🌄 Archiv článků - Pohorka.info

MetroFarm –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ komunitní zahrady a městské farmy v Praze

Nápad na městskou farmu MetroFarm vznikl v roce 2019. Na začátku bylo pár záhonků, postupně se projekt rozrostl o chov zvířat, komunitní pole i nové nadšence a podporovatele. MetroFarm nyní najdete na třech místech v Praze.  .

Zámek Chvalkovice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ místo, kde pobývala Barunka Panklová

Šlechtické sídlo bylo postaveno na místě bývalé tvrze ze 14. století. Současnou podobu zámek získal při přestavbě ve 30. letech 20. století. Zajímavostí sídla je, že v něm pobývala Barunka Panklová.

Mariánský sloup na Anenském vrchu v Orlických horách

Anenský vrch v Orlických horách zdobí Mariánský sloup, který se na své původní místo vrátil v roce 2024 po téměř 90 letech.

Kostel sv. Petra a Pavla v Jinošově

Dominanta Jinošova, farní chrám zasvěcený sv. Petru a Pavlu.

Zámeček Schönwald – letní sídlo rodu Haugwitzů

Letní zámeček náměšťských Haugwitzů postavený v bývalé bažantnici v letech 1827-29 a zasvěcený Přátelství a Múzám.

Zlověstné pověsti i ztracená vesnice. Šumavský Ždánov vyzařuje tajemnem

Šumava je plná záhad, které po staletí zůstávají ukryté před našimi zraky. Ohromná magická síla vystupující z nitra kopců nás stále přitahuje. Vydejme se tedy na jedno z mnoha takových míst, a to na Ždánov.

Juliina vyhlídka ve Vranovských skalách

Skála s vyhlídkou je součástí Vranovských pískovcových skal na úpatí Ralska. Je oblíbenou zastávkou turistů při výstupu na horu Ralsko.

Lázeňská kolonáda v Lednici

Lázeňská kolonáda byla vybudována v roce 2014 a propojuje centrum obce s lázeňskými domy.

Náprstkova vyhlídka v Bechyni – fotopoint Bechyňské srdce

Při procházce Bechyní narazíte na několik vyhlídek. Jednou z nich je Náprstkova vyhlídka, která je doplněna o dřevěné srdce.

Bechyňské vyhlídky – trasa s výhledy na město Bechyně

Trasa pro pěší dlouhá 4 kilometry vede Bechyní. Po cestě se nabízí několik vyhlídek na město, řeku Lužnici a přilehlé okolí.

Osada Zlatý Kopec

Osada Zlatý Kopec patří k městu Boží Dar. Leží v jednom z nejkrásnějších údolí centrální části Krušných hor v nadmořské výšce kolem 750 m.

Studánka Krähe na Zlatém kopci

Studánka Krähe se nachází v přírodním parku Zlatý kopec, u stejnojmenné osady poblíž Božího daru v Krušných horách.

Cyklo Abertamy

Profesionální servis, opravy kol a půjčovna v Abertamech.

Letohrádek Milešov – barokní gloriet v zámeckém parku

Gloriet neboli zahradní pavilon se nachází v zahradě zámku Milešov na Litoměřicku. Architektonický skvost se pyšní unikátně řešenou mansardovou střechou, která je jednou z nejstarších v Čechách.

Zámek Hranice

Prohlédnout si zámek Hranice mohou návštěvníci při mimořádných prohlídkách, které se konají při speciálních událostech. V přízemí zámku, které je volně přístupné veřejnosti, se nachází informační centrum, muzeum, kavárna a informační panely znázorňující průběh rekonstrukce zámku.

Ivančická zastavení – Pomník padlému cyklistovi

Zastavení Pomník padlému cyklistovi se rovněž nachází na cyklostezce, která vede z Ivančic do Oslavan. Najdete ho zhruba v půli cesty těsně před mostkem přes řeku Oslavu.

Ivančická zastavení – U Ledňáčka

Zastavení se nachází na asi v polovině cyklostezky vedoucí z Ivančic do Oslavan pár metrů od splavu na řece Oslavě.

Ivančická zastavení – U Tří templářů

Zastavení bylo vybudováno v roce 2019 za obcí Hrubšice v údolí řeky Jihlavy.

Šumavská vyhlídka u obce Čejkovy

Vyhlídka s lavičkou slibuje výhledy na pošumavskou krajinu.

Ríšova studánka nedaleko Brněnské přehrady

Oblíbené výletní místo Brňanů nedaleko Brněnské přehrady se dočkalo obnovy. Kromě spravené studánky přibyly i nové lavičky a umělecký reliéf připomínající jednu z hlavních postav Mrštíkovy Pohádky máje. Pasáže románu se totiž odehrávají i v těchto lesích.

Na tajemném kopci si daly dostaveníčko nehybné osobnosti velkomoravské historie

Vrch Náklo u obce Ratíškovice převyšuje své okolí jen o 58 metrů, přesto nabízí půvabné výhledy na Chřiby a Bílé Karpaty a je opředen mnoha tajemnými legendami. Zdobí jej sochy největších osobností Velké Moravy a každý červenec se zde sejdou poutníci, aby si připomněli slovanské věrozvěsty a na jejich počest si poslechli kázání ve staroslověnštině. Turisté sem ale cestou mezi vinicemi míří celoročně a nejen proto, že podle jedné z teorií se zde mohl nacházet Veligrad, centrum Velkomoravské říše.

Kříž smíření v Čachrově

Dva metry vysoký kříž symbolizující smíření se nachází v místě zaniklé obce Zhůří u Javorné. Byl posvěcen v září 2012.

Lávka přes Ředický potok v Holicích

Originální návrh lávky přes Ředický potok je výsledkem studentské soutěže města Holic a Katedry architektury ČVUT v Praze. Lávka spojující centrum města a zdejší gymnázium je určena chodcům a cyklistům.

Litomyšlský orloj

Na věži radnice v Litomyšli se nachází secesní orloj, který stejně jako věžní hodiny dodala firma Karel Adamec. Výtvarné řešení desky orloje je od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Orloj ukazuje místní sluneční čas ve čtyřiadvacetihodinovém formátu.

Zámek Skřivany

Památkově chráněný novogotický zámek ve Skřivanech na Hradecku vznikl na místě starší renesanční tvrze. V druhé polovině 19. století byl přestavěn do současného vzhledu architektem Josefem Niklasem ve stylu anglické tudorovské neogotiky.

Jezdecká stáj Lucca

Nabízíme projížďky v okolí Filipové Hory.

Hradiště Dřevíč

U Kozojed na Rakovnicku se nachází hradiště Dřevíč s kostelem sv. Václava. Archeologický průzkum tohoto památkově chráněného místa odhalil vzácné nálezy.

Petrášův palác

Palác, který se nachází na olomouckém Horním náměstí, proslavila jak jeho architektonická podoba, tak historický počin Josefa Petráše. Ten zde roku 1746 založil první učenou společnost na území rakouské monarchie, nazvanou Societas incognitorum.

Lavička Karla Klostermanna v osadě Zhůří

Klostermannova lavička se nachází v bývalé osadě Zhůří u Rejštejna na Klatovsku. Lavička je vyrobena z jednoho kusu pětitunového kmene dubu a je z ní krásný výhled na Malý a Velký Roklan, Poledník a údolí kolem Srní.

Harrachův pivovar v Janovicích

Pivovar v Janovicích u Rýmařova je odkazem historické éry, kdy se šlechta dala na podnikání.

Štola Josef –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ podzemní laboratoř Fakulty stavební ČVUT v Praze

Štola, která se nachází u Slapské přehrady, slouží k praktické výuce studentů a studentek a k realizaci výzkumných projektů. Svým zaměřením je laboratoř jedinečná nejen v rámci České republiky, ale i Evropy. Do podzemí mohou nahlédnout i návštěvníci, avšak jen v předem stanovených termínech.

Akva tera v Plzni

Expozice Akva tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady již počátkem 60. let 20. století. Najdete ji v centru města.

Lípa svobody v Bousíně

Zástupkyně Bousínských lip je jedním ze symbolů houževnatosti předků, kteří se po 2. světové válce vrátili do zpustošené vesničky, přestože jejich domovy byly ruinami. Kořeny tu prý měli tak hluboko, že nemohli jinak.

Hrobka rodu Kouniců v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz

Zrekonstruovaná hrobka se nachází v areálu Zámku Slavkov – Austerlitz, který je spjat zejména s rodem Kouniců.

Hradní kaple – skvost štaufské gotiky v Chebu

Patrová kaple zasvěcená sv. Erhardovi a sv. Uršule je ozdobou chebského hradu. S její výstavbou se započalo ke konci 12. století, a to v prostoru zrušeného slovanského pohřebiště. Kaple náleží k nejpozoruhodnějším dílům rané gotiky ve střední Evropě.

Vila Kancnýřka v Luhačovicích

Skvost romantizující architektury z počátku 20. století je k vidění v luhačovické Pražské čtvrti.

Kostel sv. Sebastiána v Třemešné se svítícím skleněným oltářem

Farní kostel v Třemešné se zachovaným interiérem z 19. století, byl v roce 2004 prohlášen za kulturní památku ČR. Jeho bohaté movité vybavení je dokladem vysoké úrovně uměleckého řemesla, malířské a sochařské produkce na Osoblažsku. V roce 2024 zde byl nalezen unikátní mobilní skleněný oltář.

Zámek Soutice

Zámek v Souticích byl vystavěn ve 2. polovině 17. století na místě tvrze. Od konce 50. let je kulturní památkou. Dobře dochovaný celek představuje hodnotnou ukázku reprezentativního šlechtického sídla na venkově.

Sportovní hala Josefa Kaluhy v Brandýse nad Labem

Sportovní hala Josefa Kaluhy při základní škole Palachova v Brandýse nad Labem nabízí modulární prostor s možností rozdělení na tři menší plochy. Hala slouží škole i veřejnosti.

Moderní urbanistický komplex – Nové Lauby Ostrava

Ostravské historické centrum se od roku 2024 pyšní novou městskou zástavbou. V místě, kde od středověku do poloviny 19. století stály staré Lauby, tedy měšťanské domy s podloubími, kabarety, šantány a hospodami, vyrostl rezidenční komplex Nové Lauby.

Salónní vůz Kludských v Jirkově

Salónní vůz Karla Kludského mladšího ze slavného cirkusového rodu je jediným exemplářem na světe. Vraťe se s námi do dob, kdy byl Cirkus Kludský na vrcholu slávy.

Vyhlídková věž Lednická kolonáda

Neobjevený klenot Lednice, vyhlídková věž Lednická kolonáda, nabízí výhledy na některé z ikon Lednicko-valtického areálu. Nová vyhlídková věž s výškou s kruhovým ochozem ve výšce 5 m se nachází nedaleko kolonády v Lednici.

Uherská sgrafita – unikátní fasády v Uhersku

Při procházce Uherskem si nelze nevšimnout sgrafit, která zdobí několik budov ve vesnici. Autorem je místní rodák, český malíř a grafik Alois Mudruňka. Ve vesnickém prostředí nemá taková výzdoba v Česku obdoby.

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.

Řásnovka – tajemná ulička na Starém Městě

Řásnovka je jedním z koutů Prahy, kde příliš cizinců nepotkáte. Klidný a tajemný kout Starého Města najdete v bývalé Haštalské čtvrti za kostelem sv. Haštala. Nejklikatější ulice Prahy se stala inspirací pro známá díla Jaroslava Foglara – ať už jde o Stínadla nebo román Tajemná Řásnovka.

Můstek na Můstku – kus středověku ve stanici metra A

Víte, jaké tajemství skrývá stanice metra Můstek? Jsou zde archeologické vykopávky středověkého kamenného můstku, který vedl přes hradební příkop. Byl objeven během výstavby trasy metra A v roce 1978 a dodnes je k vidění ve vestibulu stanice.

Velký javor ve Věstoňovicích

Velký javor, kterému se říká také Věstoňovický javor, je nejmohutnějším a pravděpodobně také nejstarším žijícím javorem na území České republiky. Je pozoruhodný především svým mnohačetně otevřeným dutým kmenem.