Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Studánka Pramen krásy u Rokycan

Asi půl hodiny dlouhou trasu od centra Rokycan a můžete se stát krásnější. Takovou moc má Pramen krásy skrytý v polesí Kotel.

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic

Přírodní koupaliště se nachází v obci Babylon cca 5 km jihozápadně od u Domažlic. Nabízí svým návštěvníkům travnatou pláž, kabinky, parkoviště, občerstvení, půjčovnu lodiček a šlapadel a volejbalové hřiště. V provozu je sezónně přibližně od 15. května do 15.září.

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Vrch Ždánov na Šumavě

Zalesněná hora Ždánov leží jižně od Nezdic a je součástí Javornické hornatiny. Její hřbet je v délce 300 metrů téměř vodorovný, nejvyšší bod má nadmořskou výšku 1064 m.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni a vede ke zřícenině hradu Věžka u obce Druztová.

Zřícenina hradu Buben

Zřícenina gotického hradu leží na skalisku nad řekou Mží u obce Plešnice, 15 km západně od Plzně. První písemná zmínka pochází z roku 1394, kdy zde sídlil Heřman z Bubnu.

Rozhledna Babylon Kaly

Dřevěná rozhledna Babylon se nachází na stejnojmenném kopci nad obcí Kaly kousek od Tišnova v nadmořské výšce 506 m.

Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem. Celý areál bude pro veřejnost zpřístupněn začátkem prázdnin.

Ovčí vrch - památné místo selských bouří

Nedaleko obce Kokašice leží výrazný čedičový kopec Stříbrské pahorkatiny nazývaný Ovčí vrch. Na jeho jižním úbočí stojí krásně opravená novorománská rotunda z roku 1906, která byla postavena na místě již zřícené starší kaple.

Sigmondova naučná stezka u Plzně

Trasa dlouhá sedm kilometrů je nenáročná a vede převážně lesnatým terénem po upravených cestách rekreační oblastí Bolevecké rybníky. Je na ní patnáct zastavení, která upozorňují nejen na přírodní zajímavosti.

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Na hrad Krašov jezdili cisterciáci "zapařit"

Temně kalná Berounka rychle plyne od Liblína pod zříceninu Krašova. Hladina je obvykle plná vodáků, dnes jako by všichni spali. I zřícenina, založená kýmsi z Hroznatů, je osiřelá. Kýmsi píši záměrně, vedou se spory, který z nich to byl. Jetřich, nebo Sezema? Každopádně hrad to byl festovný.

Moderní kašny na náměstí Republiky v Plzni

Ojedinělé objekty kašen podle návrhu architekta Ondřeje Císlera propojují současnost s tradicí v historickém kontextu náměstí. Do nádrží z černé čínské žuly padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují anděla, chrtici a velblouda, motivy z plzeňského znaku.