Tipy na výlety v oblasti Pardubický kraj

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí

Naučná stezka Křížem krážem po Veselí aneb Po stopách kulturních památek a přírodních zajímavostí Veselí nad Lužnicí je stezka, která byla otevřena v roce 2022.

Zimní Kutnou Horou za skvostnou architekturou i tajemnými příběhy

Ve městě nad říčkou Vrchlicí, od níž si umělecké příjmení vzal básník Jaroslav Vrchlický, se psala historie českých zemí. Na stříbrnou rudu bohatá středočeská Kutná Hora patří ke světovým unikátům. I proto je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Příroda na pardubických zámeckých Valech je rozmanitá

Přes 200 druhů rostlin, více než 70 druhů obratlovců a několik tisíc bezobratlých druhů živočichů lze potkat na valech pardubického zámku. Jen je potřeba se pozorně dívat. Přírodovědci Východočeského muzea v Pardubicích navíc přišli s užitečnou pomůckou. Vydali publikaci, vlastně příručku Příroda v opevnění.

Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.

Kaple kacířů na zámku v Cholticích

Dvoukřídlou budovu s výraznou fasádou a zasklenými arkádami v přízemí podtrhuje vyčnívající polygonální zámecká kaple zasvěcená svatému Romediovi, která je nejdůležitější částí choltického zámku. Je původní, na rozdíl od dalšího svozového inventáře.

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Langerova vila

Vila ve Svitavách postavená v letech 1890–1892 v historizujícím slohu pro svitavského podnikatele Julia Langra patří k nejhezčím stavbám ve městě. Langrova vila ve Svitavách byla vyhlášená jako Památka roku 2021 Pardubického kraje.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době Studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Dudychova jeskyně v Boru u Skutče

Nejznámější z pseudokrasových jeskyní v Přírodní rezervace Maštale se nachází nedaleko obce Bor u Skutče, téměř nadohled od Toulovcových Maštalí. Jedná se o rozšířenou průrvu ve skále asi 20 m vysokou, kterou lze vylézt až na vrchol skály.

Kamenné růže u Nedvězí na Kokořínsku

Kamenné růže nedaleko městečka Dubá na Kokořínsku jsou přírodní zajímavost, kterou tvoří pískovcové skalní útvary s železitými krystaly. Nad Uhlířským dolem v okolí Beránkova pole je možné si takové skalní útvary prohlédnout.

Stezka pravěkých fosilií nad obcí Stolany

Pokud rádi objevujete skrytá místa v přírodě, tak vaší pozornosti by neměla ujít poznávací stezka dokumentující výskyt pravěkých zkamenilých fosílií. Stezka se nachází pět kilometrů jihozápadním směrem od Chrudimského vlakového a autobusového nádraží v písčítem lomu nad obcí Stolany.

Zapadlý kostel v Lukové se stal mekkou turistů

Do zapadlého kostela v Lukové na severním Plzeňsku míří tisíce lidí ročně. Původně zchátralá památka se stala turistickou mekkou díky sochám věřících, které do lavic posadil umělec Jakub Hadrava. Návštěvníci z různých koutů světa už na záchranu chrámu přispěli více než 1,5 milionu korun.