Hory v oblasti Ústecký kraj

Kamenné varhany na Zlatém vrchu

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.

V Lužických horách vraždil i slavný loupežník Babinský

Mnozí ani netuší, že Lužické hory existují. Roztahané pohraniční kopce s výběžky do kraje, názvy známé, přesto nepřisuzované našim nejmenším horám, brané spíše jako solitéry. Táhnou se mezi Libercem a Chřibskou, občas s vrcholy korunovanými rozhlednami, někdy i hrady.

Ztracená voda u hauswaldské kaple a další pozoruhodné šumavské kouty

Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.

Nejdelší lanovkou na Komáří vížku a odtud do Krupky krajem horníků

Z Komáří vížky, kam mě vyvezla z Bohosudova lanovka sloužící od roku 1952, je nádherný výhled na ještě zčásti zasněžené Krušné hory. Jen svištění lan a občasné zadrncání při přejezdu sloupů ruší majestátní ticho. Občas ho poruší veselé ptačí zvolání, opeřenci mají námluvy.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.

Elektrárna Ledvice - výprava za uhelnou energetikou

Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Expozice je zaměřená na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Koloběžky Dubí - půjčovna koloběžek v Krušných horách

V půjčovně turistických koloběžek v Krušných horách si můžete zapůjčit koloběžku nejen ke sjezdu z Komáří hůrky. Pojeďte znovuobjevit krásu Krušných hor.

Železniční expozice Moldavské dráhy v Krušných horách

Nadšenci z Klubu přátel Krušnohorské železnice zbudovali expozici v budově nádraží Osek - město, která je součástí unikátní trati Most - Moldava. Všem zájemcům se otevře v pátek 17. května.

Málo známé bunkry Na Kočičáku v Krušných horách lákají k návštěvě

Krušnohorské opevnění z dob první republiky je poměrně málo známé. O obranném úsek Na Kočičáku se stará parta nadšenců, z řopíku zřídili malé muzeum, které bude 19. dubna opět otevřeno. Vystoupal jsem z Bezručova údolí nad Chomutov, kde se bunkry nacházejí.

Chalupa Kovářská v Krušných horách

Chalupa nedaleko Klášterce nad Ohří se nachází na konci obce Kovářská směrem na Černý Potok, již v přírodě, kde začínají v zimě běžecké trasy a v létě trasy na kola či pěší horské túry a vycházky.

Kýšovický vodopád na Chomutovsku

Kýšovický vodopád, někdy také zvaný jako Kýšický, leží u obce Kýšovice v romantickém Prunéřovském údolí na Chomutovsku. Jedná se o největší a nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor, který je skrytý ve špatně dostupném terénu pravého údolního svahu potoka jižně od osady Kýšovice.

Pivovar Chalupník Perštejn v Krušných horách

Tradiční české postupy, chmel ze žatecké oblasti a voda z Perštejna utvářejí chuť a příjemnou hořkost piva Chalupník. Vyrábí se v bývalé továrně na prýmky od července 2013. Ochutnat jej můžete v restauraci u pivovaru, kde si pivo lze zakoupit s sebou také do PET lahve nebo rovnou v sudu.

Rozhledna Strážný vrch u Merboltic

Rozhledna na Strážném vrchu stojí na znělcovém kuželu vysokém 601 m n.m. Nad obcí Merboltice. Milovníci dalekých výhledů si z rozhledny užijí jedinečný kruhový výhled na okolní krajinu Českého středohoří, Českolipska i Lužických hor.

Říčka Kamenice v Českém Švýcarsku

Říčka Kamenice v NP České Švýcarsko vzniká soutokem dvou zdrojnic Srbské Kamenice a Chřibské Kamenice. Prameny Kamenice vyvěrají v Lužických horách v nadmořské výšce 595 m a po 35,7 km její cesta končí v Hřensku, kde se spojí s vodami Labe.