Řeky v oblasti Jihočeský kraj

Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie

Klokoty jsou bývalou samostatnou obcí, která v současnosti patří k místní části města Tábor. Ve 13.  století bychom zde našli pouze gotický kostelíček, dnes tomuto místu zcela dominuje klokotský klášter spolu s poutním kostelem Panny Marie. A kde vzaly Klokoty svůj název? Přisuzuje se buďto staroslovanskému výrazu pro „klokotání“ řeky, nebo hojně se vyskytujícímu klokočovému keři na klokotské stráni, který tu dnes již nespatříme.

Plavba hausbotem po řece z Hluboké nad Vltavou

Staňte se na pár dní kapitánem – půjčte si obytnou loď bez kapitánských zkoušek! Lodě jsou velmi komfortní, mají prostornou kajutu, kuchyň, koupelnu se sprchou a WC, terasu s místem pro opalování a velkorysou palubu, to vše s výhledem na zámek Hluboká. Zažijte plavbu bez obav z Budějic až na Orlík!

Vltava u Blanského lesa a Domoradické skály u Českého Krumlova

Domoradické skály se nacházejí nedaleko Českého Krumlova u obce Přísečná. Jsou součástí Přírodní památky Vltava u Blanského lesa a oblíbili si je nejen okolo projíždějící vodáci, ale především milovníci skalního lezení.

Tipy na výlety v Českém Krumlově a okolí: Příroda, město, kultura i zábava

Český Krumlov je malebným jihočeským městečkem, jímž protéká řeka Vltava a jehož dominantou je hrad a zámek s věží, o které Karel Čapek prohlašoval, že je ze všech nejvěžovatější. Krumlov je turistickým a kulturním centrem jižních Čech, ročně láká turisty z Česka i zahraničí a je známou vodáckou baštou.

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.

Visutá lávka u Bechyně

Na červené turistické značce a NS Na Onen Svět u Bechyně se nedaleko rozcestí Proti Židově strouze nachází, kolem skalního masívu nad řekou Lužnicí, visutá lávka. Patří k nejatraktivnějším místům na Stezce údolím Lužnice.

Naučná stezka podél Oslavy ve Velkém Meziříčí

Světle modrá trasa s délkou osm a půl kilometru vede proti proudu řeky Oslavy. Vyrazit na ni mohou cyklisté i pěší turisté. Trasa je vhodná také pro kočárky. Začátek stezky je v Podhradí, konec pak u zámku v Meziříčí.

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.

Cyklostezka Planá – Boršov kolem Vltavy

Od září 2021 probíhá stavba nové cyklostezky Planá u Českých Budějovic – Boršov nad Vltavou. Hotová má být do jara 2022.

Ferrata Havranka v Českém Krumlově

Ferrata Havranka se nachází na skalním útvaru Havraní skála na pravém břehu Vltavy jen pár minut chůze z centra Českého Krumlova. V současné době je zpřístupněna první trasa ferraty s obtížností C. Navíc se zde nachází nejdelší vzdušná lávka v Česku.

Trasa pro vozíčkáře Za Emou Destinnovou z Lutové na Stříbřecký most

Turisté na vozíčku se mohou vydat z obce Lutová okolo rybníků Výtopna a Starý Hospodář podél Nové řeky k Stříbřeckému mostu. Trasa je dlouhá 7 km.

Klášter Zlatá Koruna nechal postavit Přemysl Otakar II., aby naštval Vítkovce

Zlatou Korunu známe ze dvou důvodů. Milovníci historie jako jihočeský cisterciácký klášter nedaleko Českého Krumlova, vodáci jako jedno z tábořišť na Vltavě. Věnujme se první alternativě.

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík

Sedláčkova stezka o délce 25 km vede podél řeky Otavy z Písku až na Orlík. Byla vybudována v letech 1924–1928 a je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, profesorovi, historikovi a vášnivému turistovi z přelomu 19. a 20. století.

Pumptrack Hluboká nad Vltavou

Pumptracková dráha se nachází na severním okraji obce Hluboká nad Vltavou, část Zámostí, u řeky Vltavy. Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možný projíždět bez šlapání. Povrch je zde hliněný.

Vimperský zámek procitá z dlouhého zimního spánku

Město pod Boubínem. Vstupní brána na Šumavu. Obě označení sluší sedmitisícovému městu v údolí řeky Volyňky. Na strmém ostrohu, přímo nad historickým centrem se vznáší nepřehlédnutelná zámecká dominanta; právě ta opět září o poznání jasněji. Z dálky to nemusí být úplně patrné, takže přistupme blíž. Jsme ve Vimperku.