Články na téma Hrady a zámky

Zámek Chvalkovice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ místo, kde pobývala Barunka Panklová

Šlechtické sídlo bylo postaveno na místě bývalé tvrze ze 14. století. Současnou podobu zámek získal při přestavbě ve 30. letech 20. století. Zajímavostí sídla je, že v něm pobývala Barunka Panklová.

Zámeček Schönwald – letní sídlo rodu Haugwitzů

Letní zámeček náměšťských Haugwitzů postavený v bývalé bažantnici v letech 1827-29 a zasvěcený Přátelství a Múzám.

Zámek Hranice

Prohlédnout si zámek Hranice mohou návštěvníci při mimořádných prohlídkách, které se konají při speciálních událostech. V přízemí zámku, které je volně přístupné veřejnosti, se nachází informační centrum, muzeum, kavárna a informační panely znázorňující průběh rekonstrukce zámku.

Zámek Skřivany

Památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku vznikl na místě starší renesanční tvrze. V druhé polovině 19. století byl přestavěn do současného vzhledu architektem Josefem Niklasem ve stylu anglické tudorovské neogotiky.

Hrobka rodu Kouniců v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz

Zrekonstruovaná hrobka se nachází v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz, který je spjat zejména s rodem Kouniců.

Hradní kaple – skvost štaufské gotiky v Chebu

Patrová kaple zasvěcená sv. Erhardovi a sv. Uršule je ozdobou chebského hradu. S její výstavbou se započalo ke konci 12. století, a to v prostoru zrušeného slovanského pohřebiště. Kaple náleží k nejpozoruhodnějším dílům rané gotiky ve střední Evropě.

Zámek Soutice

Zámek v Souticích byl vystavěn ve 2. polovině 17. století na místě tvrze. Od konce 50. let je kulturní památkou. Dobře dochovaný celek představuje hodnotnou ukázku reprezentativního šlechtického sídla na venkově.

Zřícenina hradu Holoubek

Hrad Holoubek byl postaven ve 14. století na vyvýšenině nad nynější vodní nádrží Dalešice. V polovině 15. století hrad zpustl a do dnešních dnů z něj zůstaly jen zbytky hradebních zdí a věže.

Naučná stezka zámeckým parkem Jemniště

Naučná stezka seznamuje s vybranými místy a zajímavými dřevinami v bezprostředním okolí zámku Jemniště. Naučnou stezku tvoří několik samostatných, nečíslovaných informačních tabulí rozmístěných podél cest v zámeckém parku.

Romantický hrad jen kousek za hranicemi. Stopy na něm zanechal i největší Čech

Žitavské hory v Sasku lákají nejen na procházky do přírody, ale také k návštěvě dominanty tyčící se nad městečkem Oybin. Na skalním masivu tu stojí zřícenina hradu a kláštera. Ač jde o pozůstatky bývalého opevnění, nečekejte žádné rozvaliny. Místní se už tři desítky let snaží místo spojené s Karlem IV. Sanovat a rekonstruovat. Na prohlídku místa vás vezmeme ve videoreportáži.

Odlochovický kaštan – léčivý společník

Blízko kaple postavené rodem Rombaldů dohlíží na život v nedalekém zámku. Podívaná je to jistě zajímavá, neboť místní zde žijí bohatým kulturním životem. O společnost lidí a jejich slavnosti však není ochuzen. Pro Odlochovické je tento strom výchozím bodem výletů a místem kulturního dění.

Pěší lávka ve Zbořeném Kostelci přes řeku Sázavu

Visutá lávka ve Zbořeném Kostelci spojuje pravý a levý břeh Sázavy. Vede z města ke stejnojmennému hradu. Její pomocí se dostanete k autobusové zastávce anebo k výchozímu bodu cesty na hrad.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Neznámá česká zřícenina ukrývá fascinující úkaz. Temného rytíře předpovídajícího počasí

V Českém ráji, jen pár kilometrů od Turnova, leží na okraji Klokočských skal zřícenina romantického skalního hradu Rotštejn. Vyniká nejen umístěním u jedinečného skalního města, ale také iniciativou, s níž vychází vstříc návštěvníkům se smyslovým postižením. Nezapomíná ani na děti a zvířecí mazlíčky. Navíc se může pochlubit černým rytířem, který spolehlivě předpovídá počasí. Což je ve skalách lákajících blesky ceněno nad zlato.