Hory v oblasti Jihočeský kraj

Minipivovar Pekárna Kvilda

Minipivovar byl založen v roce 2011 na křižovatce turistických, lyžařských a cyklistických cest v srdci Šumavy. Je součástí vyhlášené Pekárny Kvilda.

Krkonošská Stezka korunami stromů láme rekordy

Rekordy v návštěvnosti, počítané za osm měsíců na statisíce, láme loni v létě otevřená Stezka korunami stromů Krkonoše v Rudolfově údolí nad Janskými Lázněmi.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým - Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem - v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem zřídila rodina Nuskových a najdete zde přes 1300 exponátů.

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 - 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.

Rozhledna Kraví hora u Horní Stropnice

Bývalá vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost.

Přírodní památka Loreta na Šumavě

Jedná se o bývalou štolu, ve které se těžil vápenec podpovrchovým způsobem. Štola byla vyražena v roce 1889, v roce 1910 byla těžba ukončena. Podzemní chodby vedou ve třech patrech nad sebou, jejich celková délka je kolem 1100 metrů.

Naučná stezka Tetřeví stezka

Naučná stezka v délce 5,6 km seznamuje s životem, výskytem a historií tetřeva na Železnorudsku, který je u nás celoročně chráněn. Stezka má 5 zastavení, které vás seznámí s tetřevem a jeho životem v místních lesích - v České republice se v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě

Prameniště je přírodní rezervací v Pancířském hřbetu na Šumavě. Důvodem ochrany je zachování systému pramenišť a rašelinišť kolem říčky Křemelná se všemi jejich součástmi, včetně rostlinných a živočišných společenstev.

V Železné Rudě se otevře nová stezka věnovaná fauně a flóře

Nová turistická Hadí stezka, která se bude věnovat zejména místním rostlinám a živočichům, se otevře příští rok v šumavském středisku Železná Ruda. Necelé tři kilometry dlouhá cesta povede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře a hotová má být do konce května 2018. Řekl to železnorudský starosta Michal Šnebergr. Během roku město připraví pro turisty i další stezky.

Na Šumavě přibývá sníh i nové sjezdovky

V největších lyžařských areálech na Šumavě přibývají decimetry sněhu a provozovatelé otevírají další sjezdovky. Ze Špičáku, z Lipna i ze Zadova hlásí provozovatelé jednu z nejlepších sezón a na své si přijdou i běžkaři.

Příští rok bude na Šumavě patřit Boubínu a dalším pralesům

Na pralesy se v příštím roce zaměří Správa Národního parku Šumava. V rámci Roku pralesů se návštěvníci dozvědí více například o historii Boubína, jehož ochrana začala už v roce 1858, tedy před 160 lety.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Muzeum Šumavy zve nejen na setkání s velkým mechanickým betlémem

Lákadlem pro návštěvníky Muzea Šumavy není pouze unikátní mechanický betlém, ale také historie cukráren a výroby sladkostí, které k vánočním svátkům patří.