Plzeňský kraj

Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.

Na Velharticích ukrývali před Jiřím z Poděbrad korunovační klenoty, aby nemohl být korunován

Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. Vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.

Muzeum Nezamyslických kostelů

V malebné pošumavské obci Nezamyslice navštivte s průvodcem zajímavou expozici místních kostelů zahrnující muzeum, kostel Nanebevzetí Panny Marie a kapli sv. Erazima. Bonusem vám bude nádherný výhled do kraje s dominantou středověkého hradu Rabí.

Na kole v dohledu hradu Rabí

Cykloturistický výlet nádhernou pošumavskou krajinou s krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu Rabí.

Naučná stezka hajného Nasse Soběšickým hájem

Necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, která prochází nádherným lesním prostředím Soběšického háje na samém okraji bývalého lamberského panství.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Na šumavský Kůstrý za dávnými záhadami

Jedna z dominant Strašínska, dosahující nadmořské výšky přes 800 metrů, poskytuje nejen překrásný výhled do vnitrozemí. V minulosti pravděpodobně sehrála významnou úlohu v životě tehdejších lidí.

Koupaliště Kaznějov

Areál Koupaliště Kaznějov se nachází v krásném zalesněném prostředí, mimo samotnou obec.

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.

Javornická hornatina

Javornická hornatina se rozkládá na území o ploše cca 60 km2 rozkládající se pod horou Javorník s nadmořskou výškou 1066 m n. M., zasahující od Kašperských Hor na západě k Vacovu na východě a od Strašína na severu ke Stachám na jihu.

Kladrubský klášter prochází proměnou

Klášter v Kladrubech na Klatovsku prochází od loňského léta rekonstrukcí za téměř 150 milionů korun. Návštěvníci se díky tomu po jejím skončení podívají do dosud nepřístupných prostor, čekat na ně budou nové prohlídkové trasy.

Matulova stezka z Hlinska do Trhové Kamenice

Matulova stezka o délce 10 km provede turisty lesy z Hlinska do Trhové Kamenice, a to přes Srní a Petrkov. Je věnována geologickému původu krajiny a zdobí ji žulové prvky zakomponované do dřevěných stojanů.

Křižíkova cesta z Klatov do Nepomuku

Z Plánice přes Nepomuk do Plzně vede dálková turistická cesta značená červenou značkou, tzv. Křižíkova cesta. Celá trasa měří 32,5 km a je určena pro pěší turisty, ale projedou ji i cyklisté na trekových a horských kolech.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.