Jihočeský kraj

Jordánský vodopád v Táboře

Přibližně 1 kilometr pod vodopádem pod Bechyňskou branou v Táboře se nachází zajímavá umělá, kaskáda vysoká více než 3 metry.

Vyhlídka Baba u Purkarce

Baba je přírodní památka přibližně dva kilometry severně od Hluboké nad Vltavou, na levém břehu Vltavy. Vyhlídka Baba se stala velmi oblíbeným místem na Budějovicku pro všechny lidi, kteří se chtějí „pokochat“ krásným a uklidňujícím pohledem.

Jenichovská cyklotrasa

Na rozvíjející se mapě cyklostezek v ČR se objevila nová přírodní cyklostezka vedoucí od obce Lhotka u Mělníka do obce Zahájí.

Kostel Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří

Pozdně barokní kostel na návrší nad obcí z let 1787-1789. Vznikl z původní kaple z r. 1709, která je využita jako presbytář. Kostel je obklopen na západní straně zdí s ambitem, jižně je areál uzavřen budovou kláštera karmelitánů.

Městské muzeum a galerie Dačice

Muzeum se nachází v 1. patře Státního zámku Dačice. Nabízí prohlídku stálých expozic a během roku i několika krátkodobých výstav.

Vrch Hrby ve středním Povltaví

Malá vrchovinka Hrby tvoří přirozenou hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Nachází se nedaleko osady Onen Svět mezi Milešovem a Kovářovem. Jedná se o romanticky vyhlížející zalesněný hřeben s břízami i jehličnany.

Skalní brána u Kotýřiny

Tři žulové balvany tvoří nedaleko obce Kotýřina na Kovářovsku skalní bránu. Jedná se v podstatě o přírodní dolmen – balvany na sobě leží tak, že mezi nimi vzniká okno.

Židovský hřbitov na úbočí Kovářovské hůrky

Hřbitov z 1. poloviny 19. století leží cca půl kilometru od centra obce, na návrší nad silnicí 102 na Radvánov. Nejsnazší přístup je cestou od Prostředního rybníka. Pohřbívalo se zde do roku 1940.

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan

Na Svobodné hoře, které se také říká Haniperk stojí 24,5 metrů vysoká rozhledna. Místo se nachází mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku. Z vyhlídky lze dohlédnout na Temelín ale i na opačnou stranu k Šumavě.

Socha sv. Jana Nepomuckého Kovářov

Socha sv. Jana Nepomuckého je barokní plastika na hodnotném podstavci se zachovalou datací 1722, s monogramy a s nápisy psanými kapitálkami.

Stará fara v Kovářově

Budova staré fary vystavěná v barokním slohu v roce 1739 se nachází vedle sousoší Kalvárie. Od roku 1967 neslouží ke svému účelu, do podzimu 2007 byla používána jako knihovna.

Kostel Všech svatých Kovářov

Raně gotický kostel z konce 13. století je přičítán stavební aktivitě milevského kláštera. V roce 1712 k němu byla přistavěna věž. Na jižní straně lodi se zachoval gotický pravoúhlý ústupkový portál.

Sousoší Kalvárie v Kovářově

Mezi nejvýznamnější památky Kovářova patří sousoší Kalvárie od sochaře Brokoffa, které stojí na pahorku u barokní fary při silnici na Vepice. Státem chráněná památka pochází z roku 1732.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Třeboni

Jen málo českých měst se může pochlubit tak starou a bohatou divadelní tradicí jako město Třeboň.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte za zvířaty nebo do divadla na pohádku

O víkendu se bude oslavovat Mezinárodní den zeber. Seznamte se s těmito pruhovanými obyvateli Afriky během akce v pražské zoo. Pokud ale máte rádi poněkud nebezpečnější tvory, vyrazte na krmení krokodýlů do Protivína. Klidný program vám nabídnou divadla a pohádky, třeba o Jeníčkovi a Mařence, vodníku Česílkovi nebo pračlověku.