Články na téma Zámky

Zámek Blšany

V jižní části obce Blšany u Loun stojí najdete blšanský zámek postavený na konci šestnáctého století Janem Hruškou z Března. Dochovaná podoba je výsledkem barokní přestavby provedené po třicetileté válce.

Hruboskalsko je rájem filmařů. Místní dominantou je romantický zámek

Zámek Hrubá Skála se pne na pískovcových skalách sahajících do výšky až 60 metrů a leží v krajině mezi hrady Trosky a Valdštejn. Hruboskalské skalní město okouzlí hlubokými roklemi a úzkými průchody divokých skal. Stejně tak návštěvníkům učaruje kdysi středověký hrad a posléze renesanční zámek, jenž je dnes čtyřhvězdičkovým hotelem s romantickým interiérem.

Zámek Libějovice

Nový zámek v Libějovicích, jak zní oficiální jméno, stojím na Strakonicku, jen na skok z Vodňan s výhledem na Českobudějovickou pánev.

Zámek Hradišťko pod Medníkem

Barokní jednopatrový zámek vznikl kolem roku 1709 na místě původní tvrze z roku 1571. Ve velkém sále se dochovaly fresky, které jsou inspirované postavami svatých.

Zámek Chlumín

První písemné zmínky o obci Chlumín pocházejí ze začátku 14. století, kdy byl sídlem bohatého pražského měšťanského rodu Velfloviců. Malý zámeček s dnes již zchátralým hospodářským dvorem byl postavený rytířem Kyšperským z Vřesovic na místě staré zpustlé tvrze.

Zámek Tučapy

Obec v opuštěném zámeckém areálu plánuje vybudovat sociální centrum s domovem se zvláštním režimem.

Zámek z Černých baronů chátrá. Přesto je Zelená Hora letos otevřená každý den

Zelená Hora na Plzeňsku - místo nálezu Rukopisu zelenohorského i dějiště zfilmovaného Švandrlíkova románu Černí baroni. Poprvé po odchodu československé vojenské posádky je zámek otevřený veřejnosti každý den. K vidění je tu několik výstav, ale také neutěšený stav této kulturní památky. Zchátralé prostory i pohledy na dominantu z výšky nabízí Novinky ve videu.

Městská památková rezervace Telč

Historické jádro města ležící mezi dvěma rybníky je od roku 1970 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu UNESCO. Centrem rezervace je podlouhlé náměstí s měšťanskými domy a rozsáhlý areál renesančního zámku.

Zámek Hrubý Rohozec láká na bohatý mobiliář. Krvavou skvrnu z minulosti ukrývá koberec

Hrubý Rohozec se tyčí nad řekou Jizerou ve stejnojmenné obci blízko Turnova. Zámek, jenž byl původně hradem, nese známky renesance, baroka, empíru i romantismu. Ukrývá více než třicet zařízených místností, jež dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode, a skutečně bohatý mobiliář.

Štukové prospekty na zahradě Trojského zámku

Zahrada zámku Troja se pyšní mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm, ozdobou jsou fontány, terakotové vázy a štukové prospekty. Jedná se o barevné antické výjevy na zdech, které určitě upoutají vaši pozornost.

Kostel Povýšení svatého Kříže v Teplicích

Pravoslavný Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází na Zámeckém náměstí v Teplicích. Původně náležel k zámku a sloužil jako katolická zámecká kaple pro potřeby rodiny majitelů zámku a hostů lázní Teplic. Od roku 1950 jej využívá Pravoslavná církev.

Havlíčkův dub – svědek lásky

Památný strom roste na louce u jezírka naproti Prosečskému zámku. Pod jeho majestátní korunou sedával Karel Havlíček Borovský a hrával na loutnu manželce Julii.

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Městská památková rezervace Nové Město nad Metují

Historické jádro Nového Města nad Metují je od roku 1970 městskou památkovou rezervací. Zachovaly se části městského opevnění – věž Zázvorka, dělostřelecká bašta, Horská brána. Významnými památkami jsou renesanční zámek, kostel Nejsvětější Trojice, radnice a bývalé masné krámy.

Městská památková rezervace Moravská Třebová

Historické jádro města je od roku 1980 městskou památkovou rezervací. V Moravské Třebové se dochovaly pozůstatky nejstarších renesančních památek v Česku, hradní brána pochází z roku 1492. Významnými památkami jsou dále zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie, radnice a měšťanské domy.