Plzeňský kraj

Tipy na víkend: Zchlaďte se zmrzlinou nebo se osvěžte na pivním festivalu

Začalo kalendářní léto a nasvědčují tomu i teploty. Extra náročný program proto nepřichází v úvahu, chce to něco studeného. V Praze se například uskuteční další ročník oblíbeného Ice Cream Festivalu, na kterém se mohou návštěvníci zchladit zmrzlinou. Pokud dáváte přednost spíše zlatavému moku, na pivní slavnosti můžete vyrazit třeba do Plzně nebo na Křivoklát.

Lom Starý Klíčov u Mrákova

Přijďte se podívat do zatopeného kamenolomu, který dnes slouží ke koupání a potápění. Voda je nádherně čistá, pláže jsou travnaté i písčité. V areálu je možnost občerstvení. Nejen děti budou nadšené z pozorovací podvodní kabiny, odkud mohou pozorovat život ve vodě.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.

Monastýrování: kláštery nabízejí prohlídky s výklady mnichů o jejich životě

Mezi kulturními památkami jsou trochu na okraji zájmu církevní, třeba že si broumovský, strahovský nebo břevnovský klášter na nedostatek zájmu stěžovat nemohou. Ale nádherné, i když hodně zanedbané, jsou třeba Plasy, dobře fungují Kladruby a Zlatá Koruna, lepší se Teplá. Změnit to má Monastýrování.

Nejstarší české mumie opředené legendami jsou „Kryšpáci“ ukrytí v hrobce kralovického kostela

Budete-li putovat severním Plzeňskem a navštívíte-li klášter Plasy nebo galerii a muzeum v nedávno zrestaurovaném areálu v Mariánské Týnici, věnujte také svou pozornost městečku Kralovice a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.

Tipy na víkend: Otestujte svou vytrvalost na extrémním závodu nebo půlmaratonu

Za kulturou, gastronomií i sportem můžete vyrazit o prvním červnovém víkendu. V Litoměřicích se koná tradiční Litoměřický hrozen, výstava zaměřená na víno, ve Zlíně soutěž ve vaření guláše. Kulturu zastupuje festival, který v sobotu začíná v Kutné Hoře, ale také večerní prohlídky Plzně. Hojně jsou o víkendu zastoupeny i sportovní akce. Na své si přijdou milovníci běhu, cyklistiky, ale i extrémního závodu, který se koná v Ostravě.

Tipy na víkend: Na Moravu za vínem, k Plzni za japonskou kulturou

Poslední květnový víkend nabízí velmi pestrý výběr akcí. Na Moravě se uskuteční tradiční den otevřených sklepů, který bude tentokrát spíše v komorním duchu. Do Plzeňského kraje mohou vyrazit ti, kteří se zajímají o japonskou kulturu a bonsaje, v Sezimově Ústí bude otevřena letní vila prezidenta Edvarda Beneše. V Ostravě si zase ženy mohou vychutnat závod, kam nesmí žádný muž.

Proč se na hradu Rýzmberk zjevuje temný přízrak?

Hrad Rýzmberk na Domažlicku je opředen řadou pověstí. Podle jedné z nich jednou za rok vstává z hrobu dívka, která drží v ruce rudé jablko.

Lukovský kostel duchů přitahuje živé z celé planety

Poničený kostel sv. Jiří v Lukové na Manětínsku již dávno neposkytuje duchovní útěchu. Přesto je duchů plný. To k němu přitahuje pozornost návštěvníků celého světa. Již pět let v opuštěných lavicích sedí, a i pod kůrem postávají omšelé šedobílé sochy. Připomínají sudetské Němce, kteří tu dříve žili.

Zoo Plasy

Rodinná zoologická zahrada, která se nachází ve městě Plasy a oficiálně byla otevřena v květnu 2016. Snažili jsme se o propojení zábavy, odpočinku a vzdělání. Zoo se nachází v areálu Fantasy Golfu Plasy.

Památky lákají: na Nebílovy, Horšovský Týn, Švihov a Červené Poříčí bude o víkendu zlevněné vstupné

Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.

Tajemné Hromnické vitriolové jezírko je vodou smrti

Jako obrovská studna kyseliny sírové s občasným štiplavým závanem narážejícím do chřípí vyhlíží Hromnické jezírko. V létě je hladina mrtvé vody zbarvena do červena, to způsobuje příměs železa, nyní se leskne modročerně. Vitriol používali středověcí alchymisté, účinky kyseliny jsou známy stovky let.

Kolínská židovská obec bývala po Praze druhou nejvýznamnější, dokládají to četné památky

Silné židovské osídlení patří mezi významné skutečnosti v historii Kolína, a to již v první polovině 14. století. Toto původně asi neveliké osídlení časem nabývalo rychle na významu. Po vyhnání Židů z Plzně (1504) se kolínská židovská obec stala po Praze druhou nejvýznamnější.

Otevře se na Velký pátek poklad ukrytý na hradu Nový Herštejn?

Na Domažlicku se v nadmořské výšce 681 metrů nachází zřícenina hradu Nový Herštejn. Toto kdysi důležité místo má zajímavou historii a možná stále ukrývá i poklad.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.