Hrady a zámky v oblasti Jihočeský kraj

Tvrz Cerhonice

Nenápadná obec nedaleko Písku na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Z dálky viditelná věžička tvrze však dává tušit, že se tu nachází zámeček nebo hrádek a že se jedná o mohutnou a majestátní budovu.

Zámek Pluhův Žďár

Pluhův Žďár najdete nedaleko Kardašovy Řečice, cca 16 km od Jindřichova Hradce. Jedná se o čtyřkřídlou budovu s vnitřním dvorem, původně tvrz, která byla v 16. století přestavěna na zámek.

Zbytky šibenice u Blatné chátrají, blízký hrad Buzice pomalu ožívá

Do Blatné turisté většinou vyrážejí po stopách Šíleně smutné princezny na prohlídku vodního zámku, nebo krmit daňky v zámeckém parku, ovšem v těsné blízkosti jsou i další památky. Jedna z nich se vztahuje k blatenskému právu hrdelnímu, druhá k sídlu jihočeského vladyckého rodu.

Barokní sochy z unikátního poutního místa Homole zmizely po nájezdu zlodějů

Nedaleko Kostelce nad Orlicí leží poutní místo vystavěné na kopci Homole. Původně zde prý stával hrad, který dobyl sám Karel IV. Při bojovém tažení proti Mikulášovi z Potštejna. Na konci 17. století tu vyrostl, díky hraběnce Terezii Eleonoře z Ugarte a úmorné práci poddaných, poutní areál.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Nádvoří týnského arcibiskupského zámku se vrátí do středověku

V roce 1229 se Týn nad Vltavou stal dějištěm události středoevropského významu – do jihočeského sídla pražského biskupa se sjeli církevní hodnostáři z okolních zemí, aby rozřešili vzájemné spory.

Zámek Rakovice

Tvrz, o níž se neví, kdy vznikla, byla během třicetileté zničena. Po roce 1650 byla obnovena a zřejmě po roce 1714 přestavěna na barokní zámek. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt s dvoupatrovou věží v nároží stojící v areálu dvora v obci. Je spojen alejí s nedalekým čimelickým zámkem.

Na zámku ve Vlašimi je údajně ukryt stavovský poklad protihabsburských vzbouřenců

Ostrovečtí z Kralovic drželi od roku 1588 vlašimské panství. Jan Ostrovec, jeden ze stavovských direktorů, odsouzený po Bílé hoře na doživotí, měl údajně ukrýt v rozestavěném renesančním zámku stavovský poklad. Nějaké peníze stavové mít museli. Lidem to po staletí nedalo spát, co když tu někde leží.

Na hrady a zámky za hranici. Projekt propojí jihočeské památky s rakouskými

Přestože Rakušané jezdí pravidelně do jižních Čech a tráví dovolené například u lipenské vodní nádrže, rozhodně nevévodí žebříčkům počtu návštěvníků na památkách. Zrovna tak ale Jihočeši nevyhledávají rakouské hrady a zámky. Změnit by to měl přeshraniční projekt Památky žijí, který počítá s propagací méně známých historických objektů v obou zemích.

Tipy na víkend: Zaběhněte půlmaraton, vyrazte do divadla

Po sezoně hlavně lyžařských závodů nastává opět doba těch běžeckých. V Praze můžete vyrazit rovnou na půlmaraton a zjistit, zda se vám přes zimu podařilo udržet kondici. Za kulturou se můžete vydat třeba na divadelní festivaly v Táboře či Napajedlech, za filmy zase na zámek Kynžvart.

Rezidence Vogelsang u Kašperských Hor

Rezidence Vogelsang díky svému umístění v nádherné lesní lokalitě Národního parku Šumava s vyhlídkou na hrad Kašperk a obec Červená nabízí možnost nejen aktivní turistiky pro návštěvníky šumavských hor, ale také relaxace. Specializujeme se na pořádání svatebních obřadů, hostin a firemních akcí.

Českokrumlovské kláštery nabízejí (nejen) masopustní veselí

Český Krumlov je znám především hradozámkem, druhým největším objektem toho druhu v České republice. Hrad založili ve 13. století Vítkovci, nejvíce ho proslavili Rožmberkové, jichž bylo město rodovým sídlem. Kvůli dluhům musel Petr Vok hrad prodat Eggenbergům, poté tu zakotvili Schwarzenbergové.

Hradiště Boudy u Čimelic

Na vrcholu kopce Hrad nedaleko obce Boudy se nachází halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před. N. L. Pravděpodobně se jednalo o centrální místo, na němž se setkávala okolní komunita za účelem směny zboží či provádění náboženských rituálů.

Zámek Měšice u Tábora

Barokní zámek Měšice je dominantou městské části Měšice, na jejímž místě stála původní vesnice založená roku 1296 Zdislavem z Měšic. Zámek je otevřen celoročně, zpřístupněné jsou dvě prohlídkové trasy.

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově - Město pod městem

Václavské sklepy se nacházejí pod IV. Zámeckým nádvořím. Byly vybudovány na počátku 14. století jako vyrovnání prudce se svažujícího terénu pod budovou Horního hradu. Vznikla tak monumentální čtyřpodlažní sklepení, sloužící v minulosti jako technické a hospodářské zázemí zámku.