Hrady v oblasti Ústecký kraj

Návratem relikviáře svatého Maura začne v Bečově turistická sezóna

Relikviář svatého Maura, jedna z našich nejvzácnějších uměleckých památek, se po zápůjčce na mimořádně úspěšnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované opět z Prahy vrátí do Bečova nad Teplou, kde byl před 30 lety znovuobjeven. Relikviáři bude věnována velká část letošní sezóny.

Neobarokní Schichtova vila v Ústí nad Labem

Velkorysá neobarokní palácová vila Heinricha Schichta byla postavena v roce 1931. Nachází se v Ústí nad Labem na klidném místě s romantickým výhledem na labské údolí a hrad Střekov.

Doubravská hora nad Teplicemi láká milovníky hradních zřícenin i dalekých výhledů

Nad městem Teplice na vysokém místě se nalézá hrad Doubravka. Jedná se o jediný hrad v České republice, který je v majetku společenské organizace - jedná se o Asociaci víceúčelových technik, sportů a činností (AVZO TSČ).

Mezi potoky a ukryt v lesním porostu čeká na turisty rozsáhlý hrad Rýzmburk

Nedaleko města Oseka v Ústeckém kraji se nalézá rozsáhlá hradní zřícenina hradu Rýzmburk. Jeho vznik je datován do třináctého století. Jedná se o udržovanou a také rekonstruovanou zříceninu volně přístupnou turistům.

Kam o víkendu s dětmi: Olomouckou zoo projdou duchové, Bečov rozsvítí lampióny

Vydlabávání, strašidelné prohlídky, hry, soutěže a tvořivé dílny - to vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi. Vydejte se možná naposledy v letošní sezóně na hrady a zámky nebo navštivte některou z výstavních expozic.

Hazmburk letos navštívilo výrazně více turistů než loni

Hrad Hazmburk je letos nejnavštěvovanějším objektem v péči Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ústeckém kraji. Zříceninu nad obcí Klapý do konce září navštívilo zhruba 26 tisíc lidí. Minulý rok jich bylo ve stejném období o 7500 méně. Památky, spravované NPÚ, navštívilo do konce září 168 tisíc turistů. To je o úctyhodných 31 procent více než v roce 2013.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Pyšná princezna se procházela poblíž hradu Šaunštejn i malé Pravčické brány

Když se řekne Českosaské Švýcarsko, každému se pravděpodobně vybaví Pravčická brána, Hřensko či soutěsky říčky Kamenice. Národní park České Švýcarsko však nabízí mnohem více zajímavých míst i v méně známých lokalitách.

Zřícenina hradu Pravda u Pnětluk

Romantickou zříceninu hradu Pravda z bílé opuky najdete 16 km jižně od Loun poblíž vesnic Pnětluky a Domoušice. Archeologické jeho vznik datují nejpozději do první poloviny 14. století. V písemných pramenech se poprvé připomíná k roku 1523.

Nádherný poutní kostel a středověký hrad nad Vltavou cílem cesty na Příbramsko

Jih středočeského kraje, tedy Příbramsko, se krom proslulé Svaté Hory, stojící přímo na okraji města, může pochlubit i méně známým, kraji dominujícím poutním kostelem sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. A odtamtud pak není daleko k Vltavě na zříceninu hradu Kamýk z první poloviny 13. století.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

V podzemí děčínského zámku řádí šílený Vartenberk, v zahradě omamně voní čajové růže

Dlouhé roky v minulém století byl zámek v Děčíně ubytovnou armády. Nejdříve československé, německé, poté i sovětské. Kdysi královský hrad vlastnili zejména Vartenberkové, poslední majitelé, Thunové, ho kvůli dluhům prodali státu. Zámek se znovu dostává na výsluní mezi vyhledávanými památkami severních Čech.

Kam o víkendu s dětmi: Na setmělý hrad v Litoměřicích či za katem na Kost

Víkendový program se stále více přesouvá z interiérů budov pod širé nebe. Nezbývá než doufat, že počasí nebude dělat naschvály a potěší slunečními paprsky. Sobota nabídne bezplatný vstup do řady českých i moravských muzeí, dále pak jarmarky nebo speciální zámecké i hradní prohlídky. Neděle bude ponejvíce příjemným pokračováním o den dříve započatých akcí.

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic

Krásnou dominantou mezi Krušnými horami a Českým středohořím je Doubravská hora s hradem Doubravka, který se od nepaměti tyčí nad Teplicemi. Jeho historie se datuje do 15. století, kdy jej na vrcholu hory dal vybudovat Jakoubek z Vřesovic.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.