Plzeňský kraj

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Brdy na běžkách – výlet na brdskou osmistovku

Skvělý výlet pohořím Brdy kolem Chynínských buků v Plzeňském kraji si užijete na trase Chynín – U Trojice – Fajmanovy skály a Klenky – Na Jezárkách – Na Bůrku – Nad Maráskem – Na Bůrku – Moricka (u posedu) – Chynín.

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr

Do Národního parku Šumava se vydejme i v zimě a to na běžkách po trase Prášily – Hůrka – Nová Hůrka – Šerlův dvůr – Prášily. Po pěkné trase se dostaneme se do míst, kde se kdysi natáčel slavný film Král Šumavy.

Brdy na běžkách – z Míšova na Bůrku

Slušný běžkařský výlet můžete zažít v části Brd, která náleží k Plzeňskému kraji na trase Míšov – U Dívčí studánky – Nad Maráskem – Na Bůrku – Chynín – Getsemanka – Míšov.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Šumavou na běžkách – ze Srní k Tříjezerní slati

Vydejte se na běžky v okolí Srní. Pěkný středně náročný okruh si užijete na trase Mechov – plavební kanál – Pod Kostelním vrchem – Hakešická cesta – Pod Oblíkem – Tříjezerní slať – Vchynice-Tetov I – Rokyta – vlčí výběh – Staré Srní – Mechov.

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Expozice Zeleného pásu Evropy ve vzdělávacím středisku Revis v Tachově

U tachovského Revisu se nachází venkovní areál s tématikou zeleného pásu Evropy. Vzdělávací středisko ho vybudovalo v rámci přeshraničního projektu „Učíme se Greenbelt“. Areál slouží jako zázemí pro přírodovědecké vzdělávání žáků a přístupný je také široké veřejnosti.

Klášter v Hájku zve během listopadu na návštěvu

Zatím se ve františkánském klášteře v Hájku mezi středočeskou Hostivicí a Červeným Újezdem orientovali hlavně na poutě a poutníky. Do konce listopadu ale lze o nedělních odpolednech projít celý areál i zhlédnout výstavu o historii o obnově slavného místa s pohnutými osudy.

Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války

Naučná stezka u Bukovníku připomíná historické bitvy v Pošumaví v době třicetileté války. Je dlouhá 1,026 km a vede z Bukovníku na legendami opředený vrch Bitovín, kde se v minulosti odehrála krvavá bitva třicetileté války.

Nejen památník slavného vítězství husitů zve k návštěvě Tachova

Stojím na vrchu Vysoká nad západním okrajem Tachova. Vede sem cesta z města pokračující k jízdárně ve Světcích. Tři pylony památníku, nejvyšší se stylizovaným kalichem, připomínají slavné husitské vítězství nad zpupnou přesilou účastníků křížové výpravy v roce 1427.

U dvanácti Apoštolů aneb Mundloch

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a a socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.