Plzeňský kraj

Tipy na víkend: Oslaďte si život dezerty nebo vychutnejte exotickou kávu

První ryze říjnový víkend nabízí mnoho gastronomických akcí. Podzim je totiž bezesporu dobou, kdy je třeba chmurné a sychravé počasí vyrovnávat přísunem dobrot. Oslaďte si život na pražském festivalu sladkostí Dolce Vita, pořádně ho rozpalte na ostravském chilli festivalu nebo vyrazte na nějakou z akcí, které se konají v rámci brněnského Týdne kávy. Ten vrcholí kávovým víkendem.

Kostel sv. Václava v Rozvadově

Stavba kostela byla dokončena v roce 1816 a o věžičku zvýšená v roce 1817. Oltář zdobil obraz sv. Václava, namalovaný údajně malířem Škrétou. Po zrušení fary v roce 1945 kostel upadal. Po roce 1945 byla odstraněna také věž.

Barokní kostel Zvěstování Panny Marie Koloveč

Původní gotický kostel byl do dnešní podoby přestavěn po požáru barokně. V 19. stol. Došlo k prodloužení chrámové lodi.

Zřícenina hradu Třebel u Černošína

Hrad byl založen pány ze Svojšína kolem poloviny 13. století. Hrad zanikl koncem třicetileté války, kdy jej v roce 1647 obsadila švédská vojska pod velením generála Wrangela. V následujících bojích byl hrad Třebel pobořen.

Židovský hřbitov v Tachově

Tachovský židovský hřbitov byl založen v roce 1615 a je dochován ve zbytcích poblíž dnešní Chodské ulice. Byl demolován nejen za nacistické okupace, ale i později, když probíhala okolní výstavba ve městě. Dnes se zde nalézá 190 náhrobků, nejstarší je z roku 1700.

Vyhlídková naučná stezka v Rozvadově

Okružní naučná stezka má délku 15 km. Na naučné stezce se seznámíte s historií stavby císařské cesty, která zde byla budována v letech 1815 – 1816. Nová cesta vedla z Rozvadova do Přimdy a o jejím vybudování rozhodl sám císař František Josef I.

Židovský hřbitov Ošelín - Řebří

Hřbitov údajně existoval již v roce 1660, datum však nelze doložit. Na hřbitově se dnes nachází 143 náhrobků nebo jejich fragmentů. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1742 a nejmladší z roku 1934. Hřbitov sloužil hlavně židovským obcím v Olešíně a Svojšíně.

V Plzni i v celém regionu silně roste počet turistů

V plzeňském regionu i v krajském městě výrazně roste počet turistů z ČR i z ciziny, zejména z Asie. Trend nastartovalo Evropské město kultury, jímž se Plzeň stala v roce 2015. Kraj více využívá potenciál stovek barokních památek a chce více propagovat Brdy, Horažďovicko a oblast přehrady Hracholusky. Řekla to náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Svojšíně

Z románského kostela se dochovala hranolovitá věž a stěna severní části hlavní lodi kostela. Jako stavební materiál věže posloužily mohutné pískovcové kvádry. Stavba věže spadá do 70. až 80. let 12. století.

Kolowratova naučná stezka

Stezka prochází územím Kolowratových Lesů u Rozvadova. Celá trasa měří 20 km a je na ní 18 tematických zastavení. Tématem zastavení jsou historické, přírodní a kulturní zajímavosti oblasti. Stezka byla zřízena v roce 2007.

Zřícenina zámku Prostiboř

Prostibořský zámek byl původně přestavěný hrad, který byl vybudován na ostrožně nedaleko od Kladrub. Gotický hrad zde stával od 14. století, poté byl v 18. století přestavěný na patrový zámek. Zámek je dnes zpustlý a probíhají zde rekonstrukční práce.

Kaple sv. Anny - obnovená kaple na Tachovsku

V lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku byla obnovena kaple sv. Anny. Byla postavena na původních základech z roku 1935.

Kostel sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí

Kostel sv. Bartoloměje byl postaven mezi léty 1672-1690 a nahradil starší dřevěný kostelík sv. Matouše (Matěje) stojící pravděpodobně v místech dnešní kapličky na Kamenci.

Klášter Milosrdných sester sv. Karla Boromejského ve Frýdlantu nad Ostravicí

Dominantní historickou budovou města Frýdlant nad Ostravicí je klášter milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Klášter je také nazýván Bedřichův ústav.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bezdružicích

Původně gotický kostel přestavěn barokně v letech 1710-11 a po požáru v roce 1838 i empírově.