovede zabavit všechny od nejmenších až po dospělé.

Šumavské podhůří

Poznejte pohoří Šumavské podhůří s nejvyššími vrcholy Libín (1094 m), Kleť (1087 m), Žebříkový kámen (1066 m), Plešný (1066 m), Malá Kleť (1044 m). Inspirujte se k výletům po okolí v podhůří Šumavy!

Národní pavilon Z na Výstavišti České Budějovice

Pavilon Z českobudějovického výstaviště prošel roku 2021 celkovou rekonstrukcí, která jej přeměnila na multifunkční pavilon. Nyní slouží pro pořádání výstav i koncertů.