Zlínský kraj

Štrbákovec - rolnický dům ve Strání

Dům čp. 216 se sýpkou v podstřeší a s dekorativním rámováním oken patří k hodnotným dokladům lidového stavitelství v obci a spolu se sousední nemovitostí čp. 327 tvoří jednotu.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Strání

Kostel je postaven v pseudogotickém stylu a je hodnotným dokladem architektonické tvorby počátku 20. století.

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.

Kostel Narození Panny Marie ve Žlebech

Renesanční orientovaná stavba kostela pochází z roku 1540, poté byla v 19. století upravovaná. Kostel nechal postavit majitel zdejšího panství Kuneš Bohdanecký z Hodkova. Vybudoval také zvonici na protějším vrchu na druhém břehu řeky Doubravy. Pro zvonici obstaral dva zvony, Marka a Marii.

Socha sv. Jana Křtitele ve Strání

Socha svatého Jana Křtitele dnes stojí u hlavní silnice na sídlišti U Svatého Jána ve Květné. Přivezl ji z Terstu (Itálie) asi v roce 1792 na koňském povozu praděd Josefa Vintra č. 35 - Jan Vintr.

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.

Naučná stezka Modrá osa v Chrudimi

Naučná stezka vede centrem města Chrudim proti proudu původně středověkého náhonu, který byl v nedávné době revitalizován.

Kostel sv. Zdislavy v Prostřední Bečvě

Prostřední Bečva byla v okolí jedna z mála vesnic, která neměla kostel. Kostel byl postaven v roce 2001 dle návrhu architekta Jana Kováře z Opavy.

Moderní kostel Panny Marie Karmelitské v Karolince

Kostel Panny Marie Karmelské byl postaven v letech 1994-1997. Základní kámen posvětil Sv. Otec Jan Pavel II. V Olomouci 21. května 1995. Kostel vysvětil v sobotu 12. července 1997 olomoucký arcibiskup mons. Jan Graubner.

Soubor lidových staveb v Raťkově

Valašské dřevěnice stojí v Karolince stojí v místní části Raťkov, asi 21 km východně od Vsetína. Jedná se o soubor 26 roubených staveb pochází z konce 18. a počátku 19. století je obklopen původními stodolami, seníky a sklípky.

Valašské národní divadlo v Karolince

Valašské národní divadlo vzniklo dne 11.5.2004. Jeho hlavní činností je provozování kulturního zařízení zejména divadla. Jeho cílem je obnova a zachování kulturních tradic na Valašsku, činnost pro mládež a příhraniční spolupráce v oblasti kultury se Slovenskem.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Halenkově

Kostel byl postaven spolu s farou v letech 1786 - 1788. V roce 1846 byla přistavena věž a zákristie a do kostela byl umístěn nový, dřevěný hlavní oltař a obraz Povýšení svatého kříže od Františka Bergra.

Přírodní rezervace Kutaný

Přírodní rezervaci Kutaný tvoří smíšený pralesovitý porost na centrálním hřebenu Vsetínských vrchů mezi obcemi Halenkov a Valašská Bystřice. Důvodem ochrany je starší, přírodě blízký jedlobukový les s bohatým bylinným patrem.

Zvonařský ateliér Tkadlec v Halenkově

Zvonařská dílna Josefa Tkadlece v Halenkově byla založena už v 60. letech 20. století Josefem Tkadlecem starším. Dílna vyrábí zvony jak do tuzemska, tak je i vyváží do zahraničí.

Občanská záložna ve Vsetíně

Vedle hostince Snaha postavil stavitel Urbánek roku 1896 budovu záložny, pro kterou téhož roku jeho přítel Mikuláš Aleš navrhl a rozkreslil sgrafitové výzdoby průčelí. Alšovy kresby na omítku přenesl mistr sgrafitář Josef Bosáček z Plzně.