Hrady a zámky v oblasti Ústecký kraj

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný.

Zříceniny hradu Žerotín u Panenského Týnce

Zřícenina hradu na nevýrazném návrší ve stejnojmenné obci u Panenského Týnce na Lounsku. Založen byl Žerotíny před polovinou 13. stol. Jako jeden z nejstarších šlechtických hradů u nás, v jejich držení zůstal až do roku 1462, poté se majitelé střídali.

Renesanční zámek Lovosice

Původně renesanční zámek byl postaven mezi lety 1545 - 1574 jako dvoupatrová budova se dvěma rizality, zřejmě opevněná. Upraven po polovině 17. století raně barokně. V současné době je využíván pro školské účely.

Schwarzenbergové provedou návštěvníky na Novém Hradě u Loun jen jedinou noc

Už počtvrté se v nočním čase rozzáří okna zámku Nový Hrad v Jimlíně, mezi Louny a Žatcem, aby dovolila nahlédnout do dávné historie unikátní památky, jejímiž posledními majiteli byli slavní Schwarzenbergové. A právě oni provedou zájemce svými komnatami i životními příběhy. Ovšem jen jednu noc.

Zámek Škrle u Chomutova

Zámek Škrle je barokní zámek ve vsi Škrle jihovýchodně od Chomutova. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích

V nově zrekonstruovaných prostorách zámku v Teplicích, kde sídlí Regionální muzeum, vznikla unikátní Grotta a sál s výmalbou. Je součástí expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích a románské krypty.

Turistický vláček Humboldt v Teplicích

Projeďte se turistickým vláčkem Humboldt s průvodcem a poznejte krásy města Teplice. Nástupní a výstupní místo je v centru města u OC Galerie.

Kostýmy z pohádek Zdeňka Trošky zdobí zámek Nový Hrad u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně mezi Louny a Žatcem nabízí dva prohlídkové okruhy a Barrandovská studia v něm přes léto již tradičně vystavují pohádkové kostýmy, letos ty, které natáčel Zdeněk Troška. Unikátní a rozlehlý zámecký areál na skále odděluje krajinu Přírodního parku Džbánu a Českého středohoří.

Léto na zámku Duchcov bude plné barev

Hudba, tanec, výstavy, výtvarné kurzy i modelářský festival zpříjemní návštěvníkům pobyt na duchcovském zámku v průběhu letních prázdninových měsíců. Správa zámku a její partneři připravují bohatou programovou nabídku. Na své si přijdou malí i velcí.

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.

Jedna z nejohroženějších památek, zámek Lipová, ještě nemá vyhráno

Mělo to 7 schodišť jako dnů v týdnu, 12 komínů jako měsíců v roce, 52 pokojů jako je týdnů a 365 oken a dveří jako dnů v roce. Bohužel se musí psát v čase minulém. Byl to jeden z nejhezčích zámků severních Čech, jmenuje se Lipová, leží u Šluknova a patří mezi naše nejohroženější památky.

Rozdělily ženské půtky zámky v Benešově nad Ploučnicí vedví?

Putovat severním Českým středohořím a nenavštívit zámky v Benešově nad Ploučnicí je téměř hřích. Zámků je tu pět, prohlídkové jsou Horní a Dolní. Postavit je nechali Salhausenové ze Saska, a zanechali tak jedinečnou renesanční památku. V neděli na nádvoří budou Májové trhy, takže bonus k prohlídce.

Šluknovský zámek zničil požár, po letech chátrání je z něj magnet regionu

Mohutný požár 2. dubna 1986 téměř zničil šluknovský zámek. Renesanční památka byla na odpis, naštěstí převážná část mobiliáře se nacházela mimo objekt. Dlouho chátral, peníze na záchranu záhy došly, poté začaly opravy a v roce 2007 byl zámek znovu otevřen. Nyní je chloubou nejen města.

Bečov má další poklad – po relikviáři svatého Maura a archivu vín diamantový diadém

Bečov na Teplou je zámek plný překvapení, málokterý kastelán se může pyšnit tolika cennými artefakty jako Tomáš Wizovský. K nálezu relikviáře svatého Maura a archívu vín a koňaků se přidal diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin (rod zde sídlil do konce druhé světové války).

Pracovní stůl Adolfa Hitlera stál v zapomnění na bečovském zámku

Masívní stůl byl určen jako dar pro vůdce nacistické tisícileté říše Adolfa Hitlera. Svého majitele přetrval o desítky let, Hitler si potrpěl na pompéznost, ale zřejmě ho nepoužil. Stůl, který na Bečově překážel dlouhá léta ve skladu, aniž se vědělo, čí je, je jedním z mnoha exponátů zámku.