Řeky v oblasti Jihočeský kraj

Z Vyššího Brodu po proudu Vltavy vstříc architektonickým skvostům

I když asi nejatraktivnější, odkud je Vltava splavná, je Soumarský most na Teplé Vltavě, a to v úseku k mostu u Pěkné, v praxi nejhornějším nástupním místem pro splouvání Vltavy je Vyšší Brod.

Klíčová místa Šumavy spojuje mostek

Turistům, kteří tráví dovolenou na Šumavě, usnadňuje cesty nový mostek přes řeku Vydru. Ten totiž propojuje kemp Antýgl nedaleko Rokyty a jednu z nejnavštěvovanějších technických památek – Vchynicko-tetovský kanál, včetně informačního střediska Správy Národního parku Šumava na Rokytě.

Nenápadný půvab romantiky Otavy čeká hned za Pískem

Dávná zlatonosná řeka dovede i v dnešní civilizované době překvapit zákoutími tichých břehů, kde na úzké pěšině kolem její vody v tichu, plném jen zpěvu ptactva nad hlavou, poutník nenarazí na člověka, ač se nachází jen kousek za rušným městem.

Ceny jihočeských kempů letos mírně stouply

Provozovatelé kempů a tábořišť na jihu Čech se chystají na hlavní turistickou sezónu. V Jihočeském kraji jich je nejvíc z celé republiky. Ze 48 350 míst pro stany a karavany v zemi připadá na Jihočeský kraj zhruba čtvrtina. Ceny za služby mírně stouply, například kolem Vltavy o deset procent.

Prameniště Blanice: lokalita ohrožené perlorodky říční bude na jeden den mimořádně přístupná

Jedna z perel Šumavy, běžně nepřístupné prameniště Blanice ve vojenském újezdu Boletice, bude v sobotu 14. května mimořádně otevřené pro omezenou skupinu návštěvníků. Prohlídku nabízejí Vojenské lesy a statky v rámci Týdne lesů. Exkurze bude spojena s výstupem na Knížecí stolec, možná uvidíte i Alpy.

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.

Nádherné výhledy na Vltavu i stopy pravěkého osídlení nabízí Zvolská homole

Skoro jarní počasí nás vylákalo na výlet do okolí Prahy - konkrétně na skalnatý vrch Homole s přírodní rezervací Zvolská homole nedaleko Vraného nad Vltavou.

Půjčovna lodí Vltava

Levná půjčovna lodí a raftů na Vltavu, od Vyššího Brodu po České Budějovice, včetně dopravy a pojištění lodí.

Chalupa Hačava

Dopřejte si klidnou dovolenou v jižní části Šumavy, obklopeni lesy a hvozdy, přitom na dosah Čertovy Stěny, sjíždění Vltavy nebo letním/zimním radovánkám na Lipně. Chalupa Hačava na Vyšebrodsku je zrekonstruovaná, vybavená a připravená hlavně pro rodiny s dětmi.

Oppidum Hrazany: Keltský genius loci nad slapskou přehradou

Už před více jak 2000 lety se zalíbila krajina kolem řeky Vltavy našim předkům. V místech, kde je dnes přehrada Slapy, se kromě jiných usadili tajemní a mnohdy opěvovaní Keltové. Nebyli však jediní, a tak se můžeme v okolí podívat také na dva pozůstatky hradů.

Gotický hrad Dobronice

Zřícenina hradu Dobronice se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí v nadmořské výšce 440 m, 6 km od města Bechyně. Počátky dobronického hradu sahají do 14. století, kdy byl v majetku vladyků z Dobronic, později pánů z Rožmberka.

Po Vltavě od Vyššího Brodu do Českého Krumlova

Před vyplutím z tradičního počátečního místa pod vodní nádrží Lipno II na okraji obce Vyšší Brod se vodákům rozhodně vyplatí malý pěší odskok proti proudu k přírodní scenérii Čertova stěna, která je vzdálena necelé tři kilometry od pomyslné startovací čáry.

Řetězový stádlecký most u Bechyně je národní technickou památkou

Graciézní empírový most překlenoval od roku 1848 Vltavu u Podolska nedaleko Písku. Po zbudování Orlické přehrady hrozila jeho demolice, nakonec zvítězil zdravý rozum, most byl rozebrán a přemístěn na Lužnici. Proto můžeme unikátní stavbu obdivovat a využívat.

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

U Nové řeky za Emou Destinnovou, operní divou, která milovala rybaření

Krajina rybníků a obrovských dubů na hrázích, mírně tekoucí až stojaté vody, kde občas zazní plácnutí ryby po hmyzu se nad hladinu vynořivší. Kraj volavek a rybaříků, i rybářů, jepic, jejichž život je tak krátký, i života člověčího. Jižní Čechy, Třeboňsko. Lužnice, Nežárka, Stříbřec - a Ema Destinnová.