Kudy z nudy v okrese Nový Jičín

Zobrazit všechny články o okrese Nový Jičín

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Barokní Mariánský sloup tvoří střed historického jádra Královského města Velvary na Náměstí Krále Vladislava. Mariánský sloup je jedním z mála monumentálních morových sloupů v kraji.

Masarykovo náměstí v Říčanech

Na Masarykově náměstí se nachází Mariánský sloup - zlacená socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněné). Panna Maria má sepjaté ruce, kolem hlavy svatozář s deseti hvězdičkami a stojí na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamičce.

Most Karla Burky v Prčicích

Původně kamenný most nechal vybudovat zámožný pražský měšťan Karel Burka v roce 1822. Most byl postaven v tehdy módním slohu empír. Délka mostu je 200 metrů, šířka 10 metrů.

Muzeum Říčany

V muzeu se pořádají nejrůznější kulturní akce, kroužky pro děti, výukové programy pro děti nebo tematické dílny pro školy. Součástí je i Didaktické centrum geologie nebo dvě venkovní expozice.

Naučná stezka Říčansko

Naučná stezka vás seznámí s některými pamětihodnostmi města Říčany a s přírodou v jeho okolí. Naučná stezka má celkem 18 zastavení a délku 9 km.

Olivovna - dětská léčebna v Říčanech

Historie Olivovy dětské léčebny se začala psát již na konci 19. století. Olivova dětská léčebna se řadí mezi nejstarší ústavy tohoto typu v českých zemích. Původně byl objekt postaven jako vychovatelna manželů Olivových, dnes slouží jako dětská léčebna.

Procházkova vila v Praze

Hned vedle Bílkovy vily je dům symbolizující podzim, který pro svého dlouholetého přítele a podporovatele zahradních měst a jednoho z iniciátorů výstavby vilové čtvrti na baštách doktora Procházku, vyprojektoval František Bílek, a to v roce 1910.

Rybník Marvánek v Říčanech

Rybník Marvánek se nachází na okraji města a vede kolem něj Naučná stezka Říčansko a také cyklostezka Krajem Josefa Lady.

Stockarova dvojvila v Praze

Dvojvilu s krásným výhledem do Letenských sadů navrhnul a pro sebe a svého bratra Jaroslava nechal postavit v letech 1910 – 11 architekt Rudolf Stockar – jeden z propagátorů zahradních anglických měst kotážového typu a přímý inciátor výstavby vilové čtvrti na baštách.

Židovský hřbitov v Prčicích

Hřbitov založený po roce 1855 byl po válce devastován a opraven až po roce 1996. Kamenná márnice s půlkruhově zaklenutým vstupem a sedlovou střechou byla v letech 2000 - 2002 opravena.

Zřícenina hradu Říčany

Říčanský hrad byl vystavěn pravděpodobně v letech 1260 - 1270. Hrad patří mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Je ukázkou nejstarších kamenných hradů na našem území.

Kostel sv. Jeronýma v Sedlci

Založení kostela sv. Jeronýma se datuje do 11. nebo 12. století. Jeho původní stavba čistě románského slohu byla jen skrovných rozměrů, takže se kostel podobal spíše velké kapli.

Kostel sv. Vavřince v Prčici

Kostel sv. Vavřince v Prčici je původně románský, založen byl ve 12., možná však již v 11. století. Z původní románské stavby se do dnešních dnů zachovala pouze loď a část věže.

Šternberská hrobka ve Stupně

Empírová hrobka spoluzakladatele Národního muzea v Praze Kašpara Mária ze Šternberka, významného přírodovědce (paleontologa, botanika, mineraloga). Hrobka byla postavena v roce 1808.

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří

Hibschova jeskyně není tak úplně přírodní útvar. Kdysi se tu těžil kámen a pak i písek. Vznikl tak překvapivě rozsáhlý jeskyní komplex.