Hrady a zámky ve městě Praha

Kam o víkendu s dětmi: Za strašidly, na lidový jarmark nebo hrát deskovky

Blíží se Halloween a dušičky. Na mnoha místech už začínají duchové a strašidla vylézat z podsvětí a vy se s nimi můžete setkat třeba v pražském Kunratickém lese nebo na zámku v Nelahozevsi či hradě Hukvaldy. O víkendu se koná také celá řada řemeslných jarmarků. A v Praze proběhne i největší svátek milovníků deskových a karetních her Deskohraní.

Tipy na víkend: Vyrazte na závody, ochutnejte plody podzimu

První říjnový víkend se ponese mimo jiné ve znamení pohybu. Na běžecké závody můžete vyrazit v Praze, u Liberce i moravského hradu Veveří. Pokud ale začínáte propadat podzimní únavě a stagnaci, možná vezmete zavděk spíše kulinářskými akcemi. Například v Borovanech se budou ochutnávat plody podzimu, v Biskupicích se zase zahřejete koštováním pálenky.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte sporty nebo vyrazte na hrady

Léto se ještě nevzdává a toho je třeba využít. Vyrazte strávit odpoledne na pražskou Ladronku, kde si s dětmi můžete vyzkoušet nejrůznější obvyklé i neobvyklé sportovní aktivity. Za sportem můžete vyrazit také do teplického centra Olympia. Pokud dáváte přednost historii, na řadě hradů se konají akce, které vás zavedou mezi indiány, do středověku či období první republiky.

Tipy na víkend: Vyrazte na hody. Zvěřinové, jablečné nebo česnekové

Třetí zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla. Mlsouni si mohou vybírat z opravdu pestré škály food festivalů a kulinářských slavností. Vyrazit lze třeba na jablečné pochoutky na zámek ve Ctěnicích nebo zvěřinové hody v Klokočné. Jídlo pak doplňují vinobraní, která se konají napříč celou zemí, třeba na Pražském hradě nebo na Kunětické hoře.

Tipy na víkend: Ochutnejte rumy ze světa, české speciality nebo med

Třetí květnová sobota bude patřit zejména gastronomickým akcím. V Praze můžete vyrazit na burgery nebo na festival rumu. Kvalitní med bude k ochutnání v Hulicích, české speciality v Litomyšli nebo na hradě Veveří. Milovníci pohybu mohou vyrazit na závod Barvám neutečeš nebo na karlovarský půlmaraton.

Kam o víkendu s dětmi: Navštivte zdarma Národní muzeum, vydejte se do pohádky

O druhém dubnovém víkendu je největší akcí oslava 200. výročí založení Národního muzea. Díky tomu se zdarma zpřístupní mnoho objektů, které pod tuto instituci spadají. Navštívit ale můžete i několik rodinných závodů nebo se vydat za historií a pohádkami na hrady a zámky.

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Tipy na víkend: Zajděte na půlnoční mši, poslechněte si vánoční melodie

Očekávané Vánoce jsou již za dveřmi. V neděli tu konečně máme Štědrý den – o půlnoci můžete vyrazit na půlnoční mši, třeba do katedrály sv. Víta na Pražském hradě nebo na náměstí v Poděbradech. Vánoční skladby si můžete přijít poslechnout na zámek Hluboká nad Vltavou i na hrad Valdštejn.

Kam o víkendu s dětmi: Postavte si město z lega, navštivte dobu kamennou

Oslavy svátku svatého Martina dominují akcím, které se o víkendu konají. Pokud byste si s dětmi ale chtěli najít poněkud jiný program, vyrazte v Praze třeba do galerie DOX, kde si můžete z lega postavit město. Nabízí se také řada historických akcí, například prohlídka zámku s princeznou v Mníšku pod Brdy nebo návštěva doby kamenné.

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.

Výzdoba schodiště barokního zámku dala vzniknout jménu pražské Troje

Osada známá Horní Ovenec změnila po stavbě šternberského zámku jméno na Troju. Jeden z nejhezčích českých barokních zámků vznikl jako letní rodové sídlo v 17. století. Obrovská vila s parkem a dříve i vinicí, patřící nyní do botanické zahrady, byla letním sídlem V. V. Šternberka a jeho choti Kláry.

Zámeček Hanspaulka

Podle zámečku byla pojmenována celá pražská čtvrť. Barokně - rokokový letní zámeček s výhledem na Prahu byl postaven Janem Paulem Hippmannem v roce 1773.

Zámek Veleslavín v Praze

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1910 zde bylo zřízeno plicní sanatorium. V roce 1912 byl zámek rozšířen o krátká postranní křídla.

Zámeček Jabloňka v Troji

Stavba z konce 18. století na obdélném půdorysu je situovaná do svahu. Zámeček, malebně umístěný na vysoké skále nad Vltavou, vytváří prvořadou dominantu severovýchodní části Prahy. Objekt se od svého vzniku nazýval pouze „Zámeček“, teprve zhruba během 70. let 20. století se vžil název „Jablůňka“.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.