Okres Třebíč

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. M.) se nachází několik lidových mohyl - prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Lidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století.

Vrchol Smrk - dominanta Beskyd

Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.

Naučná stezka Otokara Březiny

Naučná stezka, která nese jméno básníka Otokara Březiny, prochází oblastí mezi Počátkami a Jaroměřicemi nad Rokytnou na Českomoravské vrchovině.

Wilsonova skála s vyhlídkou

Překrásná skála s vyhlídkou se nachází nedaleko obce Hartvíkovice.

Na pohádkový vodní zámek Červená Lhota se po letech vrací šlechta

Oblíbený zámek na jihu Čech, spojený u mnohých s filmem Zlatovláska nebo Svatby pana Voka, zůstává dál státním majetkem. Šlechta se díky kastelánovi Tomáši Horynovi, muži doslova dýchajícím pro jemu svěřený objekt, vrací pozvolna v nových instalacích.

Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Předmětem ochrany PP Heraltický potok je meandrující vodní tok s mrtvými rameny a pravidelně zaplavované mokřadní louky. Lokalita vyniká druhově bohatou faunou obratlovců a na jaře zde vykvétá mnoho chráněných rostlin, zejména orsej jarní.

Jemnický buk lásky

Buk patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parku v Jemnici na Vysočině, který v roce 1761 založil Maxmilián Daun. Stromu se říká „Buk lásky“, protože se na lavičce pod ním scházeli milenci a věřilo se, že je buk chrání.

Zámek Okříšky

Zámek Okříšky vznikl koncem 16. stol. Přestavbou starší tvrze rytířským rodem z Hrochova v renesančním slohu.

Exkurze na Letišti Náměšť nad Oslavou

Exkurze pro širokou veřejnost na vojenském letišti nedaleko Náměště nad Oslavou probíhají od dubna do října, ve dnech: úterý, středa a pátek vždy v odpoledních hodinách.

Městské popraviště Horní Slavkov

Původní kruhové popraviště se třemi pilíři, které byly šest metrů vysoké, bylo postaveno na Šibeničním vrchu někdy kolem roku 1500 a prošlo třemi rozsáhlejšími stavebními úpravami. Posledním zdejším popraveným byla v září 1751 Marie Alžběta Früchtlová z Radošova za vraždu svého manžela a služebné.

Masné krámy Moravské Budějovice

V budově bývalých Masných krámů jsou k vidění doklady řemesel venkovských. V jednotlivých dílnách se návštěvník může seznámit s nástroji a výrobky sítařů, barvířů, hrnčířů, kamnářů, kolářů, kovářů, podkovářů, přadláků lnu, sedlářů, ševců a řezníků.

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Barokní komody na znárodněné Malé Hluboké využívali zaměstnanci jako latríny

Dalo by se to laxně okomentovat: Doba byla taková! Kulturnímu barbarství vždy nahrává nějaká taková doba. Ať jde o pálení knih, boření staveb, ničení obrazů. Pseudogotický zámek respektive poloruiny Českého Rudolce najdete poblíž Dačic. Název Malá Hluboká mu patří právem, často je tak prezentován.

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Necelé dva kilometry na východ od Trhové Kamenice se zvedá Kamenný vrch o nadmořské výšce 587 metrů. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula, teď nabízí příjemnou možnost koupání, na své si zde přijdou také potápěči a milovníci skoků do vody.