Jihočeský kraj

Rozhledna Svákov

Rozhledna se nachází cca 630 m západně od města Soběslav v lesním komplexu Svákov. Konstrukce rozhledny je celodřevěná o celkové výšce 13,5 m.

Svákovská křížová cesta

Na kopci Svákov nad městem Soběslav vznikla v roce 2017 křížová cesta vedoucí ke kostelíku Panny Marie Bolestné se zázračnou studánkou.

Knihovna a centrum vzdělávání Písek

Budova bývalé školy na Alšově náměstí prochází rekonstrukcí na novou knihovnu a vzdělávací centrum. V budově byly nalezeny původní výmalby z 19. století. Nová knihovna bude otevřena na podzim 2018.

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Lesík Kázek se nachází asi 2 km od infocentra směrem na Kostelní Vydří. Hajný Kázek vás na vás na osmi zastávkách seznámí se životem v lese.

Kostel sv. Jakuba Většího v Čížové

Kostel je nejstarší a vzácná stavební památka pro Čížovou a okolí.

Křížová cesta ve Stožci

Nová křížová cesta s obrazy malířky Vladimíry Fridrichové Kunešové. Částečně kopíruje tu z Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Celkem 14 obrazů bude na křížovou cestu umístěno na jaře 2018.

Zbytky vodního hradu v Malovicích

Opevněný vodní hrad Malovců stával v Malých Malovicích, dnešních Malovičkách v prostoru, který vybíhá jako poloostrov do rybníka.

Soběnovská přehrada u Kaplice

Nejstarší funkční vodní přehrada v jižních Čechách, nazývaná také Hradiště, přehrazovala tok říčky Černé u Soběnova, nedaleko Kaplice, od roku 1925 až do srpnových povodní v roce 2002.

Zážitková trasa Víly Majolenky v Prachaticích

Trasa prochází především lesním prostředím v okolí bývalých lázních sv. Markéty, proto je i náplň zastávek zaměřena na les a přírodní prostředí.

Přírodní památka Muckovské vápencové lomy

Vápencové lomy u Černé v Pošumaví ukazují ojedinělý způsob těžby vápence jámovými lomy s ponecháním části stěn jako opěrné pilíře.

Bývalé lázně sv. Markéty v Prachaticích

Lázně byly založeny roku 1783 při prameni vyvěrajícím z lesnatého masívu Libina v nadmořské výšce 635 m. Léčebný účinek pramene Sv. Markéty byl využíván již v 17. století. V lázních se provádělo léčení studenou vodou a byly využity všechny způsoby vodoléčby (Prissnitzovy a Kneippovy léčebné metody).

Zámek Čížová

Zámek vznikl přestavbou starší renesanční tvrze v 17. století, kterou nechal provést Jan mladší Deym ze Stříteže.

Krajinou tvrzí, kaplí, pekelných rejů, hrobek i skalních útvarů

Málo známé oblasti Strakonicka, Blatenska a Horažďovicka nabízejí v průsečíku místopisných lokalit hotový ráj pro turisty, hledající méně známá místa naší krásné vlasti. Plně to platí o jihozápadu Čech, kde prakticky každá víska má své přírodní krásy, otisky stop historie i historky páchnoucí peklem.

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.