Hrady a zámky v oblasti Kraj Vysočina

Zámek Mitrov

Na okraji vesničky Mitrova u Strážku naleznete zámek založený v roce 1779 Josefem Toussaintem.

Zřícenina hradu Mitrov

Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova.

Naučná stezka Březina u Humpolce

Naučná stezka je okružní na nichž se seznámíte s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.

Nový zámek Golčův Jeníkov

Nový zámek vznikl pravděpodobně v letech 1768 - 1769 a byl vystavěn hrabětem Filipem Krakovským z Kolovrat. V letech 1774 - 1775 prošel úpravou pro potřeby tabákové továrny.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, ojedinělá barokní óda na krásu na Vysočině

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny mohutný barokní zámek v Jaroměřicích na Rokytnou nese označení moravské Versailles. Přirovnání ke francouzskému královskému zámku je u nás trochu inflační. Přízvisko slezské Versailles nesou Slezské Rudoltice, dalším objektem je zámek ve Vizovicích.

Zámek Vyklantice

Neobvykle řešený barokní zámek z první poloviny 18. století je stejně jako stavba sousedního kostela přisuzován významnému architektovi italského původu Janu Blažejovi Santinimu. Někteří badatelé však autorství připisují dalšímu vynikajícímu baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

Panská sýpka v Brtnici

Mohutná dvoupatrová budova vrchnostenské sýpky v Brtnici, v okrese Jihlava, je situována v městské památkové zóně obce Brtnice, jihozápadně od areálu zámku, se kterým je historicky spjata.

Templštejn patřil mocnému řádu, jehož představitele upálili

V lesích nedaleko Mohelna se tyčí nad údolím řeky Jihlavy mohutné rozvaliny hradu Templštejna. Název napovídá, komu patřil. Tajemným a záhadným templářům, řádu, o něm jdou historií legendy, poslední dobou často zmiňované v pseudohistorických románech. Samozřejmě existují i seriózní publikace.

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680. Klíč od márnice židovského hřbitova – na požádání v Informačním centru na zámku. Poslední vstup je možný 120 minut před zavírací dobou.

Zámek Větrný Jeníkov

První opevněná tvrz, na jejímž místě zámek stojí, byla postavena již v první polovině 13. století.

Na pohádkový vodní zámek Červená Lhota se po letech vrací šlechta

Oblíbený zámek na jihu Čech, spojený u mnohých s filmem Zlatovláska nebo Svatby pana Voka, zůstává dál státním majetkem. Šlechta se díky kastelánovi Tomáši Horynovi, muži doslova dýchajícím pro jemu svěřený objekt, vrací pozvolna v nových instalacích.

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.

U mrtvých

Asi 2 km jihovýchodně od Rosic u Chrasti najdeme hromadný hrob fracouzských, ruských a rakouských vojáků, kteří zde zemřeli na choleru během napoleonských válek. Prý je zde pohřbeno 700 – 1000 těl. Mrtvé vojáky sem přiváželi vozy z rosického zámku, kde byl vojenský lazaret. Vozy měly prý dno z prken, která se dala vysunout, a […].