Kudy z nudy v okrese Liberec

Zobrazit všechny články o okrese Liberec

Zaniklá osada Zlatý potok u Lesné

Osada ležela v hlubokých příhraničních lesích západně od Lesné, na přítoku Celního potoka. Ve středověku se zde rýžovalo zlato, osada vznikla až ve 30. letech 18. století současně se zdejší sklárnou.

Kostel sv. Václava ve Stráži

Nejstarší části kostela jsou románského původu, proto se odhaduje původ kostela ve 13. století. Kostel prošel v minulosti spoustou přestaveb.

Černá hora v Krkonoších - zábava v létě i v zimě

Černá hora s nadmořskou výškou 1299 metrů leží ve východních Krkonoších, nachází se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Kousek od vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které je velmi turisticky vyhledávané. V zimě je oblast hojně využívána lyžaři, v létě turisty.

Hradiště Butovice

Hradiště Butovice představuje významnou archeologickou lokalitu dokazující osídlení pražské kotliny.

Kostel sv. Jana a Pavla Krteň

Kostel v zaniklé obci Krteň byl postaven ve 2. čtvrtině 13. století v pozdně románském slohu s pravoúhlým presbytářem a průčelní čtverhrannou věží.

Křížová cesta Šarovy

Křížová cesta u obce Šarovy je dílem sochařky a výtvarnice Pavly Kačírkové a prof. Ak. Soch. Jana Ambrůze na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.

Lípa srdčitá v Chabech - první památný strom v Praze

Lípa v Chabech, také známá jako Chabská lípa, je nejstarší žijící lípou v Praze.

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.

Přírodní rezervace Radotínské údolí

Na samém jihozápadním okraji velké Prahy se nalézá přírodní rezervace Radotínské údolí.

Údolí Motolského potoka

Motolský potok pramení v katastru Praha – Stodůlky a do Vltavy se vlévá u Palackého mostu. Prameniště potoka se nachází nedaleko stanice metra Zličín ve velmi zastavěné komerční a nákupní oblasti.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Muzeum a pomník Internačního tábora ve Svatobořicích

Utrpení lidí poslaných za války do internačního tábora připomíná nové muzeum v místě bývalého internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku. Ten tam fungoval mezi roky 1942 a 1945.

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Vyhlídková naučná stezka v Rozvadově

Okružní naučná stezka má délku 15 km. Na naučné stezce se seznámíte s historií stavby císařské cesty, která zde byla budována v letech 1815 – 1816. Nová cesta vedla z Rozvadova do Přimdy a o jejím vybudování rozhodl sám císař František Josef I.

Židovský hřbitov Ošelín - Řebří

Hřbitov údajně existoval již v roce 1660, datum však nelze doložit. Na hřbitově se dnes nachází 143 náhrobků nebo jejich fragmentů. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1742 a nejmladší z roku 1934. Hřbitov sloužil hlavně židovským obcím v Olešíně a Svojšíně.