Články na téma Hrady a zámky

Vrcholí oslavy čtyřiceti let Visacího zámku

Oslavy čtyřicátin Visacího zámku vyvrcholí ve středu na místě, kde historie kapely začala – v klubu 007 na pražském Strahově. V rámci koncertu bude pokřtěna živá deska Made In Strahov, která byla natočena v rámci výročního koncertu pod širým nebem 22.  června mezi budovami strahovských kolejí.

Nejen Jindřišská věž. Církev se zbavuje dalšího majetku

Z církevního majetku v Praze a okolí je na prodej nejen původně renesanční Jindřišská věž, ale i mnohé další majetky. Pražské arcibiskupství, které vede zdejší arcidiecézi, se chce zbavit i části Jiřského kláštera na Pražském hradě, renesančního zámku, nyní hotelu, v Dolních Břežanech a farních hřbitovů.

Klenoty tajně prozkoumány, Hrad je vystaví

Pražský hrad v pondělí v katedrále sv. Víta oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů. Oznámen bude termín a „mimořádné místo“, na kterém se tak stane. Mělo by to být ještě v době Zemanova funk­čního období, které vyprší 7.  března.

Pražské arcibiskupství chce prodat i zámek v Dolních Břežanech

Vedle avizovaného prodeje Jindřišské věže v Praze zvažuje pražské arcibiskupství i prodej zámku v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo na hotel Clara Futura. Ve čtvrtek to uvedl generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík. Provoz hotelu je ztrátový.

Protivínskému zámku se vrátí původní podoba

Zámek v Protivíně se díky rekonstrukci vrací zpět k Martinelliho architektuře. Podle tohoto vídeňského architekta byly v 18.  století upraveny fasády zámku. Mizí z něj současná červeno-bílá fasáda, kterou nahradí opět šedo-bílé barvy.

Spisovatelka Julie Caplinová: Dovolenou začínáme přípitkem vděčnosti

Anglická spisovatelka Julie Caplinová, proslulá sérií Romantické útěky, si na jaře zamilovala Prahu a tuzemským čtenářům slíbila, že další destinací, do které zasadí příběh, jenž spojuje lásku a její vášeň pro dobré jídlo, bude právě Praha. V listopadu u nás vyšla kniha Hrad ve Skotsku a 1.  prosince od 16 hodin bude mít autorka autogramiádu v knihkupectví Dobrovský v Arkádách Pankrác v Praze.

Zámek Kuřívody

Kuřívody leží v centru bývalého vojenského prostoru Ralsko. Až do roku 1990 bylo sídlem sovětské armády. V této době došlo k úplné plošné demolici zástavby, s výjimkou kostela, radnice, školy, několika domků v okrajových polohách a památkově mimořádně hodnotného zámku.

Hrad a zámek Starý rybník

Nedaleko Františkových Lázní se v obci Starý Rybník nachází zajímavý areál, který tvoří zřícenina hradu, zámek, hospodářské budovy a barokní kaple Panny Marie. V malé obci stával nejprve hrad, který roku 1792 vyhořel, a majitelé postavili hned vedle něj novou budovu pohodlnějšího zámku.

Advent otevře na Vysočině hrady a zámky

Blížící se advent opět na chvíli otevře brány mnohých zámků a hradů na Vysočině. Pohádková Telč sice letos musí prostory zámku pro jakékoli akce včetně tradičních oželet, zcela novou příležitost ale naopak nabízejí v třeba Náměšti nad Oslavou.

Pardubický zámek ukrývá slavnou vrtkavou Štěstěnu

Je označována za nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění. Fortuna Volubilis neboli Štěstěna vrtkavá je zobrazena jako žena stojící na vratké kouli. Spatřit ji můžete během prohlídky rytířských sálů pardubického zámku, kde je součástí jedinečné renesanční výmalby. Na samotnou malbu ze 16.  století se samozřejmě sahat nesmí, přesto jsme objevili možnost, jak si vrtkavou štěstěnu naklonit na svoji stranu.

Mohutná zřícenina hradu Perštejn je velkou záhadou

Podzimní imprese listnatého lesa skrývají ruiny hradu Perštejna nedaleko Klášterce nad Ohří. Není odnikud vidět, na rozdíl od jeho kamenných příbuzných v oblasti - Šumburku či Egerberku. Nemluvě o Himlštejnu, těžko přístupné trosce, z níž toho opravdu moc nezbylo.

Zemanův konec kontrol na Hradě má prý prozaický důvod: Trhy na druhém nádvoří

Vánoční trhy na Pražském hradě se letos rozšíří, Správa Pražského hradu pronajala firmě Astacus jednatele Michala Pechana kromě prostoru za katedrálou nově také část druhého nádvoří, uvedl server Seznam Zprávy. Prezidentská kancelář v posledních dnech usiluje o revizi či omezení bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu Hradu, kterými by museli procházet také návštěvníci trhů. V minulosti Hrad kontroly hájil a aktivně se k nim hlásil.

Zeman se setkal s Čaputovou, ta zamířila i za studenty a na Národní třídu

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Ta do České republiky přijela den před 17.  listopadem. Události let 1938 a 1989 si vpodvečer připomněla u památníku na Národní třídě, kam položila květiny.

Bašta podepsal kandidátku sám sobě. Bez toho by do voleb nemohl

Prezidentský kandidát SPD a poslanec Jaroslav Bašta potřeboval na kandidátní listinu nejméně dvacet podpisů poslanců a přesně tolik má poslanecký klub SPD členů. Jeden z podpisů stvrzujících jeho kandidaturu na Hrad byl tak jeho vlastní, což Právu potvrdila i mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Kontroly na Hradě pokračují i kvůli sebevraždě

Mezi důvody, proč se policie rozhodla pokračovat v bezpečnostních kontrolách při vstupu na Pražský hrad, patří migrační vlna ukrajinských i syrských uprchlíků a také nedávná sebevražda před budovou Úřadu vlády. Právu to řekl důvěryhodný zdroj z policejního prostředí. Přitom Hrad se proti kontrolám v neděli znovu vymezil na svém webu.