Jihočeský kraj

Muzeum kočky na Zámku Lnáře

Muzeum kočky ve Lnářích je opravdová rarita. Podobné muzeum jinde v Evropě byste těžko hledali. Jak vypadalo soužití této šelmy s člověkem v průřezu asi čtyř tisíc let, se dozvíte právě tam.

Řetězový stádlecký most u Bechyně je národní technickou památkou

Graciézní empírový most překlenoval od roku 1848 Vltavu u Podolska nedaleko Písku. Po zbudování Orlické přehrady hrozila jeho demolice, nakonec zvítězil zdravý rozum, most byl rozebrán a přemístěn na Lužnici. Proto můžeme unikátní stavbu obdivovat a využívat.

Záhada kamenné hlavy z Frymburku zatím stále čeká na rozluštění

Na Klatovsku, asi devět kilometrů jižně od Horažďovic se nachází malá a na první pohled nenápadná obec. Jen málokoho napadne, že ve středověku zde stával hrádek.

Masopustní průvod, který už má zápis v knize rekordů, opět chystá Milevsko

Letošní, již 153. ročník tradičního masopustního průvodu v Milevsku je na programu 14. února. Proti místním tradicím, počínajícím rokem 1862, však nikoliv v masopustní úterý - hlavní program vyvrcholí v praktičtější sobotní den i večer, předcházet mu ovšem budou již akce ve čtvrtek a pátek.

Zlatá Koruna, klášter postavený pro nejvzácnější trn na světě

Jihočeský cisterciácký klášter Svatá trnová koruna, dnes zvaný Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova, založil v roce 1263 král Přemysl Otakar II. (1233 - 1278). Do vínku mu udělil vzácnou relikvii - trn z Kristovy koruny.

Tipy na víkend: Zkuste si pilotování na pražském letišti nebo hokej v Bozeňově

Blížící se víkend přeje pohybu a novým zážitkům. Tak například v Praze nahlédnete do profese pilotů, na okamžik si ji dokonce i vyzkoušíte. Moravský Bozeňov pro změnu láká hráče na hokejový turnaj. Sportovat se bude i v Českých Budějovicích a Českém Švýcarsku.

Botanická v zimě, vodopád a břehy Jordánu - i to je Tábor

Jihočeský Tábor je po léta spojován především s husitskou historií, za nedávných dob podávanou velmi černobíle. Je však i městem mnoha muzeí a přírodních zajímavostí.

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Tipy na víkend: Inspiraci přinese sport v zimní přírodě i cyklocestovatelský festival

Pohyb na čerstvém zimním vzduchu, cestovatelskou inspiraci a v neposlední řadě rozšíření kulturního obzoru nabídne program tohoto víkendu. Na sport zve třeba Karlovarsko, Liberecko či Královéhradecko, cestovat po světě budete ve Frýdku-Místku a v Přešticích, na film láká Praha a na historii Tábor...

Interaktivní muzeum sklářství v osadě Rajsko u Annína

Malé interaktivní muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, vzniklo v osadě Rajsko u Annína na Klatovsku. Hned vedle muzea funguje také malá manufaktura, kde jedni z posledních brusičů v oblasti udržují tradici kdysi slavného šumavského řemesla.

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.

Netradiční novoroční přípitek? Co třeba na šumavském Mouřenci

Silvestr se dá strávit různými způsoby a na různých místech. Velice netradičním a nevšedním zážitkem pak může být vítání roku 2015 na šumavském Mouřenci.

U Nové řeky za Emou Destinnovou, operní divou, která milovala rybaření

Krajina rybníků a obrovských dubů na hrázích, mírně tekoucí až stojaté vody, kde občas zazní plácnutí ryby po hmyzu se nad hladinu vynořivší. Kraj volavek a rybaříků, i rybářů, jepic, jejichž život je tak krátký, i života člověčího. Jižní Čechy, Třeboňsko. Lužnice, Nežárka, Stříbřec - a Ema Destinnová.

Národní park zmodernizoval nejstarší naučnou stezku Šumavy

Národní park Šumava zmodernizoval Medvědí stezku, svoji nejstarší naučnou trasu a zároveň druhou nejstarší v celé ČR. Mezi Ovesnou a Černým Křížem díky tomu například přibyly pro výletníky další informační tabule, ty původní byly obnoveny.

Krtské skály u Jesenice

Přírodní památka Krtské skály leží asi 1 km jihozápadně od obce Krty na rozvodí Ostroveckého a Rakovnického potoka. Jde o lesní území s četnými zvětralými skalními výchozy, balvanitými sutěmi i roztroušenými balvany.