🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Dívčí Kámen: Hrad postavený z lásky

Nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy se na vysoké skále vypíná monumentální romantická zřícenina. Nachází se v přírodní rezervaci Blanský les a kousek od ní najdeme i keltské oppidum. Hrad Dívčí Kámen je považován za jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice, návštěvníky neokouzlí jen ruina samotná, ale i okolní příroda.

Kaskády na Jeřici, jedno z kouzelných míst vodopádově bohatých Jizerských hor

Písčitá stezka zvolna stoupá, už to není daleko; zvuk vody příchozího bezpečně naviguje. Takže brzy jsme na místě. Na jihovýchodním okraji Oldřichova v Hájích. Tudíž v Jizerských horách.

Mladý hrabě Ferdinand zve na hrad Boskovice na historickou virtuální realitu

Milovníci historie si nově mohou prohlédnout dříve majestátní hrad Boskovice tak, jak vypadal za časů své největší slávy. Tehdy byl sídlem jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů na Moravě, a to pánů z Boskovic. Výlet do minulosti umožňuje virtuální realita, na místě někdejšího paláce si stačí nasadit speciální brýle a začíná cesta do středověku.

Obří kámen opředený legendami se ukrývá v nitru jahodového království

Město Kouřim ve Středočeském kraji je asi nejvíce známé díky skutečnosti, že se v něm natáčel seriál Bylo nás pět. Kouřim však sama o sobě stojí za návštěvu i kvůli historii a malebnému náměstí. V její těsné blízkosti se navíc nachází kámen opředený řadou tajemných pověstí. A vydáte-li se k němu vybaveni velmi slušnou fyzičkou a dobrou plicní kapacitou o Štědrém večeru, můžete prý i pohádkově zbohatnout. Nebo vyrazte v červnu a pochutnáte si.

Lezecká stěna Lanovka v Českých Budějovicích

Horolezecké zážitky každý den v centru Českých Budějovic to je lezecká stěna, boulder, půjčovna vybavení a bar, kde si můžete odpočinout po lezení, popít s přáteli nebo dorazit na nějakou z mnoha akcí.

Hangar Brno – lezecké centrum Adama Ondry

Lezecké centrum zaměřené na bouldering, kde se mohou potkávat všechny generace, všech výkonnostních tříd sportovců, přátelsky pospolu pod jednou střechou. Místo, kde můžete nejen rozvíjet silové, vytrvalostní a koordinační pohyby, ale také v klidu posedět s přáteli u dobrého pití a jídla.

Lezecká stěna Třináctka

Ve sportovním centru Jeremi na Praze 5 najdete moderní lezecké centrum Třináctka, jehož cílem je nabídnout všem kvalitní lezecké zázemí. Jelikož je stěna součástí velkého sportovního areálu, je možné zkombinovat lezení s dalšími sportovními a relaxačními aktivitami.

Lezecká stěna Boulder Karlín

V industriálních prostorech bývalé karlínské autotovárny, v samém srdci Prahy, najdete parádně vybudovanou, aktuálně největší, boulder arénu v Praze – s velkorysým prostorem, moderním zázemím, a hlavně se stovkami metrů parádního lezení.

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Dálková pěší stezka dlouhá 120 kilometrů povede od Jíloviště do Spáleného Poříčí. Měla by být kompletně vyznačena v červnu 2024.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku

Nově vybudovaný Památník k připomínce obětí holokaustu Romů a Sintů se nachází na autentickém místě, kde v r. 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. Cikánský tábor. Zde byly nuceně koncentrovány celé romské rodiny před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

Zámek Velké Losiny otevřel prohlídkový okruh zaměřený na poslední majitele

Zámek Velké Losiny ve čtvrtek slavnostně otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která ho představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Práce přišly na 480 tisíc korun a trvaly rok. Trasa je přístupná od soboty.

V Březnici uvidíte komnatu z Princezny ze mlejna i zazděného slona

Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.

Naučná trasa Po stopách generála Laudona

Trasa je koncipována jako jednosměrná s variantami odboček k dalším výletním místům. Začíná u Laudonova domu na náměstí v Novém Jičíně, pokračuje přes centrum města, kolem ulice Dolní brána směrem na Šenov u Nového Jičína, podél řeky Jičínky až k zámku v Kuníně.

Studánková trasa kolem Puntíku

Vycházková trasa u Nového Jičína měří asi 6 kilometrů. O jejich obnovu se postarali členové Klubu rodáků. Jedná se o pěknou trasu mezi šesti vyčištěnými a opravenými studánkami. Dvě ze studánek, Mariánská a U Mlýnků, mají potvrzenou nezávadnost vody.

Spáčilova naučná stezka v Chřibech mezi Kostelany a Novou Dědinou

Na pěti informačních panelech se dovíte něco o dávném osídlení Chřibů, průzkumu a těžbě ropy na Kostelansku a místních přírodních poměrech. Stezka nese název po kvasickém rodákovi Jindřichu Spáčilovi.

Wachhaus v Průhonickém parku

Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca koupil rybník Bořín a připojil ho k parku v roce 1904.

Česká chaloupka v Průhonickém parku

Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou.

Rybárna v Průhonickém parku

Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.

Habříkova naučná stezka poznání v Chrudimi

Na Habříkově stezce poznání a přátelství se setkáte s 13 interaktivními prvky o přírodě. Start najdete v sídlišti na Větrníku. Cestou našlapete 5-7 km.

Nejmenší památková rezervace v Česku? Uličkami se procházela i Scarlett Johansson

Žije tu jen kolem tří tisíc lidí, přesto je severočeské město Úštěk chronicky známé. Český divák si jeho malebné náměstí s kostelem vybaví třeba z Rebelů Filipa Renče nebo Kolji Jana Svěráka. Natáčel se tu ale i oceňovaný snímek Králíček Jojo Taiky Waititiho, v němž jednu z titulních rolí ztvárnila hollywoodská hvězda Scarlet Johansson. Krásná úštěcká zákoutí ale okouzlí i bez filmových pozlátek.

Pohádková stezka skřítka Ostružinky na Medlově

Objevte pohádkovou stezku na Medlově na které potkáte Skřítka Ostružinku a další postavy z oblíbené dětské knihy.

Lanový park Medlov

Obklopen lesy Žďárských vrchů, volně přístupný lanový park na Medlově nabízí adrenalinové dobrodružství s osmi různými překážkami, které testují vaši obratnost, rovnováhu a odvahu.

Vila Preciosa Karlovy Vary

Vila Preciosa je součástí nejhonosnější karlovarské vilové kolonie tradičně označované jako Westend, jež se vyvíjela již od sedmdesátých let 19. století. Byla postavena v letech 1902–1903 ve stylu vznosné francouzské neorenesance, stavitelem i stavebníkem byl Josef Waldert (1849–1927).

Bohutická křížová cesta

Od roku 2007 je v Bohuticích k vidění jedinečná kulturní památka – Bohutická křížová cesta. Jedná se o soubor 54 dřevěných soch v životní velikosti, znázorňující poslední cestu Ježíše Krista.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Koupaliště Tučín

Areál koupaliště Tučín je otevřen jen při vhodném počasí ke koupání v letních měsících. Naopak když je chladno, je areál zavřen.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.

Dog in Dock in Dog

Sousoší tří psů vytvořil sochař David Černý. Dílo vysoké 4 metry je vyrobeno z ušlechtilé oceli se zrcadlově leštěným povrchem.

Parkourové hřiště v Brandýse nad Labem

V Brandýse nad Labem vzniklo parkourové hřiště o velikosti téměř 16x12 metrů čtverečních, určené mladým lidem a dětem od sedmi let.

Lesopark Marlenka

Od května 2024 je otevřen nový Lesopark Marlenka.

Církevní památka v Nové Cerekvi je středoevropským unikátem

Městys Nová Cerekev poblíž Pelhřimova většinou projedete, aniž byste zaznamenali, že se tu nalézá, trochu zastrčená stranou dění, jedinečná církevní památka. Je jí unikátní synagoga, která nemá ve střední Evropě obdoby.

Husníkova vyhlídka v Besedických skalách

Vyhlídka, která byla vybudována v letech 1934 – 1935, se nachází ve skalním bludišti Chléviště. Pojmenována je po Antonínu Husníkovi, který byl ředitelem továrny Aero v Praze Vysočanech, který daroval železo pro jištění vyhlídek.

Palác Sparkasse v Karlových Varech

Palác Sparkasse je součástí městské památkové zóny v Karlových Varech. V přízemí domu se nachází galerie Display vystavující díla, která přímo v budově vznikají. Zbytek budovy postupně zaplní kulturní aktivity.

Rozhledna Tučín ve stylu římské strážní věže

Obec Tučín na Přerovsku staví vyhlídku, jež si bere za vzor římské strážní věže jako upomínku na pobyt římského vojska ve starověku.

Kostel sv. Václava v obci Rudník

Renesanční kostel je jednou z budov, jejichž autorem je krkonošský stavitel italského původu Carol Valmadi. Kostel je jednolodní s polygonálním kněžištěm a věží přimknutou k jižní stěně. Celá stavba je obkreslena lunetovou římsou, která je typickým prvkem pro Valmadiho stavby.

Hadí stezka v Rudníku

Navštívíte-li Rudník, doporučujeme vyrazit po Hadí stezce. Jmenuje se Hadí, protože se vine krajinou až na Soví vrch, odkud je krásný výhled.

Léčivý minerální pramen v obci Rudník

Zajímavou součástí obce Rudník v Krkonoších je lokalita zvaná Lázně Fořt. I dnes se zde můžete napít z minerálního pramene, který má léčivé účinky.

Naučná stezka Koňská dráha u Dolního Dvořiště

Naučná stezka Koňská dráha se nachází v příhraniční oblasti mezi Horním a Dolním Dvořištěm a kopíruje malou část trasy bývalé koněspřežné železnice České Budějovice-Linec. Najdete zde také zrekonstruovanou polovinu mostního pilíře, mohutný násep a zbytky strážního domku.

Přírodní památka Horní Malše

Přírodní památka Horní Malše zahrnuje oblast řeky Malše a jejích přítoků od hranic s Rakouskem až po město Kaplice. Předmětem ochrany je biotop a populace perlorodky říční a populace vydry obecné. Významné jsou příznivé chemické a fyzikální parametry vody.

Kaple sv. Michaela archanděla v Dolním Dvoře

Kapličku z poloviny 16. století postavili v krkonošské obci tyrolští horníci. Nachází se na soutoku Malého Labe a Kotelského potoka.

Wake Park na Novém rybníce v Příbrami

V Areálu Nový rybník v Příbrami naleznete od sezóny 2024 vleky pro vodní lyžování a wakeboarding.

Chrám svatého Gorazda v Olomouci

Pravoslavný katedrální chrám vybudovaný v roce 1939 je symetrickou a členitou stavbou, která vrcholí osmibokou věží zakončenou cibulovitou pozlacenou bání s křížem. Ke kostelu přiléhá boční kaple Záštity přesvaté Bohorodice a spodní kaple svatého novomučedníka biskupa Gorazda II.

Rozhledna Stožár Libové Libčice

Stožár Libové Libčice je design-and-build projekt studentů fakulty architektury při ČVUT ve spolupráci se společností Skanska Reality a.s. Díky Stožáru si kolemjdoucí užijí netradiční výhled na Větrušickou rokli a její okolí.

Brána času v Křinicích

Na břehu rybníka v obci Křinice stojí pískovcová socha ve tvaru brány. Symbolizuje symbiózu krajiny a zdejšího osídlení na obou stranách hranice, spojení Broumovska a Kladska.

Zámek Tulešice

Zámek v Tulešicích nedaleko Moravského Krumlova vznikl barokní přestavbou původní tvrze v roce 1711. Vedle zámku se rozprostírá park se sochařskou sbírkou v rokokovém stylu. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.

Piú Piú Kiosk

Příjemný venkovní odpočinkový prostor na soutoku Vltavy a Berounky v Lahovičkách / Zbraslav. Písečná pláž s lehátky, na kterých dobijete baterky po spoustě ušlapaných kilometrech na cyklostezce (A1), která vede přímo kolem našeho bistra. Vítáni jsou všichni – ať už peší, nebo cyklisté.

Okružní trasa Užij si umění v Písku

Vycházková trasa s názvem Užij si umění v Písku provede zájemce historickým centrem. Kromě známých dominant představí také osobnosti spjaté s Pískem.

Vrch Velíz na Křivoklátsku

Asi 40 kilometrů západně od Prahy se v křivoklátských lesích nachází tajemný vrch Velíz (595 m n. M.). Kdysi tu stávalo hradiště, dnes zde naleznete kostelík sv. Jana Křtitele se hřbitovem, pozůstatky proboštství Velíz a na západní straně kopce i sochu boha Velese.

Padel Powers – kurty v Brně

V Brně vznikly nové kurty na padel. Vyzkoušejte nový raketový sport příbuzný squashi a tenisu.

Z kamenné střechy Novohradských hor do údolí k levádě a vodopádu

Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.