Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan je na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Už v polovině 19. století byl ale opuštěn a dodnes se z něj zachovaly jen dvě obvodové zdi.

Klášter v Plasích zve na speciální prohlídky vodního systému

Santiniho genialita a cisterciácká tradice. Dva faktory, které způsobily, že se technické řešení konstrukce konventu plaského kláštera řadí mezi nejpozoruhodnější v Čechách, ne-li ve střední Evropě.

Klášter v Broumově otevře turistům středověkou písárnu

Klášter v Broumově v létě poprvé nabídne turistům možnost prohlídek středověké klášterní písárny. Již od ledna se otevřela školním kolektivům, nabízí vzdělávací programy. Pro zájemce bude písárna otevřena ve čtyřech termínech. Informovala o tom Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Tipy na víkend: Otevřete své nitro na festivalu ezoteriky nebo si zazpívejte s The Offspring

Prázdniny jsou oficiálně tady a s nimi i doba letních festivalů. Hned v neděli startuje jeden z největších tuzemských hudebních festivalů, hradecký Rock for People, jehož hlavními hvězdami budou například The Offspring. Pokud vás lákají spíše duchovní cesty, pak si nenechte ujít festival ezoteriky Miluj svůj život v Plzni.

Offpark Modrava - lanové parky

Protáhněte si tělo a prověřte svou lezeckou dovednost v lanovém parku na Modravě, v srdci šumavské přírody.

Kam o víkendu s dětmi: Potkejte se s indiány nebo navštivte dřevěnou zoo

Pomalu nastává doba prázdnin, na děti tudíž čeká spousta akcí, které jsou s koncem školního roku spojeny. Například vítání prázdnin v plzeňské zoo. Můžete také vyrazit na Strakonický hrad, který se ocitne v obležení indiánů, nebo do Zlínského kraje do první dřevěné zoo.

Plzeň zavede tramvajenky pro turisty

S počátkem prázdnin začne v Plzni fungovat novinka v městské hromadné dopravě – turistická karta. Návštěvník ji může používat jako elektronickou peněženku a s její pomocí nakupovat jízdenky přímo ve vozech MHD nebo si zaplatí předplatné až na sedmnáct dní. Vyjde ho ale dráž než držitele klasické plzeňské karty.

Třebelský vodopád u Černošína

Vodopád naproti hradu Třebel je vysoký asi 100 metrů od ústí do Kosího potoka. Hlouběji v lese se ukrývá ještě několik nádherných kaskád.

Naučná stezka Krajinou bitvy u Třebele

Naučná stezka byla zřízena na území Třebel, Černošín, Olbramov, kde se před více než 350 lety konala památná bitva císařského a švédského vojska.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Hrad Šontál u osady Krásné Údolí

Na ostrohu obtékaném Černošínským potokem u Krásného Údolí se nacházejí terénní pozůstatky, dnes již po zaniklém hradu Šontál. Mnoho zpráv se o něm nedochovalo, ví se jen to, že se jednalo o menší šlechtické sídlo.

Infoturistický park Černošín

Infoturistický park je součástí informačního centra. Nachází se tu také odpočinková a relaxační zóna. Prostor slouží i jako malé muzeum přírody a zajímavostí. Mezi posezením se nacházejí ukázky hornin z okolí, u kterých je i částečný popis.

Muzeum v Černošíně

Prostory muzea se nacházejí v objektu bývalé fary, která patří mezi nejstarší budovy v obci. Expozice se velkou částí váže přímo k historii města a okolí, včetně zajímavých historických řemesel.

Barokní kostel sv. Jiří v Černošíně

K dominantám obce Černošín patří kostel sv. Jiří, o kterém se dochovala písemná zmínka již k roku 1374. Dnešní barokní podoba kostela pochází z let 1711 až 1732, kdy byl kostel nákladně přestavěn díky daru hraběte Prospera ze Sinzendorfu.

Zámek Nebílovy býval určen k odstřelu, dnes se z něho rodí další skvost Plzeňska

U louže na okraji nebílovského parku se střídaly letky jiřiček. Nabíraly do zobáčků rozmělněnou hlínu a odlétaly dobudovávat hnízda pod okapy znovu se rodícího zámku. Spotřebují mnoho materiálu, zrovna jako památkáři, kteří pozvolna, protože vše je penězích, restaurují totálně zničené panské sídlo.