Jihočeský kraj

Naučná stezka se vzácnými druhy masožravých rostlin na Strakonicku

Na konci srpna 2019 se v přírodní památce Tůně u Hajské otevřela pro veřejnost naučná stezka se vzácnými druhy masožravých rostlin.

Hospůdka Neplachov

Pravidelně se můžete těšit na Hospodský kvíz v neplachovské hospůdce.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Šumavské trojhradí Rabí, Kašperk a Velhartice se snaží o zvýšení návštěvnosti regionu

Projekt začal v roce 2011 a od té doby se neustále rozvíjí. Cílem je zvýšit návštěvnost v regionu a zdržet tu návštěvníky nejen k prohlídkám hradů, které mají rozhodně co nabídnout, ale i dalšími akcemi. Trojhradí je mezi sebou vzdálené na zhruba dvaceti kilometrech.

Šumavské trojhradí Rabí, Kašperk a Velhartice se snaží o zvýšení návštěvnosti regionu

Projekt začal v roce 2011 a od té doby se neustále rozvíjí. Cílem je zvýšit návštěvnost v regionu a zdržet tu návštěvníky nejen k prohlídkám hradů, které mají rozhodně co nabídnout, ale i dalšími akcemi. Trojhradí je mezi sebou vzdálené na zhruba dvaceti kilometrech.

Alchymistická Budyně Házmburků mohla být téměř rovna Praze

Malé město v dolním Poohří, o němž někteří nemají ani zdání, hrálo významnou roli v rudolfínských dobách. V tom čase zde sídlil jeden z nejmocnějších rodů království, Zajícové z Házmburka. Původně sídlili v gotické pevnosti Házmburku, ale poté se přestěhovali do pohodlného vodního hradu Budyně.

Alchymistická Budyně Házmburků mohla být téměř rovna Praze

Malé město v dolním Poohří, o němž někteří nemají ani zdání, hrálo významnou roli v rudolfínských dobách. V tom čase zde sídlil jeden z nejmocnějších rodů království, Zajícové z Házmburka. Původně sídlili v gotické pevnosti Házmburku, ale poté se přestěhovali do pohodlného vodního hradu Budyně.

Park Stromovka v Českých Budějovicích

Park Stromovka je plošně největší park Českých Budějovic s charakterem přírodně krajinářského parku. Lidé sem přicházejí za odpočinkem, ale i sportovním vyžitím. Místo je oblíbené také pro ty, kteří si chtějí užít příjemný piknik s rodinou či přáteli.

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.

Zámek Rakovice

Tvrz, o níž se neví, kdy vznikla, byla během třicetileté zničena. Po roce 1650 byla obnovena a zřejmě po roce 1714 přestavěna na barokní zámek. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt s dvoupatrovou věží v nároží stojící v areálu dvora v obci. Je spojen alejí s nedalekým čimelickým zámkem.

Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Zachovalý areál Rakovického mlýna stojí na samotě mezi obcemi Čimelice a Krsice. Proslavil se tím, že v něm byla dne 12. května 1945 podepsána konečná kapitulace německých vojsk. Za Německo ji podepsal Carl von Pückler, na straně vítězů pak ruský generál Sergej Serjogin a americký plukovník Allison.

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.

Kukuřičné bludiště v Roseči připomíná scény z hororů

V kukuřici se obvykle skrývají a prohánějí divočáci. V kukuřičném poli v Roseči poblíž Jindřichova Hradce se prohánějí lidé. Podle provozovatelů jde o největší kukuřičné bludiště ve střední Evropě, není důvod nevěřit. Při prodírání mezi dlouhými listy si budete připadat jako v hororu.