Řeky v oblasti Ústecký kraj

Most přátelství v Českém Těšíně

Most přátelství je hraniční most spojující polský a český břeh řeky Olše v historickém městě Těšíně. Stal se symbolem bouřlivé historie Těšínského Slezska. Státní hranice prochází přesně středem mostu a je vyznačena výraznou čárou.

Via ferrata na hradě Vrabinec: Jízda zbrojnošů a Lakomá husa

Poměrně jednoduchá via ferrata na zřícenině hradu Vrabinec má obtížnost B/2. Postavila jí naše lezecká legenda Karel Bělina. Cesta vás odmění krásným výhledem na údolí Rychnovského potoka, údolí řeky Labe a prudké svahy Verneřické středohoří.

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Nový most, který bude dostaven na podzim 2019, propojí slovanské hradiště v Mikulčicích a obec Kopčany na Slovensku, kde se nachází kostel z 9. století. Lávka tak spojí památky Velkomoravské říše, unikátní přírodní lokality a dvě národní sítě cyklostezek.

Akvadukt v České Kamenici

V České Kamenici vede přes řeku Kamenici starý akvadukt pocházející z roku 1872. Byl součástí nedokončeného vodního náhonu pro českokamenickou papírnu.

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.

Na Litoměřicku mají novou rozhlednu. Otevře se na jaře

Již na jaře bude v Lovosicích na Litoměřicku zpřístupněna pro veřejnost nová rozhledna. V tomto případě jde ale spíše o vyhlídku, protože nebyla vybudována na vrchu s výhledem do širokého a dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe, na kopečku proti takzvanému Zámečku.

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. Střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře.

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Na levém břehu řeky Labe v Českém středohoří nedaleko obce Mirkov se nachází krátká, ale úderná via ferrata jménem Poustevna.

Via ferrata Lužická spojka u Ústí nad Labem

Via ferrata Lužická spojka začíná v lesním prostředí pod skalní vyhlídkou Skály a pokračuje až na její vrchol, kde se člověku naskytne skvostný pohled na zákrut řeky Labe.

Malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři

Malou vodní elektrárnu Želina nechalo vybudovat město Kadaň, zprovozněna byla v roce 1908. V současné době je svěřena do užívání elektrárny Tušimice.

Hradiště Hrádek u Libochovan

Velké hradiště leží na pravém břehu řeky Labe mezi Velkými Žernoseky a Libochovany. Řeka Labe tu prorazila až 140 metrů hluboký kaňon zvaný Porta Bohemica, neboli Česká brána. Přímo na hradiště vede zelená turistická značka z Velkých Žernosek a žlutá z Libochovan.

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou má řadu konstrukčních zvláštností, díky kterým se dostal už v roce 1958 na seznam nemovitých kulturních památek. Nesou jej trojúhelníková a lichoběžníková věšadla, navíc vede 24 metrů přes řeku bez podpůrného pilíře uprostřed. Šířka mostu je tři metry a výška pět metrů.

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Malá vodní elektrárna Miřejovice

Miřejovická elektrárna je technickou památkou a nachází se na 18. říčním kilometru Vltavy.

Miřejovické kolo v Kralupech nad Vltavou

Kolo se nachází se pod lávkou na levém břehu Vltavy na zvlášť pro ten účel vydlážděném místě. Je to připomínka na elekrifikaci Kralup a vznik vodní elektrárny v nedalekých Miřejovicích.