Poděbrady

Strážnice, přepevný hrad, kde Poděbrad vnutil Korvínovi svou dceru

Stával tu kdysi vodní hrad, pevnost protiuherská, protiturecká i protihusitská. Strážil příchod na Moravu z jihu, odtud i jméno obce. Do novorenesanční podoby s rozsáhlým parkem ho nechali v 19. století přebudovat Mangisové. Roku 1458 tu Poděbrad hrozil Korvínovi, pak mu dal dceru za ženu.

Poděbrady budou celý víkend oslavovat krále Jiřího

Středověký festival zahýbe tento víkend děním v Poděbradech. Město se vrátí zpět do středověku do dob vlády krále Jiřího z Poděbrad. Lidé se projdou pod vlajkovou výzdobou i dobovým tržištěm.

Na Kunštátu asi vymyslel král Jiří z Poděbrad svou evropskou unii

Kunštátský zámek vstoupil do sezóny heslem Kolébka sjednocené Evropy. Zámek má smůlu, že leží stranou hlavních turistických tahů. Kdysi hrad moravského rodu, který nebyl nejbohatší, ale okolnostmi na domácí politické scéně se stal jedním z nejdůležitější. Jiří z Poděbrad tu možná vymyslel svou Evropu.

Lázněmi Poděbrady od parku až k místu popravy kutnohorských havířů

O sváteční velikonoční neděli vedly naše kroky do středočeských lázní Poděbrady. Lázně jsou umístěny ve středním Polabí zhruba 50 kilometrů východně od Prahy. Město má dlouhou a také pohnutou historii.

Začíná sezóna hradů a zámků, nabízí řadu novinek

Většina hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) otevře dveře pro návštěvníky 29. března nebo 5. dubna a turistická sezóna potrvá na většině z nich do konce října. Letošní atrakcí bude Rok pánů z Kunštátu, z něhož pocházel český král Jiřík z Poděbrad, a 100. výročí sarajevského atentátu.

Galerie Mánesova 54 na pražských Vinohradech

Galerie Mánesova 54 je nově vzniklá galerie, umístěná v krásné lokalitě Vinohrad poblíž náměstí Jiřího z Poděbrad. Pravidelně pořádá výstavy, dražby uměleckých děl i přímý prodej, v galerii a přes internet, a zabýváme se též publikační činností.

Vstupní brána do světa horníků i starých tramvají je v muzeu v Petřvaldě

Historická budova staré fary v blízkosti empírové stavby kostela sv. Jindřicha, nacházející se v centru města Petřvaldu, skrývá možná jedno z nejmenších technických muzeí regionu.

Úzkou uličkou mezi bloky Špalíčku až na vrchol Černé věže. Vítejte v Chebu

Město Cheb prošlo velkou obnovou a to pozná turista již po příchodu na Náměstí krále Jiřího z Poděbrad, kam jej dovede nová pěší zóna. Nádherná promenáda směřující přímo na horní část tohoto náměstí. Zámková dlažba informační panely, lavičky a také místa pro dětské dovádění - to vše je chebská pěší zóna.

Soukromé muzeum historie lázeňství Poděbrady

Expozice ve vestibulu budovy v Centrálních lázních Poděbrady je věnovaná historii města Poděbrady. Můžete si zde prohlédnout sbírku dobových předmětů, pohledů a dalších sběratelských unikátů.

Naučná stezka Pňovský luh

Naučná stezka Pňovský luh se nachází nedaleko Poděbrad a tvoří spolu s přilehlým Veltrubským a Libickým luhem největší a nejzachovalejší komplex lužních lesů v Čechách.

Statek Prak u Českého Šternberka

Statek Prak se nachází v blízkosti Českého Šternberka v místě, z nějž vojska krále Jiříka z Poděbrad ostřelovala tento známý středočeský hrad dobývacími praky. Statek je po rekonstrukci a je zde vedeno ekologické hospodářství.

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.

Lázeňský park a moderní kolonáda v Poděbradech

Oáza pro procházky, relaxaci a místo, které vám dovolí nasáknout správnou lázeňskou atmosféru při posezení v některé z kavárniček nebo přímo pod vzrostlými stromy v rozlehlém parku. Kolonáda byla zbudována nad pramenem minerální vody (dříve pramen Boček z Kunštátu).

Pramen Hohenlohe - tzv. "zámecký"

Pramen Hohenlohe v Poděbradech nalezl pruský proutkař baron Karel Bülow v roce 1905 v zámeckém valu. Je nazýván také zámeckým pramenem. Proutkař jej nalezl na přání tehdejšího vlastníka poděbradského zámku knížete Hohenlohe.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník je umístěn do nejstarších a jediných veřejnosti přístupných prostor Zámku Poděbrady, bývalého středověkého hradu, do jižního křídla, v němž předkové Jiřího, páni z Kunštátu vybudovali hradní kapli. V expozici jsou vystaveny kopie řady dokumentů, které mají vztah k Jiřího době.