Články na téma Hrady a zámky

Dívčí Kámen: Hrad postavený z lásky

Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.

V Březnici uvidíte komnatu z Princezny ze mlejna i zazděného slona

Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.

Naučná trasa Po stopách generála Laudona

Trasa je koncipována jako jednosměrná s variantami odboček k dalším výletním místům. Začíná u Laudonova domu na náměstí v Novém Jičíně, pokračuje přes centrum města, kolem ulice Dolní brána směrem na Šenov u Nového Jičína, podél řeky Jičínky až k zámku v Kuníně.

Rybárna v Průhonickém parku

Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.

Zámek Tulešice

Zámek v Tulešicích nedaleko Moravského Krumlova vznikl barokní přestavbou původní tvrze v roce 1711. Vedle zámku se rozprostírá park se sochařskou sbírkou v rokokovém stylu. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.

Do Spáleného Poříčí k vodopádu, na zámek i za vodníky

Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.

Zámek Hoštice na Kroměřížsku

Stranou rušných cest, daleko od míst prošlapaných nohami turistů, na začátku staré kaštanové aleje, stojí v romantickém parku nenápadný zámeček. Právě tenhle nenápadný zámek byl útočištěm Marie von Ebner Eschenbach, hraběnky Dubské. Její jméno u nás známé není, ale v Rakousku ho zná každé malé dítě.

Zámek a zámecký park Koryčany

V roce 1677 byl na místě původní tvrze Františkem Gabrielem Horeckým postaven barokní zámek, k jeho rozšíření došlo za Kristiána z Gillernu. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a není otevřen veřejnosti. Přístupný je však anglický park a zahrada, předělená lipovou a kaštanovou alejí.

Chateau Litenčice – vína z Hříběcích hor

Litenčický zámek najdeme ve stejnojmenné obci přibližně 20 km jihozápadně od Kroměříže. Hodnotný areál čtyřkřídlého dvoupatrového zámku, vzniklého renesančními, barokními a klasicistními přestavbami gotické tvrze, je od roku 1958 památkově chráněný.

Zámek Uhřice nedaleko Kroměříže

Klasicistní zámek s pozdně barokními prvky v obci Uhřice prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Historie zámku sahá do 14. století, kdy v jeho blízkosti stával statek se zatím neurčitou sídelní stavbou. Zámek je v soukromém vlastnictví.

Na romantickém Hrádku u Nechanic si i zámečtí hosté žili jako v pohádce

Pouze deset lidí v jedné skupině se může vypravit na nejnovější prohlídkový okruh, který se koncem dubna otevřel na romantickém zámku Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Čeká je úchvatná procházka jedenácti zrekonstruovanými takzvanými hostinskými komnatami v prvním patře západního křídla zámecké budovy, do nichž se po desítkách let vrátil nejen dobový nábytek, ale ožijí zde i životní příběhy posledních soukromých majitelů této národní kulturní památky.

Zámek Bohutice

Renesanční zámek vznikl v centru Bohutic na přelomu 16. a 17. století přestavbou původní tvrze. V polovině 18. století byl barokně rozšířen – v době, kdy byl majetkem Jezuitů, kteří zde vybudovali hospodářskou residenci. Zámeček je jedním ze zastavení Naučné stezky Antonína Práška.

Barokní zámeček s parkem ve Smilkově

Dvoukřídlý barokní zámek byl postaven na konci 17. století, jeho současný vzhled je výsledkem neogotických úprav v 19. století. Kolem zámku se nachází barokní zahrada z konce 18. století. Po 2. světové válce se v objektu nacházel domov pro seniory, nyní je v soukromých rukách a není přístupný.