Hrady a zámky v oblasti Kraj Vysočina

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Výhled z nové rozhledny na stařičké hradní věži

Středověká věž hradu Orlík u Humpolce je po staletích znovu přístupná díky nové rozhledně. Kovovou konstrukci stavbaři vestavěli do „zubu” kdysi poškozené kamenné stavby. O víkendu byla 22 metrů vysoká vyhlídková věž poprvé otevřena veřejnosti a během prvních dvou hodin tam vystoupala po 104 schodech točitého schodiště víc než stovka lidí.

Rozhledna na věži hradu Orlík nad Humpolcem poprvé přivítá veřejnost

Nová rozhledna na věži hradu Orlík nad Humpolcem bude poprvé zpřístupněna veřejnosti o víkendu - tedy 1. a 2. listopadu.

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce.

Zřícenina Lichnice je kamennou královnou Železných hor

V rovině pohozené tyčí se kousek za Čáslaví Železné hory. Nad Třemošnicí na skalnatém ostrohu vrchům dominuje ruina kdysi rozsáhlého ronoveckého hradu Lichnice. Pevnost byla dobře bránitelná, o tom se přesvědčili i husité, když se rok snažili ztéci hradby. Jenže to se ve válce nikam nespěchalo.

Akcentrum Bystřice nad Pernštejnem

Sportovní centrum v Bystřici nad Pernštejnem je určeno pro rodiny s dětmi, teenagery a lidi, které baví nejen adrenalinové sporty. Kromě využití lanových programů se zde nabízí terénní čtyřkolky, dětský koutek, trampolína, skákací hrad a různé kolektivní hry.

Červená Lhota - zámek pro milovníky pověstí, romantiky i doby mocnářství

Jeden z našich nejpůvabnějších a nejmalebnějších zámků najdeme mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Patří k těm objektům, které se těší právem velkému zájmu návštěvníků, a pouhý pohled na ve vodní hladině se odrážející siluetu malého vodního zámku dává tušit, že přemnoho krásy ukrývá i uvnitř.

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Hrabata Daunové (1755-1904) zbudovali nad hradem rozsáhlý hradní lesopark s velkým množstvím drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje. Vznikla také lovecká stezka sahající až k obci Chvalatice a na druhou stranu směrem na Dešov.

Zámek Červená Lhota původně nebyl červený

Už první okamžiky, kdy se nad třpytivou hladinou rybníka vyloupne červený zámek v celé své kráse, naladí návštěvníka na romantickou notu. Ale není to jen samotná stavba Červené Lhoty, zámku na Jindřichohradecku, je to i její nejbližší okolí.

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Muzeum Moravské Budějovice - expozice Muzea Vysočiny na zámku a Masných krámech

Muzeum Moravské Budějovice má své expozice ve dvou objektech, v Masných krámech a na zámku. Základ sbírek tvoří unikátní doklady zaniklých a zanikajících řemesel. Šíře a pestrost návštěvnických expozic je však daleko větší.

Naučná stezka Vítězslava Nováka

Na tříkilometrové trase od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka seznamuje návštěvníky s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, naučná stezka tohto kamenického rodáka.

Kam o víkendu s dětmi: Do jihlavské Austrálie či do kovové ZOO

Oslavy jara ještě nedozněly. Hrady a zámky stále zahajují letošní sezónu a zvou návštěvníky na nové atrakce. Tento víkend můžete se svými dětmi podniknout také výlet na rozhlednu nebo na některou ze zajímavých a poučných výstav.

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.