Zámky v oblasti Zlínský kraj

Témata

|< Předchozí strana 1 2 3 4 5 >|

Rymice na Kroměřížsku se promění v atraktivní skanzen

Na konci roku 2019 Zlínský kraj oficiálně zahájil rekonstrukci Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a stavbu Cyrilometodějského centra ve Starém Městě. Intenzivně běží příprava obnovy Památníku tragédie na Ploštině a také projekt revitalizace hospodářského dvora v Rymicích na Kroměřížsku.

Zámek Kelč

V městečku Kelč na rozhraní Hané a Valašska, nedaleko Hranic, stojí převážně renesanční zámek. Za 30leté války byl dobyt a barokně upraven, avšak tyto úpravy nenarušily celkový renesanční ráz objektu. V současnosti slouží zámek pro potřeby odborného učiliště.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, ojedinělá barokní óda na krásu na Vysočině

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny mohutný barokní zámek v Jaroměřicích na Rokytnou nese označení moravské Versailles. Přirovnání ke francouzskému královskému zámku je u nás trochu inflační. Přízvisko slezské Versailles nesou Slezské Rudoltice, dalším objektem je zámek ve Vizovicích.

Kafé Zámek ve Zlíně

Jedinečnou možnost odpočinku a přátelského posezení nabízí podnik Kafé Zámek. Kouzelné prostředí vzácné kulturní památky hosty zcela oprostí od okolního velkoměstského ruchu a dopřeje jim jedinečné možnosti strávení volného času.

Zámek Nový Světlov slouží jako kulturní centrum. Zve i k prohlídkám

Zámek Nový Světlov se tyčí nad Bojkovicemi na Uherskobrodsku. Jeho soukromí majitelé lákají turisty na prohlídku hotelových apartmánů a dalších místností architektonického skvostu, který vystavěl rod Landštejnů v roce 1480.

Ze zámku Vizovice vyrážela zvláštní komanda k likvidaci partyzánů a kopaničářů

Je to temná kapitola barokního zámku ve Vizovicích. Obec je spojována s lidovými slavnostmi, pečivem, výbornou Jelínkovou pálenkou, bohužel zámek si vybraly na konci války za ubikaci složky wehrmachtu. Na jaře 1945 vyrazily s pomocí českých zrádců zmasakrovat kopaničáře na Ploštině a Prlově.

Na zámku v Buchlovicích se „upekla“ předehra k první světové válce

Když začal před rokem 1770 hrabě Jan Dětřich Petřvaldský se stavbou buchlovického zámku určeného jako dar manželce Anežce Eleonoře Collona, netušil, čemu vila poslouží. Zámek nechal postavit, protože jeho jižanské krásce byla na kamenném hradu Buchlově zima.

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95% má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.

Tipy na víkend: Na operu do Šárky, za jídlem do Zlína

První zářijový víkend se můžete vydat na nejrůznější kulturní, sportovní i gastronomické akce. V pražské Šárce se odehraje opera Dvě vdovy, na Trojském zámku gastronomický festival plný dobrého jídla i pití. Podobně laděná akce čeká také ve Zlíně, kam dorazí například i kuchaři Zdeněk Pohlreich či Jan Punčochář.

Zámek v Bystřici pod Hostýnem seznámí návštěvníky i s historií ohýbaného nábytku

Léta byly v bystřickém zámku vojenské sklady zdravotnického materiálu, což už ale není pravda. Zámecký objekt patří pětadvacet let městu Bystřici pod Hostýnem, které z něj vytvořilo muzeum s atraktivními expozicemi. Zámek je navíc zajímavý jak směsicí stavebních stylů, tak svou historií.

Renesanční zámek ve Vsetíně: dominanta města i živá paměť regionu

K nejvýraznějším dominantám města Vsetín patří nepochybně zámek s nepřehlédnutelnou věží s ochozem a hodinami, ležící uprostřed původního vsetínského náměstí na vysoké pravobřežní terase řeky Bečvy.

Vědci o holešovském zámku: žádná tvrz, nýbrž rozlehlý gotický hrad

K takovému závěru dospěli po deseti letech výzkumu čeští vědci a historikové. Definitivně vyvrátili předpoklad, že na místě dnešního zámku stála ve středověku malá tvrz. Informace zazněla na konferenci, která se 13. a 14. října konala v Holešově.

Tipy na víkend: Animované filmy zhlédnete v Olomouci, originální design ve Zlíně

Vánoce se nezadržitelně blíží, což se přirozeně promítá i do víkendové nabídky aktivit. Betlémy a vánoční stromky zdobí zámky, hrady i náměstí. Přesto můžete adventu pomyslně uniknout a vyrazit místo nakupování po trzích třeba za kulturou. Nabízí se výstava fotografií či designu. Nebo třeba filmové promítání.

Tipy na víkend: Buchlovice chystají česnekové pokrmy, Horní Hrad lahůdky z medu

Hudební a kulturní festivaly jsou v plném proudu. Lákají na známé i zatím neobjevené české a zahraniční interprety. Stejně tak na uvolněnou atmosféru u kelímku vychlazeného piva. Na tento zlatavý mok zve zájemce tento víkend také krkonošský Černý důl. Buchlovický zámek zve na originální česnekové pokrmy, Horní Hrad bude pro změnu oslavovat sladký med.

Holešovský zámek láká na výstavní expozice, zve i do nové restaurace se zážitkovou kuchyní

V nadcházející sezóně mohou návštěvníci holešovského zámku uvidět nejen několik nových výstav či absolvovat komentovanou prohlídku, ale také mohou navštívit novou zámeckou restauraci. Ta se nachází v přízemí zámku a kromě dobrého jídla a pití nabízí i posezení v interiéru vpravdě zámeckém.

|< Předchozí strana 1 2 3 4 5 >|