Olomoucký kraj

Přírodní památka Cikánka

Přírodní památka zahrnuje dvě lokality, které jsou součástí lomů na horních svazích Radotínského údolí.

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Trojský kůň v Bouzově - největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Kostel sv. Máří Magdaleny v Bouzově

Kostel je jednolodní stavba z konce 14. století. V ohradní zdi hřbitova se nachází také průjezdní stavení, které tvoří jakýsi „vstupní objekt“ na hřbitov a pochází z 19. století.

Kostel sv. Gotharda v Bouzově

Vznikl v letech 1727 – 1728 přestavbou goticko–renesanční hradní kaple ze 2. čtvrtiny 16. století. Jedná se o jednolodní stavbu s boční kaplí, v jejíž předsíni se nachází reliéf Panny Marie.

Panské rybníky u Bouzova

Panské rybníky přehrazovaly tok Javoříčky na několika místech a v minulosti tak vznikly průtočné rybníky. Zanikly asi přes 200 lety.

Naučná stezka Bouzov

Mezi obcemi Bouzov a Javoříčko vede údolím potoka Javoříčky krásná cesta. Není sice moc široká, ale natolik svůdná, že po ní čas od času projede auto, přestože je z obou stran vjezd motorovým vozidlům zakázán.

Bouzov otevřel výstavu k 700. výročí první písemné zmínky o hradu

Jedna z nejnavštěvovanějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku, otevřela v pondělí dlouho očekávanou výstavu připomínající 700 let od první písemné zmínky o hradu. Představuje nejen historickou listinu z roku 1317 s podpisem prvního majitele Búze z Búzova, ale i řadu archeologických nálezů či modelů hradu v různých obdobích.

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Původně románský kostel se zvonem z roku 1550. Dochované románské fragmenty potvrzují datum původu z počátku 13. století, díky čemuž je kostel nejstarším v regionu. Kostel byl goticky a renesančně přestavěný a upravený v klasicistně-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století.

Kostel Husův sbor Loštice

Neobvyklý novokonstruktivistický kostel Československé církve husitské od stavitele Josefa Sovy byl dostavěný v roce 1933. Nachází se na okraji města u silnice při příjezdu od Mohelnice.

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky - malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km).

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.

Bývalá židovská sladovna v Lošticích

Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století. Sladovna sloužila tehdejší židovské čtvrti.

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 - 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.

Naučná stezka Pasák u Branné

Naučná stezka Pasák byla založena roku 1980 v okolí obce Branná. Na začátku měla pouze 6 zastavení a měřila 9,5 km. V roce 1999 došlo k její úpravě.