Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Viola Domažlice

Nově zrekonstruovaný rodinný komplex Viola se nachází v blízkosti historického centra města Domažlice, v samém srdci Chodska.

Svatbu nanečisto si lze o víkendu zkusit na zámku Manětín

Valentýn se zase blíží, akcí k tomuto svátku zamilovaných přibývá. Snoubenecké páry si mohou vyzkoušet, jaké je to říci si své ANO na zkoušku na manětínském zámku. Správa objektu připravila na sobotu a neděli speciální snoubenecké prohlídky, při nichž si slavnostní pocit mohou vyzkoušet.

Historický park Bärnau-Tachov - zažijte středověk na druhé straně hranice

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat.

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášilský Hostinec u Michala nabízí pokrmy staročeských receptur bez jakýchkoliv dochucovadel a umělých přísad, sezonní suroviny, hovězí maso z vlastního chovu a plzeňská piva. Vaří zde kuchaři proškolení Pražským kulinářským institutem.

Kdyby Žižka napoprvé dobyl Rabí pořádně, nemusel přijít o oko

V titulku trochu jednodušeji podané dějiny, ale je tomu tak. Hrad Rabí většina zaznamenala jen kvůli tomu, že v hodinách dějepisu, kdy zrovna dávala pozor, udeřila jim o sluch informace, že Žižka oslepl pod Rabím. Někdo nezaznamenal ani Žižku.

Klášter Teslíny - tajemné místo Brd

Poblíž nejvýše položené brdské vesnice Teslíny se v lesích nacházel klášter benediktinského probošství s kostelem sv. Jana Křtitele. Doba jeho založení není známa, ale první písemná zmínka pochází z r. 1353. Již v následujícím století, 8. února 1421, bylo probošství zničeno husitskými vojsky.

Pivovar Kout na Šumavě

Obec Kout na Šumavě v poslední době proslula svým dokonale zachovaným, ale nepřístupným pivovarem.

Klobouk u Kouta na Šumavě

Tato malá pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí.

O prohlídky prvorepublikových interiérů Loose je v Plzni zájem

Velký zájem vzbudily mezi laiky i odborníky prohlídky interiérů, které v plzeňských bytech navrhl za první republiky světoznámý architekt Adolf Loos. Město a soukromý majitel letos v dubnu otevřeli dvě prohlídkové trasy, které vezmou zájemce do tří Loosem navržených interiérů.

Šumava je plná dramatických obrazů

Známé herecké tváře, málo krve v příbězích s kriminální zápletkou a hlavně hodně pohledů na zelené louky, rozlehlé lesy a malebná údolí. Není divu, že televizní seriál Policie Modrava přitáhl nejen k obrazovkám, ale hlavně do míst, kde se odehrával, na Šumavu, davy turistů.

Byly na Velharticích korunovační klenoty? Během Zamykání hradu se můžete zeptat

Památkové objekty se tak trochu podobají medvědům. Přes léto se vykrmí návštěvníky, aby přes zimu ve spánku nepřízeň počasí přežily a na novou sezónu se připravily. Ne všechny hrady a zámky tak učiní, ale Velhartice, kde se měl císař Karel IV. Dívat na dno číše se zdejším Buškem, v sobotu zavírají. Sportovně!

Šumavský park dokončil poslední část cyklomagistrály

Z Gerlovy Hutě nedaleko Železné Rudy až do Srní na Klatovsku mohou nyní cyklisté jezdit po kompletní samostatné cyklostezce. Správa národního parku v úterý otevřela poslední úsek šumavské cyklomagistrály z Nové Hůrky do Skelné. Budování jediné cyklostezky v parku, dlouhé 25 kilometrů, trvalo po etapách zhruba 10 let a stálo celkem 106 miliónů korun, uvedl mluvčí parku Jan Dvořák.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Šumavské Kvildy, čert házející žabí vajíčka a zaniklé obce v okolí

Kvilda je zčeštěný výraz pro pláně nebo horské nivy. Původně se místa nazývala Gefilde, Němci jim říkali pláně. Osady Aussergefield, „venkovní“ Kvilda a Innergefield „vnitřní“ po našem Horská Kvilda se po likvidaci Bučiny a Knížecích plání staly nejvýše položenými obcemi České republiky.