Plzeňský kraj

Tipy na víkend: Svatý Martin láká na husu, Plzeň na čokoládu

V pátek přijde Martin na bílém koni. Kromě pravděpodobnosti prvního sněhu to ovšem znamená také tradiční svatomartinské slavnosti, které se konají na nejrůznějších místech republiky. Ochutnejte husy či mladá vína, pokud dostanete chuť spíše na sladší pochutiny, vyrazte do Plzně na festival čokolády.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si řemesla, vyrazte na průvod

Druhý listopadový víkend se odehrává ve znamení svatého Martina a tradičních řemesel. Bednářské řemeslo si vyzkoušejte v Plzni, v Lindavě zase to sklářské. Ke svatomartinským slavnostem se pojí také průvody se světýlky, na jeden takový se můžete vydat třeba do Blanska.

Klášter v Plasích zve na prohlídky hodinové věže s hodinářem

Závěr návštěvnické sezóny v Klášteře v Plasích proběhne ve dnech 17. - 19. listopadu, kdy jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky věžního hodinového stroje.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích

Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Rozhledna Ostrá horka Soběšice

Konstrukce rozhledny je kovová, do výšky 19 metrů se vystupuje po točitém schodišti. V polovině výšky rozhledny je ochoz z výhledem a další z vrcholu rozhledny s kruhovým výhledem.

Tipy na prodloužený víkend: Zahřejte se polévkou, zažijte první republiku

Prodloužený víkend láká na mnoho akcí, které jsou spojené především s pátečním státním svátkem. V Praze se můžete vypravit do spousty běžně nepřístupných míst a sychravé počasí zaženete na sobotním Polívkování. Atmosféru první republiky můžete pak zažít na Křivoklátu nebo na plzeňském festivalu streetfoodu.

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.

Městské muzeum a muzeum J. V. Sládka Zbiroh

Městské muzeum, založené roku 1933, se v současné době nalézá v přízemí budovy Sládkova muzea. Stálá expozice dokumentuje vývoj železářství a cechů na Zbirožsku, zaniklé cvočkařské řemeslo a období podnikání „Krále železnic“ B. H. Strousberga.

Klášter Zaječov - Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Augustiniánský klášter nechal v roce 1262 založit Oldřich Zajíc z Valdeka na místě, kde se mu dle legendy zjevila Panna Marie. Své jméno získal klášter v roce 1327, kdy sem byly převezeny z pražského augustiniánského kostela sv. Tomáše ostatky sv. Dobrotivé (sv. Benigny).