Plzeňský kraj

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Poběžovicích

Kostel je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože jsou jeho dochované zbytky v havarijním stavu. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.

Řeka Radbuza - pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde bývalo poutní a výletní místo, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa.

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji.

Naučná stezka Blatenský vrch - Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Městské opevnění v Horažďovicích

Město Horažďovice bylo obehnáno hradbami již v polovině 13. století. Vstup do města umožňovaly tři brány a jedna branka. Z hradeb se dochovala východní strana s poloválcovou věží, v severovýchodním ohybu dvojboce uzavřená bašta.

Kostel sv. Petra a Pavla v Horažďovicích

Kostel svatého Petra a Pavla byl založen současně s městem Horažďovice. Dokončen byl v první polovině 14. století. Gotická socha Madony na hlavním oltáři pochází z období kolem roku 1500.

Zámek Horažďovice na Šumavě

Zámek v Horažďovicích stojí na místě gotické tvrze. Gotický hrad byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Z této přestavby se nám zachoval malý vnitřní dvůr s arkádami a freskovou výzdobou a dvoupatrová věž zámku.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Naučná stezka Hamižná - za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice - Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy - tzv. Pinky - pozůstatky po těžbě zlata.

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Slovenka na zámku

Kousek od Labe, zhruba mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví, je kraj plný zázraků a tajuplných míst, z jejichž jmen dýchají starobylé legendy a keltská mystika. Je tu Vlčí jáma, Bludník a Bojiště, Cikán, Židovka a Spálený les. A také zámky Mcely a Loučeň, kde můžete spát v postelích s nebesy...

Farma Hedecko - rodinná farma nedaleko Rakovníka

Farma Hedecko se nachází u obce Břežany v krásné přírodě 17 km od Rakovníka směrem na Kralovice. Nabízí ubytovací služby a řadu příležitostí k příjemnému strávení dovolené na venkově. Pobyt je vhodný zejména pro rodiny s dětmi.