Hrady v oblasti Středočeský kraj

Hrad Valdek a Jindřichova skála se vzájemně pozorují přes údolí Červeného potoka

Na Hořovicku to stihnete během půldne. Hořovický zámek je v částečné rekonstrukci, ale hlavní prohlídková tras je přístupná, zrovna jako perfektní výstava dětských hraček. Není to oční pastva jen pro nejmenší, exponáty potěší každého, prohlídka trvá půlhodinku.

Experiment na Krakovci, tráva na střeše má vytáhnout z hradu vodu

Že na Krakovci, jedné z našich nejhezčích hradních zřícenin, působil před odjezdem do Kostnice Mistr Jan Hus, už tolik v povědomí není. Že se tu točila jedna z nejlepších dětských komedií Ať žijí duchové, kultovní film s Leontýnou, Brtníkem Brtníku a hejnem trpajzlíků, ví většina z nás. Písničky zlidověly.

Hrad Karlštejn připomene 700 let od narození otce vlasti

Největší středočeskou památku a oblíbený cíl turistů - hrad Karlštejn, který bude v letošním roce středem pozornosti, v loňském roce navštívilo téměř 218 tisíc lidí. Znamená to meziroční úbytek návštěvníků o zhruba 500 lidí. Přesto se pokladna hradu naplnila zhruba o dva milióny korun více než v předchozím roce.

Točníkem chtěl císař a král Václav IV. trumfnout otcův Karlštejn

Mohutné souhradí Žebráku a Točníku nemá u nás obdoby. Žebrák opravdu působí pod Točníkem jako chudý příbuzný. Přitom to byl oblíbený hrad Karla IV. Při cestách do Norimberka. Když mu zde na Vánoce 1351 zemřel prvorozený syn, na hrad zanevřel. Václav IV. Vystavěl nad Žebrákem monumentální Točník.

Od Lokte po Karlštejn, z vězení na císařský hrad vedla cesta Otce vlasti Karla IV.

Před 700 lety se narodil císař německý a český král Karel IV. Kanovník Vojtěch Raňkův z Ježova ho nazval Otcem vlasti. Na norimberském orloji na Hauptmarktu sedí uprostřed dění císař Karel IV. Každé poledne se orloj rozeběhne. Zazní troubení trubačů a objeví se sedm kurfiřtů, třikrát obejdou císaře.

Cesta na Karlštejn za impozantními výhledy nejen na slovutný hrad

Při druhém adventním víkendu nás sluníčko vytáhlo na výlet k hradu Karlštejn. Skoro podzimní počasí přálo nádherným výhledům a ještě lepším zážitkům z cesty. Proto se tedy vydejme na výlet místy s až překvapivými pohledy na známý hrad.

Kokořín: koráb plující v rozbouřeném moři lesů

Ne nadarmo se vracel Karel Hynek Mácha na Kokořínsko a objevoval krásy tamní přírody. Učaroval mu hrad Kokořín, stejně jako tajemná jeskyně Staráky či hrad Houska. Zavítejme nyní na některá místa, která neušla pozornosti slovutného básníka.

Návštěvníci Křivoklátu mají v oblibě nejdelší prohlídkový okruh

Návštěvníci hradu Křivoklát na Rakovnicku mají nejčastěji zájem o nejdelší a nejdražší prohlídku. I když jich letos přišlo méně než loni, podle kastelána byla návštěvnost dobrá. Loni přišlo na hrad téměř 110 000 turistů, letos to bude zřejmě o několik tisíc méně. Přesto byly hradem pořádané kulturní akce hojně navštěvované.

Místo, kde Jan Hus napsal poslední vůli

Uprostřed lesů Rakovnicka na soutoku dvou potoků se na skromném ostrohu týčí hrad Krakovec v historii a obecném povědomí spojený s pobytem mistra Jana Husa chvíli předtím, než odešel do Kostnice. Hrad jedinečné architektury má toho hodně co nabídnout. Pohlédněme za krakovecké zdi i do tajuplných sklepů.

Na Karlštejn se na čas vrací poklad

Po zhruba 120 letech se na Karlštejn vrací poklad, který tam byl nalezen během opravy a rekonstrukce hradu na konci 19. století. Zatím je ve stálé expozici vystaveno jen několik desítek stříbrných a pozlacených spon a knoflíků, které zapůjčilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, ale od března příštího roku k poctě 700 let od narození Karla IV. Bude na Karlštejně vystaven poklad v celé své kráse, tak jako ho veřejnost dosud neviděla.

Tipy na víkend: V Novosedlech obejděte sklepy, na Staromáku ochutnejte koktejly

Metropole zve nejen na drinky namíchané na koktejlovém festivalu v centru, ale také na túru po pivnicích. Za hudbou tento víkend můžete vyrazit mimo jiné na Kokořín, zámek Nové Hrady nebo k dolu Michal. Dobré jídlo a pití nabídnou Malčany či Novosely.

Nedobytné Litice měly být Karlštejnem Jiříka z Poděbrad

Řídce osídlený prales severovýchodních Čech potřebovali Přemyslovci mít pod kontrolou. Jihočeští Drslavici zde na popud krále vybudovali a drželi opěrné hrady na hranicích království. Litice, o nichž je zmínka roku 1304, byly jedním z nejmocnějších, doplňoval ji Potštejn.

Hrad Houska je údajně branou do pekel

Na rozhraní Libereckého a Středočeského kraje, uprostřed kokořínských lesů, se nalézá středověký hrad Houska. Mimo hlavní trasy silnic a ve středověku i kupeckých cest byl postaven kolem roku 1305. Již z dálky vás zaujme svou mohutností, avšak bez výrazné hradní věže.

Chátrající Karlštejn zachránil císař František I. Rád vyprávěl vtipy a nenáviděl novoty

Před dvěma sty lety nebyl Karlštejn, nejznámější český hrad, v dobré kondici. Jak vypadal původně, se neví, nejstarší kresby pocházejí z roku 1720. Založen byl roku 1348, dokončen 1365. Císař a král Karel IV. Ho nechal zbudovat jako trezor korunovačních klenotů a ostatků svatých.

Lodě na řece - půjčovna obytných lodí na Vltavě a Baťově kanálu

Společnost Lodě na řece nabízí pronájem kajutových lodí a hausótů na Vltavě či Baťově kanálu. Vyzkoušejte si neobvyklou roli kapitána, poznejte malebné zátoky, hrad Zvíkov, zámek Orlík a další jedinečná místa v povodí Vltavy. Při delším zapůjčení můžete doplout až do Prahy nebo i dále po Labi.