Hrady a zámky v oblasti Kraj Vysočina

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Buquoyský lovecký zámeček Žofín vymazala z povrchu zemského Pohraniční stráž

Ve všech ročních dobách kouzelné Novohradské hory na hranicích s Rakouskem, kde přecházejí do pohoří Freiwald, jsou přírodním skvostem. Najdeme tu vrcholy s více než tisícovou nadmořskou výškou, ale také dvě nejstarší chráněná území u nás – Žofínský prales a Hojnou Vodu na svahu Vysoké.

Barokní komody na znárodněné Malé Hluboké využívali zaměstnanci jako latríny

Dalo by se to laxně okomentovat: Doba byla taková! Kulturnímu barbarství vždy nahrává nějaká taková doba. Ať jde o pálení knih, boření staveb, ničení obrazů. Pseudogotický zámek respektive poloruiny Českého Rudolce najdete poblíž Dačic. Název Malá Hluboká mu patří právem, často je tak prezentován.

Další prostory zámku Telč se mají zpřístupnit veřejnosti

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje velký projekt obnovy zámku Telč, který umožní otevřít návštěvníkům jeho další část, jako je někdejší sýpka a pivovar. Památkáři by na tomto zámku rovněž chtěli otevřít zimní prohlídkovou trasu. Na zahájení turistické sezóny v Telči to řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Nabídka pro turisty se na této památce zlepší už letos, kdy k dosavadním prohlídkovým trasám přibude od 1. června trasa věnovaná zámeckému podzemí.

Žeberská lípa - nejstarší strom centrálního Krušnohoří

Přírodní klenot roste nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom je nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhaduje až na 900 let. Z dávných věků přežívá dodnes jako obrůstající torzo, krásné romantické a opředené pověstí.

Telč je pohádkovým magnetem Vysočiny, Bílá paní tu strašila při rozdávání kaše Švédy

Památky na Vysočině tradičně přitahují turisty, i když nezažívají takový nápor jako jiná exponovaná místa. Přes mírný propad turistů stále vede oblíbená Telč, historické městské jádro spolu se zámek tvoří nádherný celek, skvěle zakomponovaný do krajiny. Zájem je i o Jaroměřice, Lipnici a Náměšť.

Po naučných stezkách na hrad Pernštejn

Zavítejte do malebného městečka Nedvědice a jeho okolí, která jsou vyhledávaným místem pro svou pěknou přírodu, možnosti četných vycházek s překvapivými výhledy do údolí řeky Svratky, na hrad Pernštejn i samotnou Nedvědici.

Jezuité použili hrad Košumberk jako sýpku

Do daleka září barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži poblíž Vysokého Mýta. Založila ho přezbožná Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Viléma Slavatu z Košumberku. Byla to velmi ortodoxní katolička.

Muzeum autíček v Přísece přivítá brzy první návštěvníky

Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítá první návštěvníky příští čtvrtek. Expozice obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla vytvořena v čerstvě opraveném zámečku.

Hrad Žumberk

Hrad Žumberk se nachází ve stejnojmenném městysu jižně od Chrudimi. Stačí vystoupat nebo vyjet na náměstí, kde je možné zaparkovat a pokračovat k prohlídce hradu. Samotný hrad Žumberk je nevelký hrádek a je celoročně přístupnýzdarma. Zachovalo se obvodové zdivo, příkop a zbytek valu. Z hradu samotného se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, […].

Jaroměřice nad Rokytnou jsou jako obrovská stavební barokní fuga

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny je nádherný zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro Questenberky byl přestavěn z renesančního sídla v letech 1700 až 1737 na monumentální baroko. Je jednou z nejmohutnějších architektur nejen u nás i v Evropě. Návštěvníka ohromí jejich pompéznost.

V Náměšti nad Oslavou se vám přejedí oči i čichové buňky

Náměšť nad Oslavou vnímáme většinou jako základnu vojenského letectva, o nádherném renesančním zámku ze 16. století se toho moc nepíše. Je to škoda, má bohaté interiéry, honosné pokoje, přes Oslavu k němu vede most podobný Karlovu v Praze. Nyní je zde vynikající expozice Stolování na zámku.

Zřícenina Orlíku střeží Hliníka, který se odstěhoval do Humpolce

Hliník se odstěhoval do Humpolce! - okřídlená věta z filmu Marečku, podejte mi pero! Hliníkovi ve městě, kterému se pro jeho soukenickou výrobu přezdívalo Český Manchester, postavili pomník. Daleko větší uskupení balvanů stojí nad městem, v lese se ukrývá zřícenina hradu Orlík, také zvaná Vorlík.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.