Hrady a zámky v oblasti Jihočeský kraj

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Vousatý dvojhrad Choustník zasáhl do poslední husitské bitvy

K rozsáhlé hradní ruině asi kilometr východně od obce Choustník na Táborsku se dostanete pohodlnou cestou od parkoviště. Les, kdysi hustý, po několika desítkách metrů sice řídne následkem větrů a kůrovce, ale přece jen tu ještě zbylo dost stromů, aby dokázaly hrad částečně skrýt. Až když dorazíte do jeho bezprostřední blízkosti, uvidíte, jak býval rozsáhlý.

Rytíři komendy johanitů ve Strakonicích dostali od Žižky na brnění

Skoro nepatřičně se rozprostírá na soutoku Otavy s Volyňkou obklopen novodobou zástavbou strakonický hrad. Mohutné sídlo založené rodem Bavorů jako vodní hrad se od vzniku v 1. polovině 13. století pozvolna stalo majetkem johanitů, řád maltézských rytířů proměnil sídlo v komendu čili řádové sídlo.

Tipy na výlety v Českém Krumlově a okolí: Příroda, město, kultura i zábava

Český Krumlov je malebným jihočeským městečkem, jímž protéká řeka Vltava a jehož dominantou je hrad a zámek s věží, o které Karel Čapek prohlašoval, že je ze všech nejvěžovatější. Krumlov je turistickým a kulturním centrem jižních Čech, ročně láká turisty z Česka i zahraničí a je známou vodáckou baštou.

Zámek Palupín

Zámek Palupín se nachází v jihovýchodní části vsi Palupín u Strmila, který leží mezi městy Jindřichův Hradec a Telč. Zámek v soukromém vlastnictví prochází zevrubnou rekonstrukcí. V budoucnu bude poskytovat zázemí kulturním a spolkovým akcím.

Naučná stezka podél Oslavy ve Velkém Meziříčí

Světle modrá trasa s délkou osm a půl kilometru vede proti proudu řeky Oslavy. Vyrazit na ni mohou cyklisté i pěší turisté. Trasa je vhodná také pro kočárky. Začátek stezky je v Podhradí, konec pak u zámku v Meziříčí.

Zámek Protivín

Původní hrad byl v renesanci přestavěný na čtyřkřídlý dvoupatrový zámek a z období baroka se dochovaly barokní fasády se štukovými prvky. Součástí areálu je rozlehlý krajinářský park ze druhé poloviny 19. století s altány a alejí.

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Helfenburk u Bavorova byl sídlem předního českého kondotiéra Václava Vlčka z Čenova

Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.

Mimo turistické hledáčky. Mezi neobjevenými skvosty Česka jsou zámky i muzea

Pražský hrad nebo malebné centrum Českého Krumlova znají asi všichni turisté. Existuje však řada míst, která jsou přehlížená, opomíjená a během normálních časů ne tolik frekventovaná. Seznam 42 takových skvostů zveřejnila ve čtvrtek agentura CzechTourism. Nachází se na něm řada zámků či muzeí, štola, kryt nebo klášter.

Vimperský zámek procitá z dlouhého zimního spánku

Město pod Boubínem. Vstupní brána na Šumavu. Obě označení sluší sedmitisícovému městu v údolí řeky Volyňky. Na strmém ostrohu, přímo nad historickým centrem se vznáší nepřehlédnutelná zámecká dominanta; právě ta opět září o poznání jasněji. Z dálky to nemusí být úplně patrné, takže přistupme blíž. Jsme ve Vimperku.

Markéta, dcera Otce vlasti, naslouchala na křivoklátském hradu zpěvu slavíků

Hluboké křivoklátské lesy odedávna vlastnila královská komora. Hojnost zvěře, hlavně vysoké a černé, proto byly oblíbeným lovištěm českých panovníků. Postupně si tu vystavěli několik sídel – Jivno, Zbečno, Jinčov, Nižbor. Mezi nimi vyniká oblíbený hrad českých panovníků - Křivoklát. Na skalnatém ostrohu nedaleko ústí Rakovnického potoka do Berounky stojí přes 900 let jedna z našich nejnavštěvovanějších památek.

Zámek, pivovar, záhadnou malbu, náhrobek obětí krvavé vraždy - nejen to najdete v Čížové

Pouhých sedm kilometrů od Písku se nachází nevelká obec, plná stop jak dávné historie, tak současné iniciativy památky nejen zachránit, ale i oživit. Čížová je snadno dostupná i vlakem, je zde zastávka na trati Zdice-Protivín, oblíbená je i cyklisty. A jelikož jsme tak trochu pivní národ, na své si přijdou i pivaři.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladé Vožici se přezdívá Český Solnohrad. V městečku najdete zámek, středověkou Solnici a vrch Hrad s křížovou cestou, kterou dojdete krásnou procházkou na jeho vrchol. Hrad už zde nestojí – na jeho základech však byl postaven kostelík Panny Marie.