Tipy na výlety v oblasti Králové­hradecký kraj

Dům kupce Augustina Hůlka v Červeném Kostelci

Na bývalém domku kupce Augustina Hůlka čp. 127 v ulici Boženy Němcové byla roku 1912 odhalena pamětní deska s nápisem: V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838.

Hrob herce Martina Růžka v Červeném Kostelci

Na hřbitově v Červeném Kostelci s kaplí sv. Cyrila a Metoděje odpočívá známý herec, pan Martin Růžek.

Nový hřbitov s kaplí sv. Cyrila a Metoděje v Červeném Kostelci

Svojí polohou na vrcholku návrší Chrby nedaleko městského centra i úpravou s množstvím zeleně je kostelecký hřbitov volným pokračováním Smetanových sadů. Množství hrobů zdobí četné plastiky, reliéfy a sochařské práce.

Kostel sv. Jakuba Většího Červený Kostelec

Kostel sv. Jakuba Většího stojí na místě původního gotického kostela v letech. Byl postaven v 18. století podle plánů K. I. Dientzenhofera. Ten také navrhl dvě věže, realizována byla stavba pouze jedné.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici je známý především jako místo svatby Boženy Němcové s Josefem Němcem (12. září 1837) a také její rodiče zde měli svatbu. Kostel je připomínán již v roce 1350, nynější podoba pochází z roku 1725.

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Nemnohé pozůstatky hradu Rýzmburka ze 13. století se ukrývají na skále nad Babiččiným údolím. Na konci 17. století byl kámen z hradu použit jako stavební materiál pro altán i pro Ratibořický zámek. Do dneška se dochovaly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

Královna květin provoněla zámek Častolovice

Zámek Častolovice se v průběhu let z čistě historicky cenného objektu „převtělil” do multifunkčního areálu, kde si každý návštěvník najde svoji parketu. V současné době si zde spolu s vyznavači historie, památek, výtvarného umění, krásné přírody a rodiči s dětmi dávají dostaveníčko milovníci růží.

Mariánská zahrada u Jičína

Na dohled komponované krajiny Albrechta z Valdštejna postavil hrabě Schlick svou Mariánskou zahradu. Na rozdíl od vojevůdce, který chtěl krajině vnutit svou vůli, jeho architekti k ní přistupovali citlivě. Soubor kaplí vznikl jako prosba urozeného páru k Panně Marii o vytouženého potomka.

Cykloaltánek Hlavní nádraží mezi Borohrádkem a Velinami

Na cyklostezce mezi Borohrádkem a obcí Veliny se nachází originální altánek, kterému se přezdívá „Hlavní nádraží“, protože se přimyká k železniční trati a turistické informace o stezce a místních památkách jsou umístěny na kotoučích, na kterých bývají obvykle jízdní řády.

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Písník Šromák u Borohrádku

Písník co by kamenem dohodil od Borohrádku, se nachází těsně při silnici č. 36 (jedná se vlastně ještě o ulici Zámlýní). Písník má čistou vodu, občerstvení i nudistickou pláž.

Koupaliště Splav v Borohrádku

Splav je koupací místo na toku Tiché Orlice nedaleko města Borohrádek. Jedná se o přírodní koupaliště bez jakéhokoliv zázemí a vybavenosti. Okolní louky a lužní lesy jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.

Empírový zámek Borohrádek

Empírový zámek, který vznikl v letech 1816 - 1820 přestavbou panského renesančního domu. Po roce 1945 byl zkonfiskován. Roku 1957 byly provedeny stavební úpravy, přízemní části byly zvýšeny o jedno patro. Nyní zámek slouží jako domov důchodců.

Barokní kostel sv. Michaela Archanděla v Borohrádku

Raně barokní stavba kostela sv. Michaela Archanděla v Borohrádku u Hradce Králové pochází ze 17. století. Vnitřní zařízení je barokní a rokokové, hlavní oltář byl vztyčen roku 1752. Na přilehlém hřbitově se nachází historická dřevěná zvonice.

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.