Hrady a zámky v oblasti Jihočeský kraj

Nové Hrady nabízejí atraktivní zimní zážitky

Novohradský hrad je po Hluboké nad Vltavou, Rožmberku a Hradním muzeu v Českém Krumlově čtvrtým historickým objektem na jihu Čech, který si mohou prohlédnout turisté i během zimy. I mimo sezónu má toto místo co nabídnout.

Medvědárium Český Krumlov

Na českokrumlovském zámku láká návštěvníky kromě samotného zámku také pohled na medvědy hnědé, kteří jsou na zámku chováni již od doby Rožmberků. Místní medvědárium nejvíce přitahuje malé návštěvníky zámku.

Návštěvníky Strakonic vítá (nejen) Švanda dudák

Jihočeské Strakonice jsme si za turistický cíl zvolili v předposledním dni v roce. I když hrad je v tuto dobu pro návštěvníky uzavřen, bylo dost důvodů se po městě projít a porozhlédnout. Pojďte se o tom přesvědčit s námi.

Český Krumlov bude od příštího roku pro turisty větší

Perla na seznamu UNESCO, zámek nad malebným vltavským zákrutem, na druhém břehu historické centrum jak z pohádky, opravdový klenot. Turisté sem jezdí a budou jezdit právě kvůli zmíněné klasické nabídce, přesto je možná zaujme, že od jara roku 2013 se pro ně Český Krumlov o trochu zvětší.

Ve Strážném si stavějí repliku svého hradu Kunžvartu

Bývalý hraniční přechod Strážný vnímáme většinou nabídkou asijských trhovců a jeho okolí postáváním domácích i nedomácích dívek z blízkých „penzionů“. Někdejší veledůležitou osadu Kunžvart přejmenovali koncem 50. let na Strážný, to už byla v zakázaném pásmu a z velké části zdemolována armádou.

Za strážci a skvosty šumavské Zlaté stezky

Pro následující výpravu do podhůří i nitra šumavských hvozdů jsme vybrali tři cíle: Prachatice, vrch Libín a hrad Kunžvart. Šumavských strážců a zejména skvostů však najdete na staré kupecké stezce, která později dostala název Zlatá, mnohem více.

Městys Strážný s kaplí Panny Marie Pomocné

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834.

Zámek Vimperk - muzeum knihtisku, skla a šumavské přírody

Muzeum na zámku ve Vimperku vystavuje sbírky z historie města, knihtisku a sklářství, jež tento region proslavilo. Budova slouží také jako sídlo Správy NP Šumava, proto zde nechybí expozice o šumavské přírodě.

Český Krumlov, rozsáhlý hrad a zámek mnoha zdobených komnat a bohatých sbírek

Český Krumlov, město a zámek nad ním, to je historický komplex, který si zápis do památek UNESCO zaslouží plným právem. S tím nemůže než souhlasit každý, kdo ono čarokrásné místo na dolní toku Vltavy navštívil. Tato krátká pozvánka dává tušit, kolik krásy se skrývá na zámku i v městě pod ním.

Nejhezčí botanickou minizahradu mají v Jindřichově Hradci

Není to nic světoborného, ale nedaleko Nežárecké brány kousek od malebné hospůdky Pod hradem, která příjemný dojem završila, jsem narazil na jindřichohradeckou botanickou zahradu. Tedy bota-nickou, abych byl přesný.

Návštěvníci zámku Doudleby nad Orlicí se mohou těšit na několik překvapení

Nevelký, ale půvabný zámek v Doudlebech nad Orlicí patří svou unikátní sgrafitovou výzdobou ke skvostům mezi památkami nejen východních Čech, ale celé České republiky. Nádherná sgrafita pokrývají všechna vnější i vnitřní průčelí, ale objevují se dokonce i na sedm metrů vysokých komínech.

Novinka hradu Kašperk: komnata ožívá 3D technologií přímo před zraky návštěvníků

Nejvýše položený český královský hrad (886 metrů nad mořem), nacházející se v čarokrásném koutu Šumavy, nabízí nově od letošního 23. června nový okruh Stavba hradu, seznamující s jednotlivými řemesly a stavebními postupy. Jedinečný zážitek pak poskytuje mapping v interiéru západní hradní věže.

Zřícenina hradu Velešín

Hrad Velešín je poprvé zmiňován v listině z roku 1266. V první třetině 13. století byl založen jako královský hrad – pravděpodobně Přemyslem Otakarem I. Nebo Václavem I.

Sedm důvodů, proč zajet do Telče

Město sevřené dvěma rybníky, náměstí Zachariáše z Hradce, sevřené v učebnici renesanční historie. Pohádkový zámek pánů z Růže, natolik pohádkový, že se jen těžko počítá, kolik pohádek se v něm točilo. Včetně té nejoblíbenější - Pyšné princezny.

Petr Vok by se asi divil, jakým klenotem zůstal hrad Helfenburk

Když v roce 1593 poslední Rožmberk Petr Vok prodával Prachaticím hrad Helfenburk, vypadalo to, že dva významné historické záznamy právě píší své poslední kapitoly. Zatímco rod Rožmberků skutečně dospěl do cíle, hrad i 419 let poté žije – a nejen to.