Zámky v oblasti Ústecký kraj

Zámeček Lichtenwald

Uprostřed krušnohorských lesů nad Flájskou přehradou mezi Českým Jiřetínem a Mezibořím stojí osamoceně zámek Lichtenwald. Bývalé lovecké sídlo zde stojí od roku 1767 a i dnes slouží k lesnickým účelům.

Zámek Blšany

V jižní části obce Blšany u Loun stojí najdete blšanský zámek postavený na konci šestnáctého století Janem Hruškou z Března. Dochovaná podoba je výsledkem barokní přestavby provedené po třicetileté válce.

Kostel Povýšení svatého Kříže v Teplicích

Pravoslavný Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází na Zámeckém náměstí v Teplicích. Původně náležel k zámku a sloužil jako katolická zámecká kaple pro potřeby rodiny majitelů zámku a hostů lázní Teplic. Od roku 1950 jej využívá Pravoslavná církev.

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.

Pro splněné přání na zámek Skalka, za výhledy na hrad Košťálov

Na Ústecku se to zříceninami jen hemží. Přibližně sedm kilometrů od Lovosic se na okraji obce Vlastislav nachází právě jedna taková. Konkrétně se jedná o komplex hradní věže s barokním zámkem Skalka. A nedaleko se na vrchu Košťál tyčí zřícenina hradu Košťálov. Pojďme blíže prozkoumat místa, která okouzlila třeba i Karla Hynka Máchu.

Když je Kočka možná Sovou – malý vandr kolem Litoměřic

Žitenice u Litoměřic ležící pod Křížovým vrchem bývají označovány za nejteplejší místo v Čechách, proto se tu dařilo vinné révě a ovocným sadům. O trochu hůře se dařilo barokně přestavěnému dvoupatrovému zámku. Na rozdíl od vedlejšího kostela svatých Petra a Pavla, také barokně přestavěnému s gotickou věží, je v dezolátním stavu.

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.

Z děčínského zámku ferratou k Nebíčku a do zoologické zahrady

Děčínský zámek, monumentální sídlo šlechtického rodu Thunů-Hohensteinů, má za sebou v posledních desetiletích pohnutou historii. Vlastnili ho Vartenberkové, páni z Bünau a od roku 1628 do 1932 Thunové. Původní knížecí hrad se uvádí již v roce 1128, kolem roku se stal královským sídlem. Střežil významnou obchodní stezku na Labi.

Zámek Skrytín u Děčína

Zámek Skrytín se nachází mezi Děčínem a Ústí nad Labem nedaleko obce Dobkovice. Zchátralou stavbu bývalého lesního sídla Ludwiga Wolfruma nyní zachraňuje podnikatel Martin Hausenblas, který objekt přestavuje na místo k bydlení a také k setkávání veřejnosti.

Zámek Pátek nad Ohří

Zapomenutá perla na Ohři - letohrádek Pátek nad Ohří, renesanční stavba ve stylu italské vily...

Kam o víkendu s dětmi: Staňte se detektivy, vyrazte do zoo po zavíračce

Bohatý program vás čeká o druhém červencovém víkendu. S dětmi můžete vyrazit na řadu tematických kostýmovaných prohlídek na hradech a zámcích. Na Chvalském zámku v Praze budete coby detektivové odkrývat tajemný příběh. Po zavírací době se ale můžete vypravit i do ústecké zoo, kde se dozvíte, co dělají zvířata, když zmizí davy návštěvníků.

Na Litoměřicku mají novou rozhlednu. Otevře se na jaře

Již na jaře bude v Lovosicích na Litoměřicku zpřístupněna pro veřejnost nová rozhledna. V tomto případě jde ale spíše o vyhlídku, protože nebyla vybudována na vrchu s výhledem do širokého a dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe, na kopečku proti takzvanému Zámečku.

Ústí nad Labem málem přišlo o svou dominantu, restauraci s vyhlídkou na Větruši

Ústecká Větruše vypadá zdálky jako romantický zámeček. Na výšině, která se nazývala na počest císaře Ferdinanda I. Dobrotivého Ferdinandovou nad soutokem Bíliny s Labem stojí rozhledna s restaurací od rohu 1897. Otevřeli ji ten rok 17. října. Je dominantou města, ale málem o ni Ústečáci přišli.

Kam o víkendu s dětmi: Navštivte dílny, ozdobte si perníčky, vyrobte si ozdoby

Advent je v plném proudu a předvánoční atmosféru a klid si můžete vychutnat s dětmi třeba na tvořivých dílnách. Budou se péct perníčky, vyrábět přáníčka nebo ozdoby. Adventní zvyky a tradice našich předků si budete moci připomenout třeba ve skanzenech Zubrnice či Veselý kopec, s obyčeji jiných zemí se seznámíte na zámku Karlova Koruna.

Zřícenina zámku Lipová

Zámek v Lipové na Šluknovsku je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.