První prosincový víkend se zdarma otevře řada památek v rámci oslav 20. výročí zapsání památek na seznam světového dědictví UNESCO. Dveře se otevřou v Betlémské kapli, rotundě Nalezení sv. Kříže, Staroměstské mostecké věži s podzemím a krovy, kostele sv. Tomáše, také výstava „Příběh Pražského hradu“ bude zdarma a další.
Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
V sobotu se můžete přidat do satirického průvodu Sametového posvícení v Praze nebo světluškového ve Znojmě. Na zámku Slavkov se můžete podívat do říše strašidel. V sobotu se koná šestý ročník Miss Natura v Čestlicích. Na pardubickém zámku proběhne knižní veletrh odborné literatury.
Vesměs tušíme, alespoň my, co tudy často jezdíme, že na Bertramce, stanici tramvají od Anděla směrem do Košíř, je hřbitov. Ale jen skuteční znalci Prahy vědí, že jde o Malostranský hřbitov a že všudypřítomný břečťan tady ukryl vzácnou galerii plastik z 19. století.
„Ahoj,“ mává Karim, průvodce po Praze, na svého známého. „To je escort (prostitut, který dojíždí za klienty – pozn. Red.), dost luxusní, takže bys to na něm poznala jen těžko,“ hodnotí mladíka kolem dvacítky, který rychlým krokem vyšel z hlavního nádraží a utíká někam směrem k Bolzanově ulici.
Jubilejní vánoční výstava připomene první postavení betléma v českých zemích před 450 lety. První zmínka o betlému pochází z roku 1562, kdy stály první české jesličky s jezulátkem právě v pražském klementinském kostele sv. Klimenta. Ve Výstavním sále Galerie Klementinum se výstava s unikátními výtvory otevírá 16. listopadu.
Nadcházející víkend sice nebude slunečný, přesto stojí za to se vypravit za koštováním Svatomartinského vína, které se bude konat v Praze, Brně, Mikulově, Kutné Hoře, Chebu, Litoměřicích, Svitavách a v Uherském Hradišti. Exotická jídla můžete ochutnávat v Českých Budějovicích na Gastrofestu. Pražský Cannafest představí konopnou kosmetiku, oblečení i stavební materiály.
Manželé Nina a Ladislav Provaanovi jsou názorným dokladem toho, že láska prochází žaludkem. Své dlouholeté partnerství zpečetili založením Muzea gastronomie. A protože jsou oba výtvarně nadaní, udělali ho navíc opravdu krásné.
V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Letošní Svatomartinská vína jsou hravá, s výraznou vůní i chutí ovoce. Všechna vína už prošla hodnocením odborné komise, nakonec byla tato značka udělena 380 vzorkům. V přepočtu na lahve můžeme na trhu očekávat 2 193 000 lahví Svatomartinských vín od 122 vinařů a vinařských firem. V neděli budou mít zájemci první možnost koštovat tyto druhy po celé republice.
Tradiční návštěvu hřbitova na Dušičky můžete spojit s lampiónovým průvodem, který prosvětlí šedivé podzimní počasí. V pražské Chodovské tvrzi si můžete vyrobit vlastní lampión či lucerničku a odtud se připojit k průvodu. O víkendu se v hlavním městě uskuteční také řada halloweenských akcí, například v Kulturním centru Zahrada budou v sobotu tančit strašidelné masky a Čertovku obsadí strašidla.
Ve správě Pohřební služby hlavního města Prahy je 29 hřbitovů, další jsou ve správě městských částí. Dohromady 67 polí mrtvých. Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy... Mnoho hřbitovů zdobí obdobný nápis připomínající vše pomíjivé. Naučná stezka s téměř 80 zastaveními vede mezi hroby.
V letošním roce si světová veřejnost připomíná 40 let od podepsání Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V naší republice slavíme i další kulaté výročí, neboť první české památky do tohoto prestižního seznamu byly zapsány před 20 lety. U příležitosti obou výročí se na Staroměstské radnici v Praze koná výstava nazvaná Památky světového dědictví v ČR. Proměny za posledních 20 let.
Lehko se vyvolávají duchové a strašidla, těžko se pak zase uspávají. Následující víkend bude ve znamení Halloweenu a Dušiček. Strašidla potkáte v zoo Ohrada, Brno, Olomouc a spousty duchů uvidíte také v pátek na pražské Čertovce. V neděli si pak můžete poslechnout duchařské historky z Asie a Afriky v Modřanech.