Tipy na výlety v okrese Litoměřice

Přívoz Lovosice – Píšťany

Přívoz spojuje město Lovosice s obcí Píšťany. Lze jej využít jako přepravu k Píšťanskému jezeru (zaplavené pískovny). Přívozní loď nese jméno Tramín a má kapacitu 12 lidí. Provoz je zajišťován denně v letní sezoně, od května do září v době od 8:00 do 20:00 hodin.

Přívoz Malé Žernoseky – Velké Žernoseky

Provoz přívozu z Malých do Velkých Žernosek začíná zpravidla v dubnu a končí v listopadu. Přívoz jezdí vždy po půl hodině poslední jízdase koná 30 minut před koncem pracovní doby z Malých Žernosek.

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan je na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Už v polovině 19. století byl ale opuštěn a dodnes se z něj zachovaly jen dvě obvodové zdi.

Tipy na víkend: Zasportujte si na pražském triatlonu, navštivte letní kino

Půlka prázdnin je skoro za námi. Užijte si poslední červencový víkend v letním kině, které můžete navštívit například v Lovosicích nebo na hradě Helfštýn. Pokud si chcete zasportovat, máte ještě šanci přihlásit se na pražský triatlonový víkend. K línějšímu odpoledni vybízí třeba piknik v Botanické zahradě nebo na zámku Veltrusy.

Klíčová místa Šumavy spojuje mostek

Turistům, kteří tráví dovolenou na Šumavě, usnadňuje cesty nový mostek přes řeku Vydru. Ten totiž propojuje kemp Antýgl nedaleko Rokyty a jednu z nejnavštěvovanějších technických památek – Vchynicko-tetovský kanál, včetně informačního střediska Správy Národního parku Šumava na Rokytě.

Trhy v Ředhošti

Ředhošť je částí obce Mšené–lázně v Severozápadních Čechách. Od března do prosince se zde konají tradiční nedělní trhy, které lákají návštěvníky ze všech koutů regionu. Najdete zde zvířata, výpěstky, zeleninu, textil, hračky i bleší trh, tedy především vše české.

Církevní památky v Litoměřicích se otevírají turistům

Turisté mají nově možnost navštívit církevní památky v Litoměřicích. Biskupství připravilo trasu, jejíž součástí je vedle katedrály sv. Štěpána nebo diecézního muzea i návštěva biskupského pivovaru. Vedle toho nabízí královské město čtyři tematicky zaměřené prohlídkové trasy.

Libochovický kostel Všech svatých

Děkanský, původně gotický, kostel ze 14. století se poprvé zmiňuje roku 1382 jako farní. Renesanční věž byla přistavěna roku 1541, což připomíná letopočet vytesaný do pískovcového překladu nad vchodem do věže a znak Jana III. Z Hazmburka na severní straně věže.

Tipy na víkend: Plazení se v bahně, skákání přes překážky nebo festival syrového jídla

První červnový víkend přeje především sportovcům a odvážlivcům. Pokud vás nezaujme pražský The Color Run, možná si budete chtít vyběhnout šumavský vrchol s profesionálním maratoncem. Klidnější povahy mohou navštívit třeba RawFest nebo degustaci vín v Litoměřicích.

Vinařství Johann W Třebívlice

Johann W je obnovené vinařství, které nabízí prohlídky pro veřejnost. Za jedním z největších vinařských projektů v Čechách poslední doby stojí podnikatel a místní patriot Jan Dienstl.

Ředitel s žaludeční nevolností se napil ve Mšeném vody a založil proslulé lázně

Klidné v zeleni zasazené jsou Mšené-lázně na Litoměřicku. Léčí se tu nemoci pohybového aparátu, onkologické potíže, i dýchací. Leží v poklidné krajině nedaleko Peruce, kde kníže Oldřich spatřil budoucí kněžnu Boženu. Možná se také ráchala v minerálce. Zdejší voda je vodou živou, léčí a pomáhá.

Nejhezčí údolí Českého středohoří je Opárenské pod Lovošem

„Chtěli jsme se pomazlit, ale byl tu nával.“ Teskný povzdech vepsaný do sešitku umístěného v dřevěné skříňce na zřícenině hradu Opárno, na ostrohu hlídajícím jeden z nejhezčích koutů Českého středohoří. Kaňonovité Opárenské údolí se táhne pod Lovošem od Malých Žernosek k Velemínu.

Účty za zámek krásná vévodkyně rovnou pálila, teď jsou Ploskovice tahákem severu

Ploskovický zámek u Litoměřic byl letním sídlem rakouského císaře známého jako Ferdinand V. Dobrotivý. Pro mírné blbství měl přezdívku Hlupáček. Habsburk pobýval také na Zákupech, kde to měl obzvláště rád. Ploskovický zámek a panství si také oblíbila krásná toskánská vévodkyně Anna Marie Františka.

Stálá expozice Felixe Holzmanna na Hradě Litoměřice

Rozdával úsměvy na všechny strany. Postava natvrdlého chlapíka s brýlemi a ošuntělém plášti byla zárukou dobré zábavy. Ačkoliv se narodil v Teplicích a zemřel v Chemnitz, domovem se mu staly Litoměřice. Řeč je o Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou právě této osobnosti najdete na místním hradě.

Turisty neodrazuje od návštěvy Litoměřic ani komplikovaná doprava

Od ledna do září prošlo informačním centrem v Litoměřicích, městě na soutoku Labe a Ohře, celkem 35 000 návštěvníků, z toho zhruba 6400 cizinců. Turisty neodradily ani komplikace v dopravě. Úspěch slavila expozice o komikovi Felixu Holzmannovi. Příští rok se ponese ve znamení oslav Karla IV. Informovali o tom pracovníci Centra cestovního ruchu Litoměřice.