Jihočeský kraj

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.

Vodácké tipy na sjíždění Lužnice

Jednou z řek, kam Češi v létě vyrážejí strávit několik dní s přáteli či rodinou na vodu, je Lužnice v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy vás po trase potkají a kde se ubytovat?

Kendeho vila v Českých Budějovicích

Vilu nechal v roce 1920 postavit Viktor Konrad, ředitel důlního podniku v Poříčí. V roce 1923 ji od něho získal židovský podnikatel Josef Kohn, který si nechal změnit příjmení na Kende. Prvorepublikový rodinný dům je od roku 2023 kulturní památkou.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Rašeliniště Pele u Chlumu u Třeboně

Rašeliniště Pele nedaleko Chlumu u Třeboně představuje oblast rašeliniště v počátečním stádiu vývoje s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů vázaných na tento charakter půdy.

Naučná stezka Kapříka Metlíka Nová Bystřice

Od roku 2024 mají všechny děti (nejen) z Nové Bystřice nového kamaráda! Jmenuje se kapřík Metlík a má svoji vlastní naučnou stezku u rybníku Benešák! Na deseti naučných tabulích se dozvíte všechny zajímavosti a podrobnosti ze života kaprů. Objevte s námi fascinující svět těchto sladkovodních ryb!

Levné rande i jeden z nejkrásnějších výhledů na Čechy v jednom

Češi jsou národem turistů, a není proto divu, že se u nás nacházejí vyšší stovky rozhleden. Na jednu z nejkrásnějších v Čechách, Tichánkovu rozhlednu na hoře Tábor nedaleko Lomnice nad Popelkou, se můžete vypravit celoročně 24 hodin denně. Stačí mít v peněžence ty správné mince. A za 40 korun pořídíte třeba to nejromantičtější rande při západu slunce.

Netopýři v Amálině údolí

Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.

Přívoz Židova strouha

Chtěli byste se mezi úchvatným údolím Židovy strouhy a Stezkou podél Lužnice u Bechyně dostat snadno přívozem?

Socha Jiřího Hrzána

U opěrné zdi gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře objevíte nápaditou bronzovou plastiku herce a místního rodáka Jiřího Hrzána. Autorkami díla jsou sestry Melkusovy.

Okno na Kašperk – fotopoint s výhledem na hrad

Originální fotku z výletu na hrad Kašperk pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno“. Ze správného úhlu je z něj výhled na ikonický šumavský hrad.

Jděte do Prčice po celý rok – dálkové stezky pro pěší i cyklisty v Toulavě

V turistické oblasti Toulava naleznou milovníci aktivního pohybu dálkové stezky na motivy slavného pochodu do Prčice. Stezky vedou ze tří měst: z Tábora, Milevska a Sedlčan vždy do cílového místa pochodu, do Sedlce-Prčice. Dohromady se jedná o sedm pěších tras a čtyři cyklookruhy.

Lezecká stěna Lanovka v Českých Budějovicích

Horolezecké zážitky každý den v centru Českých Budějovic to je lezecká stěna, boulder, půjčovna vybavení a bar, kde si můžete odpočinout po lezení, popít s přáteli nebo dorazit na nějakou z mnoha akcí.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku

Nově vybudovaný Památník k připomínce obětí holokaustu Romů a Sintů se nachází na autentickém místě, kde v r. 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. Cikánský tábor. Zde byly nuceně koncentrovány celé romské rodiny před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.