Jihočeský kraj

Ceny jihočeských kempů letos mírně stouply

Provozovatelé kempů a tábořišť na jihu Čech se chystají na hlavní turistickou sezónu. V Jihočeském kraji jich je nejvíc z celé republiky. Ze 48 350 míst pro stany a karavany v zemi připadá na Jihočeský kraj zhruba čtvrtina. Ceny za služby mírně stouply, například kolem Vltavy o deset procent.

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Chcete strávit nezapomenutelný den v příjemném a voňavém prostředí? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Písku ve Sladovně. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit a odlévat glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Historické lokomotivy opět vyrazí z Tábora do Bechyně

Historické technické skvosty, elektrické lokomotivy Bobinka a Elinka, potěší příznivce železnic během letošního Léta na Bechyňce. Po nejstarší elektrifikované trati v Česku mezi Táborem a Bechyní vyrazily dva motorové vozy na zkušební jízdu 1. června 1903 a pravidelný provoz začal 21. června téhož roku.

Mystické Obrovy hroby i malý prales jsou lákadlem při cestách po Písecku

I když z pravděpodobné keltské svatyně toho dnes mnoho nezůstalo a prales nemá rozlohu bujarých porostů v rovníkové Africe či v povodí Amazonky, není od věci při toulkách v okolí Zvíkova a Milína tato zajímavá místa navštívit.

Tipy na víkend: Zajděte na Mezi ploty nebo si zaběhejte mezi stromy

Poslední květnový víkend je bohatý na hudební akce — Mezi ploty, Písecký majáles nebo festival pod troskami Okoře — ale ošizeni nebudou ani sportovci. Pro ně jsou připraveny například série Běhej lesy, která začíná v Lednici, RunTour, který tentokrát proběhne v Ústí nad Labem nebo adrenalinový závod Predator race.

Malý Olymp v Šumavském podhůří skrývá silné magické síly

Ponořená mezi vzrostlými stromy působí na příchozí antická předsíň ústřední kaple křížové cesty v Česticích jako z jiného světa. V době svého vzniku se tyčila nad městysem na holém vrchu, zdaleka viditelná. Čestický zámek je pečlivě opravený, sídlí v něm obecní úřad, knihovna a malé regionální muzeum.

Piknik v kulisách starobylého města Český Krumlov

Léto v Českém Krumlově patří k nejkrásnějším. Návštěvu architektonického skvostu – hradu a zámku Český Krumlov a dalších atraktivních turistických cílů si můžete zpestřit nejen procházkou stinnými zákoutími města, ale také piknikem v zámeckém parku či na jiném idylickém místě.

Doudlebský zámek zve k prohlídce šlechtického bydlení i přírodovědného muzea

Romanticky vyhlížející zámek v Doudlebách nad Orlicí je dílem italských renesančních umělců. Už jenom unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, přitahuje velkou pozornost. Stejně jako kdysi patří i dnes zámek potomkům rodu, který jej nechal vybudovat.

Kolem Chalupské slati převáděl a pašoval pověstný Kilian, král Šumavy

A jitra jsou zde tichá, zrovna jako v sovětském válečném dramatu. Rána na Chalupské slati u Borových Lad jsou jedinečná, jedno z nejhezčích míst Šumavy má ale působivou atmosféru v každé době. I když se na podzim setmí a z okolních lesů se ozývá táhle hluboké bučení roztoužených jelenů.

Prameniště Blanice: lokalita ohrožené perlorodky říční bude na jeden den mimořádně přístupná

Jedna z perel Šumavy, běžně nepřístupné prameniště Blanice ve vojenském újezdu Boletice, bude v sobotu 14. května mimořádně otevřené pro omezenou skupinu návštěvníků. Prohlídku nabízejí Vojenské lesy a statky v rámci Týdne lesů. Exkurze bude spojena s výstupem na Knížecí stolec, možná uvidíte i Alpy.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.

V šumavském Strašíně mají nejmenší studánku na světě a kostlivce v kostele

Malý důlek v kameni, v němž voda nikdy nevysychá. Kámen je silným energetickým místem, jakých je na Šumavě mnoho. Ten strašínský je mimořádně silný, alespoň pověst to tvrdí. A dobíjet se sem chodí lidé zeširoka daleka. Strašín leží nedaleko Kašperských Hor, pod bájemi opředeným Javorníkem.

Víska, kde se sedláci rozhodli zabít udavače, je jinak poklidná malebná obec

Na Oskara aspirující film Je třeba zabít Sekala nebyl jediný, který se ve Varvažově točil. Paradoxem však je, že v uvedeném filmu tato jihočeská ves simulovala předlohovou vesnici Lakotice na Hané, kde se v roce 1943 odehrává děj tohoto dramatického příběhu z autorského brku Jiřího Křižana.

Dražice, Michalovice a Zvířetice: skvostné zříceniny pojizerských hradů

Při dolní toku Jizery narazíte na tři ruiny hradů, dvě z nich jsou pro oko turistovo výtečnou pamětihodností, i třetí stojí za zaznamenání. Na dohled od renesančního zámku v Benátkách nad Jizerou, sídlu znamenitého astrologa Tycha Brahe (zemřel roku 1601), mylně psaného jako de Brahe, leží Dražice.