Jihočeský kraj

Krkonošská Stezka korunami stromů láme rekordy

Rekordy v návštěvnosti, počítané za osm měsíců na statisíce, láme loni v létě otevřená Stezka korunami stromů Krkonoše v Rudolfově údolí nad Janskými Lázněmi.

Na Hluboké se chtěl usadit na konci války K. H. Frank s protektorátní vládou

Romantická Hluboká nad Vltavou měla jako řada našich památek za války nezvané hosty. Schwarzenberské krumlovsko-hlubocké panství bylo pod německou nucenou správou, Hluboká byla v tomto režimu od roku 1940. V okolních objektech sídlily jednotky wehrmachtu, zámek Ohrada využíval Německý Červený kříž.

Cyklostezka Thayarunde - ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým - Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem - v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Věčné místo - pomník Locus Perennis u Lišova

Jedna z nejvýznamnějších technických památek u nás se nachází západně od jihočeského městečka Lišov u Českých Budějovic.

V českokrumlovské Řemeslné uličce se můžete lecčemu přiučit, třeba ohnivému řemeslu kovářů

Jsou to hrdinové mnoha pohádek, stateční kováři, kteří se ničeho nebojí. Trochu čertům jsou podobní, ohněm a železem voní. Mají krásné, ale těžké řemeslo, je za nimi vidět kus fortelné práce. Jednoho z nich, Pavla Tröstera, jsem poznal při práci v kovárně Hefaistos v Českém Krumlově.

Anděl Petronel a čert Uriáš se usadili v českokrumlovském klášteře

Jablko ze stromu poznání spadlo z nebes do pohádkového Českého Krumlova. Tak začíná skvělá pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně 2. Kulisy si pro svůj příběh nemohl přát režisér lepší a je tedy logické, že interaktivní výstava o filmu našla domov ve zdejším klášteře. Výstava potrvá do 31. března.

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem

Muzeum žehliček ve Včelné pod Boubínem zřídila rodina Nuskových a najdete zde přes 1300 exponátů.

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Jihočeská vesnice se nachází na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny.

Dům U Kantůrků ve Velešíně

Dům U Kantůrků patří k významným architektonickým památkám Velešína. Středověký dům s různými stavebními prvky, černou kuchyní, nabíjecí pecí na chléb nebo dřevěnou pumpou na vodu.

Muzeum loutek a stálé expozice obce Svatý Jan nad Malší

Muzeum loutek a stálá expozice obce Svatý Jan nad Malší se nachází v budově hospody U Kostela. Nachází se zde loutky vyrobené ve 30. letech minulého století.

Přírodní památka Besednické vltavíny

Jedná se o zemědělské a lesní kultury na vltavínonosných štěrcích a bohaté naleziště vltavínů, které jsou součástí tradičně využívané krajiny.

Douchův háj a skalní útvar Vandlička u Besednice

Jde o místo významné z hlediska kulturní historie. Douchův háj je uváděn jako svaté místo předkřesťanských kultur. Na kopečku stojí skupina bochníkovitých žulových balvanů, z nichž jeden má vodní mísu, ve které se neustále udržuje dešťová voda. Tomu kameni se lidově říká vandlička.

Kvítkův dvůr u Českého Krumlova

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě ve 13. - 14. století. Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750.