Plzeňský kraj

Rekreační a odpočinkový areál Bezdružice

Rekreační a odpočinkový areál se nachází v lesích, 100 metrů od velkého rybníka Zaječí a 4 km od Bezdružic.

Tvrz Pernolec u Tachova

Gotická tvrz byla postavena již ve 13. století. Jedná se o středověkou sýpku, která sloužila vrchnostenskému dvoru, který stál nedaleko. Tvrz je dnes zrekonstruovaná, ale v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupná.

Kostel sv. Mikuláše s farou v Holostřevech

Významnou součástí rozlehlé obce Holostřevy u Boru je kostel sv. Mikuláše. V blízkosti kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou.

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá klasicistní židovská synagoga byla vybudována v roce 1812. Židovský hřbitov pochází z roku 1761. V současné době se zde nachází 212 většinou zchátralých náhrobků.

Kostel sv. Martina v Damnově

Ves Damnov je položena 9 km severně od Boru. Obec je historicky prvně zmiňována v listině sepsanou v roce 1239. Při jižním okraji vsi stojí kostel sv. Martina obklopený hřbitovem.

Kostel sv. Mikuláše v Boru u Tachova

Kostel v Boru je připomínán již v roce 1282. Kolem roku 1361 přestavěn v gotickém slohu do podoby, která mu zůstala do roku 1526, kdy byl znovu přebudován. Z této třetí přestavby se dochovala věž, stojící kdysi uprostřed hřbitova. Kostel je dominantou borského náměstí.

Loreta v Boru u Tachova

Loreta byla naproti borskému zámku vybudována po roce 1668. Z chrámu sv. Mikuláše sem byla přenesena milostná socha černé madony, která je mezi českými kopiemi loretánských sošek patrně největší.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Rozhledna Milíře u Rozvadova

Rozhledna stojí na konci osady Milíře, což je část obce Rozvadov. Poskytuje krásné výhledy na zříceninu Přimda, vojenskou věž na Velkém Zvonu, Český les a Německo. Moderní ocelová konstrukce byla postavena v roce 2001.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Kostel sv. Jakuba v Kasejovicích

Dominantou města Kasejovice je raně gotický kostel svatého Jakuba, vystavěný koncem 13. století.

Radnice v Kasejovicích

Kasejovická radnice, pozdně renesanční budova, byla po několika požárech přestavěna v roce 1868 do dnešní podoby.

Fotbalová tribuna Kasejovice

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2012 v kategorii Sportovní a volnočasové stavby byl fotbalové tribuně Kasejovice udělen za celkové stavební řešení a soulad architektonických a technických prvků.

Kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích

Dominantní památkou Chudenic, úzce spojenou s Czerninským rodem, je gotický farní kostel svatého Jana Křtitele.

Zámek Lázně sv. Wolfganga v Chudenicích

Malý empírový zámek postavený na konci 18. století Janem Rudolfem Černínem poblíž léčivého pramene na svahu vrchu Žďár.