Tipy na výlety v okrese Pelhřimov

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Krom vaření výtečného piva je cílem majitelů právě i záchrana nedoceněné, roky chátrající stavby v centru města.

Náměstí Na Podkově s barokní radnicí v Bystrém

Malé historické město se nachází na Českomoravské (Hornosvratecké vrchovině) asi 11 km od Poličky. Dominantou náměstí Na Podkově je budova radnice.

Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce

Ve třetím čtvrtletí roku 2017 byl Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce č. P. 28 v okrese Pelhřimov prohlášen za kulturní památku. Mlýn představujezajímavý příklad drobného venkovského vodního mlýna s pilou na slabším vodním toku.

Naučná stezka Březina u Humpolce

Naučná stezka je okružní na nichž se seznámíte s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.

Vodní nádrž Sedlice

Vodní nádrž Sedlice je přehradní nádrž na řece Želivce u Humpolce. Byla vybudována během let 1921 – 1927 pod soutokem říčky Hejlovky a Jankovského potoka. Slouží k zachycování splavenin a v létě také k rekreačním účelům.

Naleziště fosilních trilobitů na kopci Vystrkov

Kopec Vystrkov se nachází při severovýchodním okraji brdského vojenského výcvikového prostoru, nedaleko obce Jince. Je zde poměrně bohaté naleziště prvohorních fosílií. Typickým a zřejmě nejhojnějším představitelem vystrkovské zkamenělé fauny je trilobit.

Zámek Vyklantice

Neobvykle řešený barokní zámek z první poloviny 18. století je stejně jako stavba sousedního kostela přisuzován významnému architektovi italského původu Janu Blažejovi Santinimu. Někteří badatelé však autorství připisují dalšímu vynikajícímu baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum v Počátkách, založené v r. 1892, je nejstarší v regionu. Po jeho čtrnáctileté rekonstrukci byla v roce 1997 otevřena stálá expozice.

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Pacově

Původně hřbitovní osmiboká kaple přestavěná a podstatně rozšířená hraběnkou Johanou Eusebií Barborou ze Žďáru v letech 1681 – 1682. Hlavní oltář barokní s obrazem sv. Barbory, ochranitelkou ve smrtelném nebezpečí a jmenovkyní patronky.

Kaple sv. Anny v Pacově

Podnět ke stavbě dal zázračný léčivý pramen, údajně zde byly i lázně. Barokní objekt pochází z let 1701 – 1703.

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680. Klíč od márnice židovského hřbitova – na požádání v Informačním centru na zámku. Poslední vstup je možný 120 minut před zavírací dobou.

Sovova naučná stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka naučné stezky je 12 km.