Středočeský kraj

Pražské náplavky

Pražská nábřeží jsou součástí regulace toku Vltavy, která vznikla převážně na přelomu 19. a 20. století. V současnosti jsou součástí Pražské památkové rezervace a představují kreativní prostor v centru města pro trávení volného času a konání nejrůznějších akcí.

Nábřeží Ludvíka Svobody

Nábřeží Ludvíka Svobody na Novém Městě v Praze vede podél pravého břehu Vltavy od Štefánikova mostu k Hlávkovu mostu. Své pojmenování dostalo podle českého státníka Ludvíka Svobody, který byl v letech 1968–1975 československým prezidentem.

Křížová cesta v Načeradci

Křížová cesta v Načeradci byla postavena v roce 1738 a vede na Holý vrch. Tvoří ji třináct zděných hranolových kapliček se stříškou.

Poděbradský trpaslík

Proslulým obyvatelem Poděbrad je malý trpaslík, který odbíjí kladívkem do mochomůrky čas nejen lázeňským hostům, ale také všem, co žijí nebo zavítají do Poděbrad. Trpaslíka s červenou čepičkou najdete kousek od květinových hodin.

Cyklostezka Družec – Doksy

Cyklostezka spojuje obce Družec a Doksy na Kladensku v těsné blízkosti silnice III/2016. Cyklostezka bezpečně propojila obě obce a cyklistům zajistila pohodlnou trasu.

FOTO: Podzimní barvy rozzářily Máchův kraj. Kokořínsko je teď ideálním místem k výletu

Když podzim maluje, je to úchvatná podívaná. A pakliže vyjde i krásné počasí, je ideální čas na výlet do přírody. My se vydali do Máchova kraje na Kokořínsko, které nabízí širokou škálu turistických tras, hluboké lesy provoněné houbami a krásná zákoutí pískovcových skal. Naše kroky vedly od Harasova přes hrad Kokořín, skalní hrad Nedamy, Pokličky až po skalní bludiště. Podzimní Kokořínsko okouzlí na každém kroku.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Kostel sv. Ondřeje Nelahozeves

Kostel sv. Ondřeje v Nelahozevsi byl postaven v první třetině 14. století, současná podoba pochází z 19. století. V interiéru se nacházejí pozdně gotické kamenické články, vybavení pochází především z 18. století. K areálu kostela patří také dřevěná zvonice a oplocení s brankami.

Bývalá Dynamitka Bohnice

První továrnu na výrobu dynamitu v Rakousku-Uhersku otevřel Alfred Nobel v roce 1870 na pravém břehu Vltavy mezi Bohnicemi a osadou Brnky (Zámky) v Zámeckém údolí při ústí Čimického potoka do Vltavy. Dnes se z továrny dochovaly jen zchátralé ruiny.

Rozhledna Vysoký vrch u obce Malé Kyšice

Dřevěná jehlanová rozhledna Vysoký vrch se nachází na stejnojmenném vrcholu kousek od Malé Kyšice.

Zámek Zdislavice

Na Kroměřížsku v obci Troubky-Zdislavice se nachází soukromý zámek Zdislavice, který je veřejnosti nepřístupný. Působivá budova byla v posledních letech rekonstruována.

Alej u Mlýnské strouhy

Alej vede z Dolního Benešova podél Mlýnské strouhy a potoku Opusta, až ke Kozmickým ptačím loukám a cesta dál pokračuje k hlučínské štěrkovně.

Bývalá obec Chaloupky u Přebuzi

Obec Chaloupky v Krušných horách nedaleko městečka Přebuz byla v 50. letech 20. století postupně vysídlena. Dnes jsou patrné jen pozůstatky základů některých domů nebo náhonu k pile.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Přírodní památka Klepec

Přírodní památka Klepec se rozkládá na temeni vrchu Klepec (358 m n. M.) ležícího mezi městy Úvaly a Český Brod. Osamělé balvany naleznete na dvou blízkých lokalitách: Klepec I. A Klepec II. Největší ze žulových kolosů je Slouha, kterému lidé říkají Baba a Ovčák nebo Pastýř.